Stát pošle víc peněz do vědy a zvýší nároky

Českou vědu čeká změna. Stát do ní hodlá investovat víc peněz, ale zároveň bude klást na vědce výrazně vyšší nároky. Vědci už nebudou dostávat peníze od státu automaticky a plošně jako dosud, ale budou o stále větší část peněz soutěžit granty a výzkumnými záměry.
Plán vicepremiéra Martina Jahna včera schválila vláda. Podle něj se bude při hodnocení dávat větší důraz na výsledky na světové úrovni. Důležitým měřítkem bude i to, jak univerzity a vědecké instituce spolupracují s firmami. Podle Jahna je potřeba, aby z vědeckých výsledků měla zisky ekonomika, což se nyní neděje.
Proto je jedním z důležitých kroků jeho reformy prolomení bariéry mezi vědci a podnikateli. Ti k sobě v Česku na rozdíl od úspěšných evropských zemí, jako jsou Finsko či Irsko, zatím nenašli cestu.
Podporu stát zaměří na šest hlavních oborů: biotechnologii, energetiku, materiálový výzkum, strojírenství, informační technologie a bezpečnostní výzkum.
Návrh počítá s tím, že stát zlepší podmínky začínajícím výzkumným firmám. "Měli bychom postupovat stejně jako jinde ve světě. Vědec dostane nápad, jde za vedením univerzity, že by ho chtěl realizovat. Pak může rok dělat na svém, má zadarmo materiál i přístup do laboratoří, ale nebere plat," říká místopředseda Rady pro vědu a výzkum Vladimír Viklický. Vědec pak podle něho dostane šanci založit si firmu, na niž mu přispěje stát z peněz na podporu znalostí. Když se podnik rozjede, nemá už většinou problém najít soukromého investora především z řad fondů rizikového kapitálu. V Česku granty na rozjezd výzkumných firem neexistují. (ph, teč)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist