Díky daňovému poradci lze přiznání podat později


Pokud má poplatník pouze příjmy ze závislé činnosti od českého zaměstnavatele nebo uplatňuje náklady procentem z příjmů z podnikání, bez daňového poradce se pravděpodobně obejde. V komplikovanějších případech se pomoc daňového poradce určitě vyplatí.
Pokud se poplatník rozhodne využít služeb daňového poradce, měl by zvážit rozsah, v jakém jeho služby využije. Je možné udělit daňovému poradci generální plnou moc pro veškeré úkony včetně přípravy a podání daňového přiznání a jednání s finančními úřady.
Plnou moc je možné také omezit pouze na přípravu a podání daňového přiznání, na zastupování při kontrole nebo na zplnomocnění daňového poradce jen k určitému přesně vymezenému úkonu.
Využití zplnomocněného daňového poradce je užitečné zejména při jednání s úředníky finančních úřadů, která mohou být obtížná a zdlouhavá. Daňový poradce zpravidla dobře zná procesní stránku daňového řízení, ví kdy a proti čemu je možné se odvolat, na co má daňový poplatník právo a kdy pracovník finančního úřadu nepostupuje v souladu s daňovými zákony.
Jednou z výhod při použití služeb daňového poradce ke zpracování a předložení daňového přiznání k dani z příjmů je prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání a zaplacení daňového doplatku o další tři měsíce, tedy do konce června. Plná moc k zastupování však musí být uložena u finančního úřadu nejpozději 31. března.
Každý daňový poradce prokázal svoji způsobilost k poskytování daňového poradenství při složení náročných zkoušek, přesto je dobré daňového poradce pečlivě vybírat, nejlépe na základě zkušeností a doporučení od někoho, kdo služeb daňového poradce již využil.
Poradce vypracovává přiznání z podkladů poskytnutých poplatníkem, a nese tedy část zodpovědnost za správnost a úplnost daňového přiznání. Odpovídá ale pouze za případnou škodu, kterou klientovi způsobil svojí chybou, nikoliv za nedostatečně průkazné a nekvalitní podklady.

Daňové názvosloví - slovníček pojmů

Daňové přiznání
Formulář, který je nutné odevzdat na finanční úřad.
Daňový poplatník
Osoba (právnická či fyzická), která platí daň.
Daňový plátce
Subjekt, který musí odvést daň vybranou od jiných subjektů nebo sraženou jiným poplatníkům. Za tento odvod je odpovědný.
Optimalizace daňové povinnosti
Snížení daňového základu v souladu se zákonem. Legální cestou je i využití nedostatků v legislativě.
Záloha na daň
Povinná platba, kterou musí daňový subjekt odvádět na finanční úřad ještě před vyměřením daní. Po stanovení daní jsou zálohy do celkové úhrady započítány.
Platba daně
Daň se platí výhradně v české měně na správný účet příslušného finančního úřadu. Na všechny daně má každý finanční úřad samostatný bankovní účet vedený u České národní banky.
Daňový nedoplatek
Daňový subjekt zaplatí méně, než by správně měl.
Daňový přeplatek
Vznikne, když daňový subjekt zaplatí finančnímu úřadu vyšší částku, než byla jeho povinnost.
Zdroj: daňové zákony