Bojí se ČSSD krajů?
Podle sebe soudím tebe - ničím jiným než uplatněním tohoto pohledu na svět se nedají vysvětlit argumenty některých poslanců a ministrů, především z ČSSD, proč se nemají dávat do rukou krajů peníze na platy ve školství. Prý by mohly skončit leckde jinde, a ne ve školství. Ano, vláda a poslanci s tím přece mají bohaté zkušenosti - také pokaždé proklamují všemožnou podporu školství, ale potřebné peníze nakonec končí vždy někde úplně jinde než v této rozpočtové kapitole.
Obava, že by právě kraje škudlily na školství, není úplně nejpovedenější argument. V mnoha ohledech je kvalitní školství, z něhož budou vycházet vzdělaní lidé, jejich nejvyšším životním zájmem, je příslibem budoucího rozvoje. Toto určitě chápou dobře.
Vlastně je to stále ten samý spor, co je lepší: jedno všeobecné průměrné šedivo, nebo připustit existenci nadprůměru, ale jistě tím pádem i podprůměru? V tomto případě v kvalitě škol i ve výši odměn učitelů. Konkurence a motivace dostihnout ty lepší by ale nejspíš neuškodila ani školství. Je možné uvažovat o systému, v němž by stát dejme tomu určil povinné minimum v penzu znalostí či ve výši platů učitelů.
Vše ostatní ale předejme do rukou krajů. Průměr, byť "státní", ještě nikdy nikoho nemotivoval. patricie.polanska@economia.cz
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist