Češi vyčítají Bruselu to, zač mohou spíše domácí politici

Se členstvím v EU spojují Češi především ty obavy, které nedokáží rozptýlit domácí politici. Podle včera publikované studie Eurobarometr se v souvislosti s unií nejvíc obávají rozmachu kriminality - obchodu s drogami i organizovaného zločinu.
Strach sdílí 73 procent dotázaných a během necelého roku členství v EU vzrostly tato obavy o plných 12 procent.
"Kriminalita je pro Čechy velké téma, což vyplynulo i z nedávného česko-slovenského průzkumu. Podle něj mají Slováci největší strach o svou životní úroveň, kdežto Češi z kriminality," říká sociolog Jan Hartl. "Nyní se tedy ukazuje, že lidé házejí problémy, které je tíží a které podle nich domácí politici málo řeší, na triko unii."
S EU si Češi - tak jako další národy - spojují i strach z nezaměstnanosti. Více než dvě třetiny si myslí, že Brusel uškodí českým zemědělcům. Zemědělstvím se přitom v Česku živí dvě procenta obyvatel.
Pozitiv našli Češi mnohem méně než jiné evropské národy; autoři studie jim dali nálepku "skeptických realistů". "Markantní rozdíl byl v Česku oproti ostatním zemím zjištěn ve vnímání váhy a důležitosti vlastního hlasu v rámci EU," píše se ve studii. Češi totiž nemají pocit, že na evropském poli mohou něco ovlivnit. A přiznávají, že vlastně moc nerozumějí tomu, jak EU funguje - narozdíl od sebevědomých Poláků či Slovinců.
Studii v Česku zpracovala společnost TNS Opininon & Social, loni v říjnu oslovila 1075 respondentů. (zuk, sim)
O české euroskepsi, str. 3