Lyže se na horách hodně kradou, jejich pojištění se vyplatí


Náklady na provozování zimních sportů rok od roku stoupají. Nejsou to jenom rostoucí poplatky za vleky, ale také stále nákladnější lyžařská výzbroj. Není proto divu, že majitelé lyží a snowboardů mají o ně strach a zajímají se o okolnosti, za kterých dostanou náhradu, pokud se s nimi něco stane.
"Z hlediska pojištění jsou lyže zavazadlem, a proto se na ně vztahuje standardní pojistná ochrana v rozsahu pojistných podmínek. Při jejich odcizení je možné za podmínek stanovených právním řádem navštíveného státu svůj nárok uplatnit i z pojištění odpovědnosti za škodu příslušného ubytovacího či restauračního zařízení," říká Ondřej Rušikvas, ředitel individuálního pojištění Evropské Cestovní Pojišťovny.
Potíže jsou hlavně s lyžemi zapíchnutými do sněhu kolem restaurací v rekreačních střediscích. "Náš občanský zákoník stanoví, že pokud s provozováním nějaké činnosti je zpravidla spojeno odkládání věcí, potom provozovatel odpovídá fyzické osobě za škodu za předpokladu, že byly odloženy na místě k tomu určeném, nebo na místě, kam se obvykle odkládají," zdůrazňuje Rušikvas.
Poškozený proto nemá nárok na pojistné plnění za předpokladu, že lyže zmizí z chodby restaurace, kam ojediněle a svévolně byly do temného kouta postaveny nebo pokud jsou zapíchnuty ve sněhu někde naproti přes ulici či za rohem, kde se to lyžaři zdálo být bezpečné. V takových případech za odcizené lyže či jiné věci nikdo neodpovídá - ani majitel daného restauračního zařízení, kam lyžař třeba šel na oběd. Nebyly na místě k tomu určeném nebo obvyklém.
"Nejlepší je lyže uložit do hlídané lyžárny," říká tiskový mluvčí Kooperativy Marek Vích. Když tam lyžárna není, tak je dobré se zeptat hostinského, kde je místo k uložení lyží určené. Majitel má povinnost toto sdělit. Nemůže se vyvinit prohlášením či cedulkou "za odložené věci se neodpovídá". Naopak. Odpovídá. A když lyže (stejně jako kabáty) jsou z tohoto místa odcizeny, tak to zaplatí buď ze svého, nebo z odpovědnostní pojistky. Hospodští to dobře vědí a už si dávají pozor.
Provozovatelům ubytovacích a stravovacích zařízení jak v České republice, tak v cizině je zřejmé, že pojišťovna místo nich vyplatí poškozenému lyžaři peníze za předpokladu, že byly splněny podmínky, které jim při sjednání pojištění stanovila. Jde o opatření, která mají pachateli zamezit jeho čin provést nebo jeho nekalou činnost alespoň ztížit.
Lyžaři na druhé straně musí podle Rušikvase prokázat, že lyže daného typu a značky opravdu měli, a že jim skutečně byly odcizeny. Proto jejich odcizení musí ohlásit jak provozovateli ubytovacího či stravovacího zařízení, tak policii.
Práci policistům u nás i v cizině při objasňování případu odcizení lyží (pojišťovna, aby mohla vyplatit peníze, požaduje vždy prošetření a objasnění všech okolností) mnohdy ztěžují sami lyžaři. Dokonce se stává, že ti opojeni "grogem pro zahřátí" před hospodou často vlastní lyže ani nepoznají. Bohužel, někteří dokonce je nepoznají ani za střízliva, a tak si vezmou lyže jiné, které se jim nejvíce líbí. Na druhou stranu je ale nutno přiznat, že poněkud zvláštní "ztrátou paměti" trpí i takoví střízliví turisté, kteří před hospodou nezřídka zkoušejí jedny lyže za druhými, dokud jim některé nepadnou na jejich přeskáče. Proto je lépe nelitovat peněz a lyže ukládat do hlídané lyžárny nebo si je sám střežit.
"Pokud jsou lyže či zavazadla odcizeny z automobilu nebo jeho přívěsu, tak i tady platí pevně stanovená pravidla. Pachatel se jich musí zmocnit krádeží vloupáním z uzamčeného prostoru určeného pro přepravu zavazadel v uzavřeném a uzamčeném vozidle, kterým pojištěný cestuje. Toto ustanovení se vztahuje i na přívěs, ovšem musí jít o přívěs, který má pevné stěny a strop. Lyže či zavazadla odcizené ze zahrádky automobilu pojištěné nejsou. Musely by být pevně uzamčené speciálním uzamykatelným zařízením," říká Rušikvas.
Vích ale upozorňuje také na škody, ke kterým dojde na zavazadlech v průběhu noci. Všechna zavazadla, včetně lyží, je třeba v době od 22 hodin do 6 hodin ráno z vozidla odstaveného v cílovém (respektive transitním) místě, odnést. Přitom za tranzitní místo odstavení vozidla pojišťovna považuje místo jednodenního přenocování, nikoliv krátkodobé přerušení cesty.
Také je nutno si uvědomit, že většina pojišťoven sjednává pojištění cestovních zavazadel se spoluúčastí, která může dosahovat různé výše. Také pokud se někdo spoléhá na pojistku z platební karty a skutečnost, že v některých jsou pojištěna i zavazadla, tak u platebních karet se pojištění zavazadel vztahuje pouze na registrovaná zavazadla přepravovaná leteckou společností registrovaným letem, nikoliv na jejich přepravu jiným způsobem.
Pokud dojde k poškození lyží při přepravě autobusem, tak během přepravy za ně ručí přepravce či dopravce. Dojde-li k dopravní nehodě (někdo do autobusu svou vinou narazí a přepravované lyže poškodí), tak případné pojistné plnění je poskytnuto z titulu povinného ručení škůdce.
Autor je spolupracovníkem redakce