Konkurenční výhodou, která může českému vývozci pomoci k získání konkrétní zakázky, popřípadě účasti v projektu v Pobaltí, je předložení obchodní nabídky společně s nabídkou individuálního modelu financování, které reflektuje specifika projektu a v něm zúčastněných subjektů. Pobaltské státy si již vytvořily slušný kredit, který vyplývá z jejich ratingového ohodnocení daného členstvím v Evropské unie a současně vzrůstá ekonomická síla tamních subjektů. Tato situace přirozeně určuje konkurenci daného trhu, a to i v oblasti financování.
Vzhledem k vysoké dynamice rozvoje pobaltského bankovního sektoru a ochotě komerčních pobaltských a českých bankovních domů přijímat více rizik v rámci podpory vnitrounijní výměny zboží, zužuje se prostor pro poskytování zejména krátkodobého podpořeného financování České exportní banky (ČEB). Přesto toto financování může v budoucnu sehrát doplňkovou roli zejména při vyčerpání limitů úvěrové angažovanosti jednotlivých komerčních bank.
Podpořené financování středně a dlouhodobého charakteru může najít své uplatnění již nyní při realizaci energetických a infrastrukturálních projektů. Individuální přístup ČEB při modelování struktury financování uvedených projektů umožňuje nabídnout výhodné financování i v případech, kdy český vývozce dodává pro projekt méně než šedesát procent zboží českého původu, tj. kdy větší část dodávek či prací pochází z jiných zemí než z České republiky. Je to vzhledem k realizaci projektů prostřednictvím mezinárodních konsorcií stále častější trend.

ČEB je nyní vedle svého tradičního postavení schopna působit v roli aranžéra a pomoci vývozci vytvořit strukturu kofinancování jak s partnerskými exportními úvěrovými agenturami zemí dalších dodavatelů či subdodavatelů, tak i s českými, pobaltskými či mezinárodními komerčními bankami tak, aby bylo zabezpečeno financování projektu jako celku.
ČEB se tak snaží poskytovat služby analogické těm, které jsou dostupné konkurentům českých vývozců z ostatních členských států Evropské unie. Je ale zřejmé, že realizace mnoha projektů bude možná pouze v případě využití principu projektového financování, kdy jediným zdrojem splácení poskytnutých úvěrů bude výnos z realizované produkce či užívání vybudované kapacity.
ČEB může sehrát klíčovou roli například při realizaci projektů založených na partnerství veřejného a soukromého sektoru, neboť z dosavadní praxe banky vyplývá pozitivní vnímání angažovanosti ČEB jako představitele České republiky ze strany zahraničních partnerů.

Další možností podpořeného financování, kterou je rovněž ČEB schopna maximálně přizpůsobit konkrétním podmínkám, je financování zahraničních investic českých podnikatelských subjektů. Financování v takovém případě může vyřešit nedostatek volných zdrojů pro zakládání zahraničních dceřiných společností v některém z pobaltských států nebo při rozšiřování aktivit již existujících společností.
Forma investice může spočívat nejen v nákupu akciového podílu, ale i v rozšíření podnikání stávajícího subjektu nákupem či vložením nových technologií, strojního vybavení apod.
Ve stejném rozsahu lze využít investičního financování při zakládání společných podniků s partnery z pobaltských zemí. Tato forma státní podpory by proto neměla uniknout nejen velkým českým obchodním společnostem, ale i mnohým z malých a středních podnikatelů, neboť vytváří reálnou perspektivu snadnější realizace vývozů do třetích zemí (například do Skandinávie či na Island).

Autor je ředitelem odboru prodeje České exportní banky