Když Karel Jelínek předával britským zákazníkům interiéry čerstvého přírůstku v hotelové síti Ramada International v londýnských Docklands, těšila ho pochvalná slova a příslib dalších kontraktů na hotely v anglickém Coventry a v Ipswichi.
Stejně jako z pozvání na společný oběd s výkonným ředitelem britské společnosti Gleeson měl radost z toho, že dokázal prodat českou řemeslnou dovednost na trhu, na kterém soupeří dodavatelé z celého světa.
Na interiérech hotelu za miliardu českých korun stojícího v těsném sousedství londýnského City Airport a patřícího společnosti Shiva Hotels získal zakázku za 120 miliónů korun - více než polovinu z tohoto objemu dodaly české firmy: Lachman Interier Designs, Karlovarský porcelán, Toner z Moravské Třebové, Kolovrat z Tábora, Arquatti z Kladna, Bercomp z Rožnova a Pocerly Plus. Jejich účast na zakázce zastřešovaly Jelínkovy vlastní společnosti European Business Centre a Ranny Architects.
Čtyřhvězdičkový elegán s více než dvě stě dvaceti pokoji stojí v těsném sousedství londýnského výstaviště Excel. "Skici interiéru vznikly v ateliéru jihoafrického architekta, detailní zpracování pak na rýsovacích prknech prostějovské společnosti Lachman Interier Designs, která se z velké části podílela na dodávkách hotelového nábytku," uvádí Karel Jelínek a rázně vyvrací námitku, že tuhle zakázku získal jen díky levnějším cenám a nižším nákladům na české řemeslníky. Ti se podíleli na zakázce jak v Česku, tak přímo na staveništi v Docklands.
"Říká se tomu český hotel. Od nábytku, záclon, křesel, látek, skla, porcelánu je všechno z Čech. Ovšem když sečtu náklady na dopravu, ubytování a diety, tak mě stála práce českých dodavatelů na místě více, než kdybych si na to najal vlastní britskou firmu. Češi ale byli pracovitější, rychlejší a spolehlivější než Angličané. Když vybavovali hotel, Angličané se na ně chodili dívat, jak dokáží makat," tvrdí s nepotlačovanou pýchou Karel Jelínek, který odešel do britského exilu v roce 1968.
Cena nebyla rozhodující ani podle slov Trevora Lynna ze společnosti Hospitality Management International, která londýnský hotel, jeden ze 196 hotelů řetězce Ramada International, provozuje. "Víte, pracovní morálka a etika českých řemeslníků tady na místě byla přímo ukázková, něco takového se hned tak nevidí," říká Trevor Lynn, který má více než dvacetileté zkušenosti s hotelovými investicemi a managementem.

Karlu Jelínkovi připravily několik bezesných nocí finanční záruky v hodnotě přesahující sto miliónů korun, které musel jako hlavní dodavatel poskytnout na splnění všech termínů. V jednu chvíli činila smluvní pokuta za nedokončenou zakázku 2,5 miliónu liber.
"Musel jsem dát do zástavy část svých finančních aktiv v britské bance a také část svých nemovitostí v Británii," vysvětluje Jelínek a dodává, že bez jeho kreditu v Británii by české firmy - právě kvůli finančním požadavkům klienta - zakázku stěží prosadily. "Nakonec jsme kolaudovali pět dní před termínem," říká s mírně škodolibým výrazem ve tváři Trevor Lynn.
Od roku 1989 se Karel Jelínek vrací pravidelně do České republiky, zrekonstruoval restituovaný zámeček a své obchodní aktivity řídí tak říkajíc z obou stran Lamanšského kanálu. A ze spolupráce s českými společnostmi má spoustu zkušeností.
"Za posledních deset patnáct let se vše strašně moc změnilo, některé podniky jsou dnes k nepoznání - dodávají kvalitní zboží a služby, jsou přitom pružné a plní termíny. A takové byly až na jednu výjimku všechny české firmy, s nimiž jsem na hotelu Ramada pracoval."
Čeští manažeři si však podle něho neuvědomují, že i středně velké české firmy s obratem kolem 250 miliónů korun jsou v měřítcích podnikatelského světa západní Evropy trpaslíky. "V Londýně je to obrat jedné dvou solidních restaurací s barem. A čeští manažeři se někdy chovají tak trochu jako nabubřelí magnáti, s nimiž si člověk musí sjednávat schůzku týdny předem přes sekretářky. A když pan "Novák" není náhodou v práci, tak se celá firma zastaví a už v pátek v poledne člověk slyší známe české: Zavoláme vám až v pondělí," podotýká trochu trpce Karel Jelínek.
Pokud mají české společnosti potíže se zakázkami v zahraničí, díl viny za to nesou podle Jelínkových slov banky, které v Česku operují. "Jejich přístup k malým a středním podnikům v posledních deseti patnácti letech byl neuvěřitelně nevyvážený. Počátkem devadesátých let půjčovaly kdekomu jednoduše proto, že kdekoho považovaly za "kapitána" obnovujícího se českého průmyslu. Když začaly sčítat nesplácené úvěry a ohromné bankovní ztráty, hodily všechny tyhle "kapitány" do jednoho pytle a s příchodem zahraničních majitelů začaly požadovat obrovské záruky na poskytnuté úvěry. Bankovní manažeři nejsou ochotni podstupovat rizika, která jsou třeba v Británii běžná a která mají dokonce v popisu práce," říká Karel Jelínek.
Jedním dechem ale dodává, že něco podobného ho nemůže od další spolupráce s českými dodavateli a společné účasti na dalších projektech odradit. "Na příští rok plánujeme pět velkých projektů, těch malých je tak do dvou set. Děláme Edinburgh, Manchester, letos začínáme i v Coventry. Jedeme i do Irska, kde se na zakázce bude podílet už jedenáct firem a beru tam dokonce i české elektrikáře."
Autor je redaktorem české sekce BBC World Service


