České podniky si již opět uvědomují, že i východní trhy jsou zajímavou příležitostí pro rozšíření odbytu, a snaží se více pronikat do těchto (z budoucího pohledu) perspektivních teritorií. K nim patří i Bulharsko. To je poněkud nová situace, jelikož po vstupu Česka do Evropské unie výrazně zesílily exportní aktivity českých firem především směrem na západ - do Německa a dalších států Evropské unie.
Bulharsko je sice žhavým kandidátem pro vstup do Evropské unie, jeho ekonomika je ale stále relativně slabá a podniková sféra se potýká s nedostatkem volného kapitálu. To je společně s rostoucí zahraniční konkurencí jednou z nejvážnějších překážek pro výraznější proniknutí českých výrobků na bulharský trh, ačkoli mnohé z nich mají v Bulharsku poměrně dobré renomé ještě z dob minulých.
V posledním období se situace začíná výrazně zlepšovat, což dokumentují i statistiky vývoje exportu z Česka do Bulharska za posledních deset let.
Česká exportní banka (ČEB) je připravena podpořit vývozce i investory, kteří mají zájem proniknout do této (nejen turisticky) zajímavé země. Bulharsko nemusí být přitom vnímáno jako konečná destinace expanze českých firem. Do budoucna může být jednou z výhodných mezistanic pro další pronikání směrem na jihovýchod Evropy a do Asie.
Po vstupu Bulharska do EU je třeba počítat s příchodem nové konkurence, která využije otevření trhu. Firmy, které již budou mít vybudované obchodní kontakty v tomto teritoriu, získají výhodnější startovní pozici než firmy nově příchozí.
Zvýhodněné exportní úvěry ČEB jsou významnou devízou při vyjednávání s bulharskými odběrateli, kteří často nejsou vybaveni dostatečným kapitálem. Ve spolupráci se sesterskou úvěrovou pojišťovnou EGAP je ČEB schopna financovat obchody, které jsou pro komerční bankovní sektor neakceptovatelné (ať už z důvodu vyššího rizika či nižší výnosnosti). Spojení s kvalitní, státem vlastněnou finanční institucí bezesporu zvyšuje důvěryhodnost vývozce či investora v očích jeho potenciálních odběratelů.
Bulharsko není pro Českou exportní banku neznámou zemí. Již v minulosti se ČEB podílela na úspěšné privatizaci osmi vodních elektráren a také do budoucna očekává rostoucí zájem o financování právě v energetice. Ta je z hlediska rozvojových priorit jednou z nejvíce preferovaných oblastí hospodářství v Bulharsku.
Mezi další investičně atraktivní oblasti patří rozvoj infrastruktury, telekomunikací, ekologie, průmyslové výroby a turistického ruchu.
Exportéři i investoři se mohou bez obav obrátit na Českou exportní banku, která kromě finančních služeb nabízí i profesionální poradenství a pomoc při aranžování samotného obchodu.

Autor je Senior Marketing Manager v České exportní bance


Zájem českých firem o výstavy a veletrhy roste
V posledních letech nabývají obchodně ekonomické vztahy s Bulharskem znovu na intenzitě. Řada českých společností zde nachází nové možnosti odbytu, objem investic českých firem v Bulharsku roste a obchodní výměna výrazně narůstá.
K tomuto pozitivnímu vývoji přispěla tvorba řady příznivých podmínek. Jednou z nich jsou finanční příspěvky českého státu v rámci podpory exportu, které zastřešuje MPO formou tzv. oficiálních účastí Česka na vybraných zahraničních výstavách a veletrzích. Mezi ně nepochybně patří účast na dvou významných mezinárodních veletrzích v Plovdivu, který je centrem bulharských výstavářských aktivit. Jde o jarní veletrh spotřebního zboží, strojů a technologií pro jeho výrobu a podzimní technický veletrh. Rostoucí zájem českých firem o Bulharsko lze jednoznačně dokumentovat na počtu vystavovatelů i obsazené výstavní ploše v letech 2002 až 2004. Jestliže se na jarním veletrhu v Plovdivu v roce 2002 účastnilo 22 českých vystavovatelů, o rok později to bylo již 60 firem a vloni na podzim již 83 firem.
Od roku 1994 organizuje účast českých firem na plovdivském výstavišti společnost Rapid, která je výhradním zástupcem Veletržní správy Plovdiv pro ČR a Slovensko. Pro vystavovatele zabezpečuje komplexní služby od zajištění výstavní plochy a stavby stánku, dopravy, tranzitu a ubytování, až po zajištění služeb Public Relations jako je inzerce v tisku, relace v rozhlasových a TV médiích, obchodní schůzky a podobně. Rapid zprostředkovává vystavovatelům kontaktní adresy v Bulharsku a připravuje podmínky pro jejich jednání s potenciálními partnery na veletrhu. Na přání vystavujících firem je možné zabezpečit i odborné workshopy.
Ukazuje se, že osobní účast zástupců českých firem na těchto veletrzích je pro navazování obchodních kontaktů naprosto nezastupitelná. Náklady vynaložené na účast na veletrhu se díky proexportním příspěvkům MPO výrazně snižují. Navíc při osobní účasti veletrhu se zástupci firem lépe orientují na místním trhu a prostředí. Mohou se vyvarovat případných omylů při výběru místního zástupce, bez kterého se v Bulharsku poměrně obtížně navazují a rozšiřují obchodní nebo výrobní kontakty.
Také bulharská strana věnuje rozvoji vzájemných obchodních vztahů prostřednictvím účasti na veletrzích trvalou pozornost. Svědčí o tom fakt, že ČR byla jako první zahraniční účastnická země pozvána na podzimní technický veletrh v Plovdivu v roce 2004 jako Země partner. Veletrh měl rozsáhlý doprovodný program. Jako příklad je možné uvést konferenci k rozvoji investičních možností v Bulharsku, která měla obrovskou návštěvnost a navazovala na ni celá řada obchodních a politických jednání. Důležitost akce byla podtržena účastí místopředsedkyně vlády Lýdie Šulevy za bulharskou stranu a ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana s doprovodem podnikatelů za českou stranu. Také letos bude účast na dvou základních veletrzích v Plovdivu podpořena oficiální účastí ČR.
Veletržní správa v Plovdivu ročně organizuje v průměru dvacet veletrhů, jejichž struktura má za sebou dlouholetý vývoj. Historie výstaviště sahá až do roku 1892, kdy zde byla organizována první zemědělská výstava. Později přibyly národní výstavy a po druhé světové válce mezinárodní veletrhy.
V současné době je výstaviště nejmodernější a největší na Balkáně. Disponuje pětadvaceti pavilóny na celkové ploše 360 tisíc metrů čtverečních. Výstavní plochu tvoří 95 tisíc metrů čtverečních, z toho je 60 tisíc metrů kryté plochy. Plovdivské výstaviště jako jediné v Bulharsku splňuje kritéria mezinárodní organizace pro pořádání veletrhů a výstav UFI, jejímž je řádným členem. Má moderní kongresové centrum se sály pro pořádání sympózií, konferencí a seminářů.
Mezi nevýznamnější akce patří kromě výše jmenovaných specializované veletrhy Vinaria, Agra, Foodtech, Printcom, Medicus, Dento, Galenta a další.
Zájemci o účast na všech veletrzích mohou kontaktovat společnost Rapid na jejích webových stránkách www.rapid.cz.

Miloš Kočí
Autor je generálním ředitelem společnosti Rapid Praha