V poslední době, v souvislosti s růstem společnosti, začíná podle Kateřiny Horové vznikat v rámci portfolia celá řada společností, které se na oblast informačních a komunikačních technologií nesoustředí, ale informační technologie při své činnosti využívají. Dnes holding tvoří zhruba 20 firem, z nichž se většina zaměřuje na ICT, ale třeba i kuchyňské studio, internetové hračkářství či cestovní kancelář.

Důvod, proč byl Vigour založen, je podle výkonné ředitelky takovýto: "Studenti jsou jako pracovní síla specifickou skupinou s řadou pozitivních, ale i negativních vlastností. Mezi jejich přednosti patří zejména to, že se rychle učí, jsou odolní, akční, vytrvalí, ale na druhou stranu víte, že potřebují měsíc volno na zkoušky, že třeba vycestují na půl roku do zahraničí, nebo včas nedorazí do práce, protože se předchozí večer někde zapomněli," vyjmenovává specifika studentů Kateřina Ho-rová a pokračuje: "Proto je nutné s nimi pracovat speciálním způsobem, a tudíž bylo účelné založit společnost, která se zaměřuje přímo na tuto skupinu." Vigour je tedy nastaven na životní priority studenta, to znamená něco se naučit, vytvořit si profesní CV a aktivně využít volný čas, k čemuž slouží široká paleta zaměstnaneckých výhod.

Nové kolegy společnost přijímá v takzvaných náborových vlnách, které navazují na životní cyklus studenta (září - říjen, leden - únor, květen - červen), kdy se zvyšuje poptávka po práci. Na informativní schůzce získají uchazeči základní přehled o společnosti a vyplní písemný test dle pozice, na kterou se hlásí (vývojář dostane testy zaměřené na vývojářské technologie, programovací jazyky a podobně, u asistentky se testuje zejména čeština, práce s počítačem a u všech pozic angličtina). Na základě testů pak úspěšní uchazeči postupují k osobnímu pohovoru, kde mají všichni pozvaní šanci obhájit či doplnit své znalosti, personalista s nimi prochází životopis, studovanou školu, pracovní zkušenosti, certifikáty či to, zda zapadne do týmu. Pohovoru se také účastní odborný garant. Na základě tohoto pohovoru jsou úspěšní kandidáti zařazeni do zaškolovacího programu, kterému se ve Vigouru říká Hatchery (takzvaná líheň).

Ředitel projektu Hatchery Zdeněk Kokoška (28) začal pro Vigour pracovat v roce 1998 díky doporučení kamarádů a reklamnímu letáku na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, kde nyní studuje v doktorandském programu. Po telefonické domluvě byl pozván na informační schůzku, absolvoval pohovor, test a nakonec vstupní školení. "Začínal jsem jako pracovník servisu. Postupně jsem přebíral práci svého školitele, pracoval na řadě projektů a dnes zaškoluji nové zaměstnance ve vývojářské Hatchery (existuje ještě asistentská Hatchery), kde studenti poznávají strukturu společnosti, učí se pracovat s interním informačním systémem a v simulovaných projektech si osvojují metodiku práce," popisuje svou kariéru Zdeněk Kokoška.

Po tomto školení by měli být studenti schopni začlenit se do projektového týmu. Zdeněk Kokoška potvrzuje výhody systému, který ve Vigouru funguje: "Není problém, abych si vzal měsíc, dva volno z práce, když to potřebuji kvůli škole."

Pro efektivní práci se studenty vytvořil Vigour systém, ve kterém jsou dle pracovního zařazení v takzvané stromové struktuře vytvořeny specializace, jež se rozpadají na elementy know-how a jsou evidovány v osobní kartě každého zaměstnance. Na základě přiznaných znalostí se pak plánuje jeho kariéra, školení i účast na projektech. "Když pak obsazujeme projekt pro klienta, sestavíme tým lidí, kteří mají požadované znalosti a zkušenosti, a pokud nám některý student z projektu ze studijních či jiných důvodů odejde, není problém, aby ho jiný nahradil," shrnuje výhody systému know-how Kateřina Horová.

Základní informace o společnosti
Krédo: "Studuj, pracuj, užívej si."
Společnost Vigour byla založena v roce 1994 jako součást skupiny Unicorn, která se zaměřuje na poskytování komplexních služeb v oboru IS/ICT.
Pobočky: Praha, Hradec Králové, Plzeň, Slovensko, Chorvatsko a USA
Obrat skupiny Unicorn: 562 miliónů Kč (2003)
Počet zaměstnanců: 750, (75 % studenti VŠ, 25 % absolventi VŠ)
Průměrný věk: 25
Průměrná doba zaměstnání: 5000 hodin
Možnost zpracování, konzultace a vedení absolventských, bakalářských a diplomových prací
Nabídka odborných praxí a studijních stáží
www.vigour.cz