Tabulka


Den českých regionů v Londýně - příležitost pro nové kontakty
Velvyslanectví České republiky v Londýně a britská instituce Local Government International Bureau koncem září společně zorganizovaly přímo v britské metropoli Den českých regionů. Nad celodenní konferencí převzali záštitu premiér Stanislav Gross a místopředseda britské vlády a ministr pro otázky místní samosprávy a regionů John Prescott. Za českou vládu se akce zúčastnil ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Do Londýna rovněž přijeli hejtmani a další zástupci deseti českých regionů.
Cílem akce bylo představit britským partnerům možnosti a příležitosti v jednotlivých českých regionech - především obchodní, investiční, turistické, kulturní a sportovní. Čeští i britští zástupci mají totiž značný zájem na užší spolupráci regionů a měst. K prioritám patří zejména výměna zkušeností s čerpáním peněz ze strukturálních fondů Evropské unie a vzájemná informovanost o změnách kompetencí regionů, obchodním i investičním prostředí. Obě strany mají zájem o pravidelné setkávání podnikatelů a představitelů regionálních rozvojových agentur, připravují také společné akce v oblasti vzdělání (např. studentské výměny, pracovní stáže učitelů). Počítá se i se společným zpracováváním projektů, jako je regenerace bývalých průmyslových objektů či urbanizace městských center.
Den českých regionů v Londýně byl počátkem daleko intenzívnější spolupráce mezi českými a britskými regiony. Již nyní obě strany zvažují pořádání další akce příští rok v Česku. Vedle získání britských zkušeností bylo hlavním přínosem celé akce navázání nových partnerství. Z obchodně-investičního pohledu byl velmi přínosný i počáteční kontakt s britskými regionálními rozvojovými agenturami, přes které lze realizovat již konkrétní ekonomické aktivity. (ač)


Britské velvyslanectví nabízí pomoc exportérům
České firmy, které se chystají proniknout na britský trh, mohou využít služeb Velvyslanectví Velké Británie v Praze. Jeho obchodní oddělení tuzemským exportérům poskytuje nejen celou řadu informací o britském trhu, ale přes své regionální partnery v Anglii, Skotsku, Walesu a Severním Irsku nabízí i další služby, které by mohly ušetřit peníze a čas českým firmám.
"Bohužel je českých podnikatelů, kteří využívají našich služeb, stále velmi málo," stěžuje si Karen Stanton, vedoucí obchodního oddělení velvyslanectví. Firmy, které už pomoc britského velvyslanectví vyhledaly, se nejčastěji dotazují na oblast informačních technologií nebo inovací.
K dispozici jsou zde detailní informace o jednotlivých sektorech v regionech, kde hodlá firma působit, dále o konkurenčním prostředí, situaci na trhu práce a počtu kvalifikovaných sil nebo daňových povinnostech. UK Trade & Investment se také snaží najít a zkontaktovat místní dodavatele a pomáhá při jednáních nebo tvorbě internetových stránek.
Jakmile svoji firmu v Británii založíte, můžete si být jisti, že budete dostávat nejrůznější informace o investičních a podpůrných programech a dalších možných službách ve Spojeném království.
"Jako evropská jednička v počtu investic doufáme, že se také počet českých firem investujících ve Spojeném království, kde jich je zatím velmi málo, v blízké budoucnosti zvýší," dodává Karen Stanton.
Detailní informace o nabízených službách je možné najít na stránkách UK Trade & Investment
www.uktradeinvest.gov.uk

 (vkc)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist