Britové o Češích mnoho nevědí, Česká republika je pro ně spíše exotickou zemí. Je ovšem pravda, že v poslední době se Praha stala doslova magnetem pro krátkodobé dovolené či prodloužený víkend pro statisíce Britů, kteří k nám létají levnými leteckými společnostmi.
Na létání za druhé světové války a na české letce si někteří z nich dokáží vzpomenout. "Působení Čechů u Britského královského letectva je velmi oceňováno," říká o své zkušenosti Aleš Černík, vedoucí obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví v Londýně. U starší generace však ještě donedávna přežívalo trauma z mnichovské zrady.
"Britové přiznávali, že se k Československu v roce 1938 nezachovali právě dobře. Ještě v září 1998, v době šedesátého výročí Mnichova, se vysílala v britském rozhlase debata historiků, kde někteří argumentovali, že Británie musela podepsat Mnichovskou dohodu, protože prý v roce 1938 byla ještě na válku proti Hitlerovi naprosto nepřipravena. O dalších šest let později už dnešní generace studentů o této věci nezná nic," říká Jan Čulík, docent bohemistiky na univerzitě v Glasgow.
Díky tomu, že Britové jsou velcí příznivci hudby, má výbornou pověst česká klasická hudba. "V Británii působí i někteří čeští dirigenti," dodává Aleš Černík.
Britové jsou ale podle docenta Čulíka stále méně ochotni učit se cizím jazykům a jejich porozumění pro českou realitu je dost povrchní. Vzdělaní lidé znají Milana Kunderu (britská média nedávno oslavovala dvacáté výročí vydání jeho Nesnesitelné lehkosti bytí), někteří Karla Čapka (ten byl v Británii před druhou světovou válkou populární) a Haškova Švejka. "Do kulturního povědomí se v osmdesátých letech začali v Británii dostávat někteří další čeští spisovatelé jako Hrabal, Havel, Holub, Klíma - většinou je to zapomenuto," dodává Jan Čulík.
"Stále silně přetrvává u britské veřejnosti označení naší země jako Czechoslovakia, což je na druhou stranu vždy spojováno s dobrou kvalitou a trademark naší země," tvrdí Aleš Černík. Šíření dobrého českého jména tradičně napomáhal český tenis, dřívější naši tenisté byli úspěšní ve Wimbledonu. Britové příznivě hodnotí úspěchy českých fotbalistů na mezinárodní scéně a vnímají působení Čechů v anglických klubech.
V britské společnosti jsou podle Aleše Černíka oceňovány i některé tradiční výrobky jako je české sklo, porcelán, bižuterie, pivo. "Co do věhlasu výrazný posun zaznamenaly vozy značky Škoda, které jsou u britské veřejnosti zapsány jako kvalitní vozidlo za rozumnou cenu," doplňuje rada Černík. Rovněž stále dobrý zvuk mají stroje a strojírenské či textilní výrobky.
Jaké jsou předpoklady vstupu na britský trh
Britský trh je rozsáhlý, má kolem šedesáti miliónů spotřebitelů s vysokou kupní silou, vyspělý a náročný. Česká firma na něm musí počítat s vysokou konkurencí jak domácí, tak i zahraniční.
V Británii existuje tradičně velmi liberální prostředí založené na pravidlech rovného zacházení. Z tohoto pohledu a díky fungování jednotného společného trhu Evropské unie česká firma ve svých aktivitách a podnikání nečelí žádným viditelným překážkám.
Podnikat v Británii a prosadit se na zdejším trhu je ve srovnání s podmínkami v Česku výrazně nákladnější. Etablovat se tam předpokládá vynaložit značné finanční prostředky na založení i provoz firemního byznysu, jakož i na marketinkové aktivity.
Samotný krok založení firmy spolu s příslušnými administrativními úkony je pro laika k orientaci poměrně složitým procesem, firma tak musí volit mezi vlastním postupem (ten víceméně zdarma, zato výrazně zdlouhavější) a vzetím si k asistenci poradenskou či právnickou firmu (tato služba je drahá, zato relativně rychlá).
Česká firma musí počítat s tím, že dobrá znalost angličtiny je zásadním předpokladem.
Nezbytné je operativní jednání, v žádném případě se nesmí stát, aby reakce na dopis, fax či email byla opožděná. Rychlá reakce na korespondenci - maximálně do 48 hodin s odkazem, že firma se poptávkou zabývá.
Výhledově je nutné počítat se zavedením eura u nás v souvislosti s případným obdobným procesem ve Velké Británii.
Určité potíže mohou nastat v důsledku stále ještě minimální aplikace metrické soustavy v Británii.
Aleš Černík
Autor je obchodní rada velvyslanectví ČR v Londýně
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist