Jak se daří předpovědím budoucnosti


Jeho omyl je ilustrativním příkladem, jak ošidné je předpovídat vývoj vědy a techniky a jeho uplatnění mezi lidmi. V roce 1997 sestavila redakce amerického časopisu Time z několika různých zdrojů předpověď, na jaké vědecké a technické vymoženosti a kdy se můžeme těšit. Podívejme se na některé z nich s odstupem jen několika let.

1999: Do běžného užívání se dostávají antikoncepční pilulky či injekce pro muže. (Dosud se nestalo.)
2001: Jednometrová plochá obrazovka na zdi nejen ukazuje televizní programy nebo videozáznamy, ale při vypnutí se na ní objeví umělecký obraz. (To se s malým zpožděním povedlo, takovéto televizní obrazovky už nabízí například Philips.)
2005: Na trh se dostávají videopohlednice - malinké obrazovky podobné dnešním pohlednicím a také stejně velké, na nichž si příjemce prohlédne třeba desetisekundový videozáznam z dovolené, a to i se zvukem. Kontaktní čočky napojené na internet umožní číst došlou elektronickou poštu nebo si prohlížet texty na internetu, aniž by člověk musel vůbec otevřít oči. (Videopohlednice jsou již běžné v mobilech, zato na kontaktní čočky spojené s internetem si ještě musíme počkat.)
2007: Počítač v automobilu, napojený na družice, okamžitě ukáže řidiči jeho polohu i nejlepší cestu k cíli. (Družicová navigace GPS je v dražších modelech aut k dispozici už několik let.)
2010: Roboti, kteří rozeznávají hlas svého pána, se starají o domácnost. (Vývoj robotů k tomu skutečně směřuje.)
2015: Lékaři znají genetické příčiny všech chorob. (Nové poznatky ukazují, že fungování genů je složitější, než se zdálo, takže tuto předpověď by dnes podepsal málokterý genetik.)
2016: Holografický telefon ukazuje holografický obraz volané osoby v životní velikosti. (Takový telefon dali japonští vědci do užívání už loni.)
2017: Lidé přistávají na Marsu, avšak první kolonii zde budují až v roce 2044. (Podle dnešních plánů se let astronautů na Mars nečeká dříve než v roce 2030.)
2025: Počítače napojené přímo na lidský mozek reagují na myšlenky, takže člověk nemusí svůj povel ani vyslovit. (Senzory umístěné na hlavě už umožňují ovládat kurzor počítače. Čtení myšlenek však zůstává hodně vzdálenou vizí.)
2030: Poté, co už lékaři mohou lidem vsadit do těla umělé plíce, ledviny či játra, objevují se funkční umělé oči. (Uvidíme...)
2040: Jaderná fúze je použita pro výrobu elektřiny. (Je to možné. Velký fúzní reaktor ITER za třicet miliard eur má být postaven za deset let, ale bude jen experimentální. Pak se teprve ukáže, jestli takto půjde vyrábět elektřinu i na komerční bázi.)
2044: Roboti mikroskopických rozměrů fungují tam, kde to je zapotřebí, a dokážou i sami vyrábět své nástupce. (Vývoj nanotechnologií, tedy technologií o rozměrech molekul, sem skutečně směřuje.)