U sousedů úpadek levice zažili
Ostrůvkem levice byla v posledních letech Česká republika. Šest let v ní vládnou sociální demokraté a ještě si může jako jediná země Evropské unie dovolit luxus mít v opozici nereformovanou komunistickou stranu.
Po další porážce sociálních demokratů a nepřesvědčivém výsledku komunistů v krajských a senátních volbách dnes stojí levice před rizikem, že se i v Česku bude opakovat slovenský vývoj.
Před dvěma lety se do bratislavského parlamentu dostali pouze nevýznamní komunisté se šesti procenty hlasů. Dokonce i voliči z chudých regionů dali přednost stranám populistů, které stojí na charismatu vůdců, jakým je například Robert Fico ze strany Smer.
"Chování voličů v regionech s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností připomíná chování prohrávajícího sázkaře. Ten postupně odvrhuje nevylosovaná čísla jako viníky porážky a sází nová v zoufalé naději na výhru," vysvětluje důvody pádu levice Zuzana Kusá ze Sociologického ústavu Slovenské akademie věd.
Trvalý úpadek dokumentuje východní Německo, kde levice nepřekročila rozkol mezi sociální demokracií a postkomunistickou Stranou demokratického socialismu (PDS). "Volba PDS je výrazem identity občanů bývalé NDR. Vyjadřují tak nostalgii po minulosti a osobní zklamání z vývoje po převratu," vysvětluje důvod rozkolu zástupce českého velvyslance v Berlíně Jan Sechter.
Sociální demokraty přitom oslabuje, že ani ve výhledu nemohou počítat s postkomunisty jako partnery ve spolkové vládě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist