Když se řekne Británie, většině mužské populace se vybaví anglická liga s Barošem a Šmicrem, Rolls Royce, válečná námořní flotila. Pro ženy je to možná princezna Diana a látky na šaty, které ostatně mají své jméno po městech, kde vznikaly - manšestr, tvíd, žerzej. Spojené království Velké Británie a Severního Irska, jak zní oficiální název souostroví, bylo srdcem a hlavou bývalého britského impéria, kde si do dnešní doby udržuje průmysl významné postavení. Stačí, když nahlédneme do oficiálních obchodních statistik.
Británie zůstává také synonymem a kolébkou mezinárodního obchodu a Londýn je jedním ze čtyř nejvýznamnějších center západního finančního světa.
Británie není však jen tradice, nýbrž také symbol moderní ekonomiky. Během posledních dvaceti let zredukovala vláda podstatnou měrou veřejné vlastnictví a podporuje zavádění programů vedoucích k trvalému zvyšování životní úrovně. Produktivita zemědělství odpovídá evropským standardům, kdy k výrobě šedesáti procent potravin potřebuje pouze jedno procento pracovní populace. Produkce primárních zdrojů energie tvoří deset procent hrubého domácího produktu, což je jeden z nejvyšších podílů mezi průmyslovými zeměmi. Služby, zejména bankovnictví a pojišťovnictví včetně obchodních služeb, představují podíl na tvorbě HDP zdaleka nejvyšší.
Již tato fakta naznačují, jak významný je britský trh. O to důležitější jsou pro Českou republiku sílící obchodní vazby s touto zemí, což je i určitým indikátorem vztahů k ostatním vyspělým zemím Evropské unie. Objemem realizovaného obchodu s ČR za loňský rok se Velká Británie řadí na 6. místo v absolutním pořadí a výměna zboží a služeb vykazuje trvalý dynamický růst. Nejde přitom jen o vývoz aut. Na tamním trhu se uplatňují i další komodity, například z oblasti nových technologií.
Je také příznačné, že u nás v současnosti působí několik desítek poboček britských firem, které zde investovaly do výrobních technologií značné prostředky.
Po své letošní květnové návštěvě Londýna jsem nabyl dojmu, že britská administrativa má skutečný zájem podělit se s námi o zkušenosti v rámci agendy Evropské unie. Potvrdila to například konference k návrhu směrnice o službách na vnitřním trhu EU, která se pod mou záštitou a s pomocí odborníků britského ministerstva obchodu a průmyslu uskutečnila na zámku Štiřín.
Je na místě poděkovat politikům a oficiálním činitelům Velké Británie za liberální přístup k naší zemi, kdy nabídli rovné příležitosti pro české občany a firmy bez zavedení jakýchkoliv, byť časově omezených opatření. Toto gesto svědčí o politické vyzrálosti s přímým dopadem na naše občany.
Kombinace české dovednosti s britským obchodním duchem skrývá enormní potenciál pro vzájemnou spolupráci. S konkrétním výrobkem musíme však na britský trh my sami. Aby za kanálem věděli, co dovedeme.


Milan Urban
ministr průmyslu a obchodu ČR