Na uvolnění cen elektřiny doplatí firmy
Výrazné zdražení elektřiny přináší příští rok tuzemským firmám. Z průzkumu Hospodářských novin vyplývá, že podniky budou kupovat elektřinu o deset až třicet procent dráž než letos.
Pro podniky to znamená nové, miliónové výdaje. Například textilní průmysl zaplatí za elektřinu o několik set miliónů korun víc než letos.
Zdražení firmy buď promítnou do ceny výrobků, což však konkurence na trhu často neumožňuje, nebo propustí lidi.
Podniky: Propustíme lidi
Volné obchodování s energiemi umožňuje nový energetický zákon, který včera definitivně schválila poslanecká sněmovna. Od příštího roku mohou bez omezení obchodovat s elektřinou firmy, od roku 2006 by měl být otevřený celý trh, tedy včetně domácností.
Prakticky všichni distributoři elektřiny však uvolnění trhu využili ke zdražení. "V příštích čtyřech až pěti letech nás čeká kontinuální růst cen elektrické energie," tvrdí Martin Roman, šéf dominantního dodavatele elektřiny ČEZ.
Textilce Tiba tak zdraží příští rok elektřina o 17,5 procenta, což činí asi pět a půl miliónu korun. "Na prvním místě se soustředíme na snížení nákladů na pracovní sílu," říká generální ředitel firmy Stanislav Sedláček. Strojírenská firma Potez si připlatí o 24 procent, asi jeden a půl miliónu korun. "Bude to nutné řešit snížením stavů nevýrobních pracovníků. Sníží se zdroje na opravy a údržbu, na investice i technický rozvoj," říká šéf firmy Jiří Flídr.
Předseda Sdružení velkých spotřebitelů energie Karel Šimeček odhaduje, že v novém roce se ceny energie zvýší v průměru od 15 po 39 procent.
Jen někdo si nepřiplatí
Firmám nepomohla ani změna dodavatele. Bruntálská Alfa Plastik sice Severomoravskou energetiku vyměnila za společnost Moravia Energo, i tak za elektřinu zaplatí o třicet procent víc.
Firmy sdružené v Asociaci textilního, oděvního a kožedělného průmyslu se už nyní usnesly, že nedosáhnou-li změn v chování distributorů, zašlou stížnost antimonopolnímu úřadu. "Ve spojení s lednovou liberalizací textilního trhu to může být pro některé firmy smrtelné," varuje prezident textilní asociace Jan Prokop.
"Na tripartitě jsme žádali ministry, aby se nad tím vláda alespoň zamyslela. Jediné, čeho jsme dosáhli, je jen odstavec v usnesení," uvedl viceprezident textilní asociace Jiří Kohoutek.
V něm zaměstnavatelé upozorňují vládu, že zdražení cen elektřiny může snižovat konkurenční schopnost a mít i dopady na trhu práce.
Problém s drahou elektřinou nemusí řešit všechny podniky. Některé velké, jako například Škoda Auto nebo Ispat Nová Huť, mají své vlastní elektrárny.
Jiné zase těží z dlouhodobých smluv, proto se jich nyní zdražení nedotklo. Na příští rok se tak nic nemění pro plzeňskou škodovku či Kovosvit. Přitom tento výrobce obráběcích strojů za elektřinu ročně platí až třicet miliónů korun.
Liberalizace byla nutná
Jak se dražší elektřina pro firmy projeví na hospodářském vývoji země, odmítají ekonomové komentovat. Tvrdí však, že liberalizace je dlouhodobě prospěšná.
"Předpoklad, že liberalizace přinese automaticky nižší ceny, je nesprávný. I výrobci elektřiny musejí brát v potaz náklady," tvrdí analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. "Bez liberalizace by ceny určoval regulátor a krátkodobě by je dokázal stlačit. Dlouhodobě by to ale mohlo vyvolat podinvestovanost sektoru a výpadky v zásobování, jak se před několika lety stalo například v Kalifornii," tvrdí Sobíšek.
Firmy řeší drahou elektřinu, str. 16
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist