Senát je pro snazší vyhlášení předčasných voleb


Senátoři včera udělali první krok k tomu, aby politici získali nový způsob, jak v případě koaličních krizí rychle rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vyvolat předčasné volby.
V prvním čtení nechali do výborů a komisí projít návrh ústavní novely od senátorů ODS. Podle něj by se v případě, že vláda podá demisi, mohli poslanci na návrh prezidenta republiky sami shodnout na předčasných volbách. Dosud je pro takový krok potřeba buď jednorázové obejití ústavy a vyhlášení kratšího volebního období, nebo musí třikrát selhat jmenování vlády.
"Vypsání předčasných voleb by bylo krajní možností řešení politické krize, tedy při neschopnosti sněmovny dohodnout se na sestavení nové vlády," řekl spoluautor novely Jaroslav Kubera. "Návrh nezvyšuje pravomoci prezidenta, není také žádným iniciátorem politických krizí či demisí vlády. Z praktického pohledu zkrátí tento návrh dlouhé období sestavování možná i zbytečných vlád."
Sami senátoři by o rozpuštění druhé komory parlamentu nerozhodovali.
Navrhovanou změnu už Senát předložil v roce 2001 v rámci rozsáhlejší ústavní novely. Sněmovna ji ale v předvolebním období neschválila. Podobnou metodu znají však například v Rakousku, Chorvatsku, Polsku či Litvě.
Návrh počítá s tím, že by nebyla potřeba ústavní většina 120 hlasů, ale pouze většina všech poslanců, tedy 101 hlasů. Navíc je takové řešení levnější než hlasování o zkrácení volebního období. Když totiž něco takového senátoři a poslanci odsouhlasí, sněmovna funguje až do nových voleb a poslanci stále pobírají plat. Pokud by ale odhlasovali své rozpuštění, peníze by se jim přestaly vyplácet hned.
Ján Grónský z Právnické fakulty Univerzity Karlovy ale upozorňuje, že nízká většina potřebná k rozpuštění sněmovny by mohla vést k neustálému opakovaní voleb.
Novela má v Senátu slušné šance na schválení. V prvním čtení ji podpořilo 65 ze 75 přítomných senátorů. I kdyby předloha prošla i přes poslance, nebude moci být kvůli délce schvalovacího procesu použita pro řešení situace, když by nynější Paroubkova vláda nedostala od sněmovny důvěru.