Existuje jednoduchá metoda, jak Litvu charakterizovat jako zemi. Kupodivu k tomu napomohla příhoda v Muzeu koní. Muzeum je v krásné, zádumčivé krajině u města Anykčiai. Na loukách obklopených lesy spočívá asi sedm budov, kde najdete všechno. Od vycpaných koní, až po kočáry a saně.
Kdo přijede na kole, musí být však velice opatrný, zvláště, když mu tři kola předtím ukradnou. Vyplatilo se proto požádat u pokladny o pohlídání kola. Byl to dobrý nápad, neboť člověk byl odhalen jako cizinec. Kromě péče o kolo se mu pak dostane i jiné péče, včetně průvodce. V místnosti, kde byly koňské postroje vysvětlil: "Zde vidíte, že v Litvě byly dva způsoby zapřahání do vozů. Způsob západní a způsob východní." Způsob východní je charakteristický tradičním dřevěným obloukem nad hřívou koně, který známe ze spřežení ruské trojky. Na dotaz: "Východní způsob ten my známe, to je způsob ruský, že?", průvodce kontroval: "Ale kdeže. Ten má hlubší tradici. Východní způsob zapřahání koňů přišel od Hunů a Mongolů."
Najednou si člověk uvědomí, že způsob zapřahání koní výborně charakterizuje Litevce. Byli ovlivněni západní i východní kulturou nejen u koní, ale i v jiných sférách života. Samozřejmě i v oblasti hospodářství. Což se projevuje i v tom, že se dovedou dobře pohybovat na západoevropských trzích i na trzích bývalého Sovětského svazu. To Češi moc dobře neumí.
Prezident Konfederace litevských průmyslníků Bronislav Lubys poskytl nedávno interview, ve kterém poukázal na rozdíl mezi západoevropským trhem a trhy východními. Vzhledem k výše uvedené tradici v oblasti zapřahání koní není povolanější osoba, která by mohla rozdíl lépe vystihnout. Podle něj volný pohyb zboží automaticky neznamená, že můžete na trhu Evropské unie prodávat cokoliv. Výrobky musejí mít určitou kvalitu, doloženou certifikáty. U řady výrobků, jako jsou například potraviny, musí být certifikovaný i celý technologický proces, kterým se výrobek vyrábí. To znamená certifikace je první podmínkou, jak se dostat na západoevropské trhy. Další podmínkou je důvěra. Důvěryhodný partner má cenu zlata.
A tak zatímco obchodní vztahy ze zeměmi EU jsou založeny čistě na hospodářských základech, do ekonomických vztahů se zeměmi východními se často zaplétají i vztahy politické. V tom je Litva ortodoxnější, než jiné země.

Autor je obchodní rada
velvyslanectví ČR ve Vilniusu