V roce 1999 rodina Stanislava Grosse zhruba polovinu peněz na čtyřmiliónový byt uhradila "z vlastního", druhou z hypotéky. Před třemi lety se novináři poprvé zeptali, jestli si to mohla dovolit. Jasnou a nezpochybnitelnou odpověď nenašli.
Včera se na interpelace výjimečně sešla plná sněmovna, aby poslanci po dvou týdnech dohadů podrobili premiéra stejné otázce. I po tomto politickém tahu je "kauza byt" stále tam, kde byla v roce 1999. Pravdu zná jen Stanislav Gross a lidé, kteří mu s koupí bytu pomáhali.
Gross včera přiznal, že žádná z polistopadových vlád nedokázala nastavit pravidla, která by zprůhlednila jmění politiků a která by trestala konflikt zájmů. Pro premiérovu čerstvou kauzu to znamená, že i když poslancům včera nabídl k nahlédnutí smlouvu o hypotéce, dál žijí dvě verze - Gross mluví pravdu a Gross si s pomocí známých vše vymyslel.
Premiér sněmovně snášel další argumenty pro verzi první. Například: "V rodině ví mnoho lidí, že ta půjčka poskytnuta byla."
Poslední detail, který naopak podporuje "protigrossovskou" verzi, našly HN rovněž včera. To když se snažily porozumět, jak do příběhu půjčky vstoupil další "neznámý": šéf neparlamentní České pravice a Grossův kritik Michal Simkanič.
Premiérova mluvčí Věra Dušková, která nyní Grossovi pomáhá aféru zvládnout, totiž připustila, že Simkaniče zná. Coby dramaturgyně TV Nova s ním byla v kontaktu při přípravě debat, občas se potkali i v restauraci. "Žádný bližší vztah to není. Z toho, co vím o České pravici, lze usuzovat, že jsou to povahy trošku recesistické. Když mi Simkanič volal a chtěl jako řada jiných číslo na Roda, nevěděla jsem, co má v plánu," říká však Dušková.
Poslanci ODS včera při interpelacích dávali najevo, že žádný z argumentů Grossových lidí je nepřesvědčí. "Nikdo už nevěří ničemu a hlavně nikdo nevěří premiérovi této země," shrnula postoj kolegů místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Politička ODS narážela i na poslední vývoj kauzy a příchod Simkaniče. Ten ve středu od podnikatele Rostislava Roda koupil směnku, která potvrzovala, že peníze na byt kdysi poskytl právě Rod. A vzápětí Simkanič doklad spálil, zůstala jen neověřená kopie. Mluvčí Dušková přesto tvrdí, že tento tah Grossovi nepomohl, právě naopak: "Tím, koho spálení směnky nejvíc poškodilo, je premiér. On teď nemůže předložit důkaz sněmovně."

Grossovo nezvládnuté PR. Nebo zvládnuté?
Stejně rozporně se dá vykládat téměř vše, co příběh Grossova bytu obklopuje. Včetně toho, jak se k aféře staví sám premiér.
Z některých výroků a reakcí ministerského předsedy měli - až do minulého týdne, kdy jako věřitel vystoupil podnikatel Rod - zamotanou hlavu i jeho rádci a spolupracovníci. "Nerozumíme tomu. On se chová, jako by se nic nedělo. Mediálně to prostě nezvládá," reagoval před pár dny jeden z Grossových blízkých.
Premiér včera před poslanci vysvětloval, že o některých detailech nechtěl mluvit, protože se týkají příbuzných: "Říkám jednoznačně, že pro mě rodina je daleko přednější než politická kariéra." A zopakoval, že si na byt půjčil od strýce Františka Vika, podobně, jako si peníze půjčují v jiných rodinách.
Pro Grossovu verzi "nevinen" mluví skutečnost, že Vikovo jméno vyslovil sám. A tím na sebe částečně přivolal celý skandál.
Strýc Vik si totiž ve svých výrocích protiřečil a z médií si dělal legraci ("Půjčil mi Bács a Sinha, ale i kdyby to byl Hitler, vám to může být jedno"). Strýc tak Grosse postavil do situace, kdy sám premiér vypadal nevěrohodně. Přitom ani Grossovi odpůrci nepopírají, že jako mediální stratég je velmi obratný - že tedy musel počítat s tím, že si novináři Vika "prověří". Kdyby byl strýc jen zástěrkou, skrývající skutečného mecenáše, dopustil by premiér strýcovo zmatené chování? Sám na to včera odpověděl jen nepřímo: "V takovéto atmosféře je lepší neříkat nic (na dotazy k majetku - pozn. red.). Je lepší odpovědět prostě "bez komentáře". A člověk by se nikdy do takovéto situace nedostal."
Jakkoli i na Grossovi spolupracovníky působil strýc Vik jako šlápnutí vedle, další osoba na scéně - podnikatel Rostislav Rod - už nikoli. Rod je totiž bývalým reportérem MF Dnes, listu, který po letech příběh bytu nedávno oživil. Navíc Rod řekl, že premiérovi přes strýce Vika půjčoval z peněz, které utržil z "redaktorské" privatizace MF Dnes. Například Česká televize pak v hlavních večerních zprávách věnovala polovinu příspěvku kauze "byt", tu druhou pak tématu "Jak se kdysi privatizovala MF Dnes."
A znovu jsou tu dvě verze. Podle první, hovořící pro Grosse, Rod jako novinář musel tušit, jak se mu změní život, když ohlásí: Půjčil jsem premiérovi. Kdyby lhal, znamenalo by to, že kvůli Grossovi dobrovolně umožnil médiím, aby mu ovlivnila život. Některá média tak učinila včetně popisu intimních detailů z Rodova soukromí.
Jenže, je tu i něco "protigrossovského": Rod je bývalým spolupracovníkem Věry Duškové, nynější premiérovy mluvčí. Takže to celé zrežírovala? "Nesmysl," odpovídá.

Co zmůže policie a bezpečnostní prověrka
Pokud se některý s přímých aktérů kauzy - s výjimkou Grossových blízkých - nerozhodne vše kolem peněz na byt zveřejnit, lze fakta objektivně prověřit jen dvojím způsobem. Policejním vyšetřováním a bezpečnostní prověrkou.
Policie včera připustila, že se případem musí zabývat, neboť už dostala od občanů trestní oznámení. Kauzy by se tak měli ujmout lidé, jež Gross coby ministr vnitra řídil. Včera ve sněmovně sám naznačil, jaký to může být problém. "Býti v situaci, kdy vás mohou svým způsobem buďto zmáčknout, nebo nezmáčknout vaši podřízení, lidé, za které odpovídáte, že je budete kontrolovat, to jsem prostě nechtěl podstoupit," řekl, když vysvětloval, proč si před lety neudělal bezpečnostní prověrku.
Nyní tvrdí, že se prověřit nechá. Taková operace zabere v ideálním případě měsíce. A budou se na ní podílet znovu i policisté. Národní bezpečnostní úřad navíc podléhá výhradně premiérovi. Tedy Stanislavu Grossovi. Muži, který celou dobu, co je v politice, mluví o majetku nerad. Dodnes nezveřejnil detaily o podnikání své ženy. Přesto, že novináři v minulosti zjistili, že například sháněla sponzory pro muzikály i mezi firmami, o nichž pak ministr Gross ve vlá-dě rozhodoval. Příjmy své ženy Šárky nezveřejnil ani v přiznání v Senátu.
NBÚ by se měl ponořit i do toho, proč se špičkový politik neptal, od koho si jeho strýc Vik půjčil miliónovou sumu. Kdyby totiž, čistě teoreticky, úřad při prověrce zjistil, že peníze pocházely z fondů mafie, bylo by to bezpečnostní riziko. Grosse však původ peněz na jeho byt nezajímal. "Nemyslím, že když máte půjčku v rodině, musíte se pídit do důsledku, od koho ty prostředky jsou. Takže jsem se nepídil," přiznal včera.

Jak to mohlo být s nákupem bytu manželů Grossových