Průměrná délka života může být v půli století pouhých 80 let - tedy zhruba na současné úrovni ve vyspělých zemích - jestliže rozvoj lékařství buď nebude uspokojivý, nebo jej vyváží nové hrozby či rizika.
Penzisté potřebují doživotní důchody - smlouvy, jež jim zaručí stabilní příjem na celou dobu života -, které je pojistí proti riziku přežití vlastního bohatství. Kdyby neexistovalo riziko dlouhověkosti, tedy kdyby byla spolehlivě známa pravděpodobnost smrti v tom kterém věku v budoucnosti, pak by penzijní fondy mohly snadno nabízet doživotní důchody velkému počtu lidí tím, že by jejich majetek investovaly do dluhopisů s různou splatností, aby každoročně vyplatily přesně tolik, kolik bude třeba.
Možnosti penzijních fondů
To však penzijní fondy učinit nemohou, protože by riskovaly, že jim dojdou peníze, jestliže se ukáže, že lidé žijí v průměru déle, než se očekávalo. U lidí, kteří jdou do penze v 60 letech, je rozdíl mezi životem do 80 či 90 let obrovský: ve druhém případě by fond musel vyplácet dávky o 50 procent déle. Soukromé společnosti proto nenabízejí doživotní důchody v atraktivních cenových relacích, neboť nejsou-li výrazně překapitalizované, nemohou si být uvážlivě jisté, že dokáží dostát svým slibům.
Riziku dlouhověkosti se začínají věnovat i finanční trhy. Evropská investiční banka (EIB), ve spolupráci s bankou BNP Paribas, v listopadu 2004 oznámila, že vydá první dlouhodobý dluhopis dlouhověkosti. Obligace s pětadvacetiletou splatností ponesou roční obnos ve výši padesát miliónů liber krát procento Angličanů a Velšanů mužského pohlaví, jimž v roce 2003 bylo 65 let a již jsou v daném roce stále naživu. Jestliže po deseti letech od vydání dluhopisu bude naživu 80 procent dané populace, dluhopisy vyplatí čtyřicet miliónů liber. Pokud po dvaceti letech bude žít už jen 40 procent započítaných mužů, dluhopisy vyplatí dvacet miliónů liber.
Banka BNP Paribas doufala, že dluhopisy si rozeberou britské penzijní fondy, ale emise dosud nebyla plně upsána. Většina potenciálních zákazníků se totiž rozhoduje pomalu, neboť členové správních rad, manažeři fondů, poradci i sponzoři zaměstnanců se musí sžít s tím, že tato nová koncepce je v souladu s jejich svěřeneckými povinnostmi. Navíc není jasné, zda EIB dokáže získat od zajistitelů další pomoc s řízením rizik, která vydáním takových dluhopisů přebírá, neboť zajistitelé zatím nevědí, jak by daná rizika mohli plně ošetřit.
Pomalý nástup dluhopisů dlouhověkosti nakonec reflektuje zásadní otázku: Můžeme opravdu omezit dopady rizika délky života? Jsou-li všichni poznamenáni rizikem dlouhověkosti stejně, pak bez ohledu na cenu dluhopisů dlouhověkosti by všichni logicky měli chtít být na téže straně smlouvy - všichni zákazníci při jedné ceně, všichni emitenti při ceně jiné. Neexistuje-li rozdíl, neexistuje trh.
Méně zámožné jedince dlouhověkost ohrožuje méně než ty, pro něž žít dlouhý život znamená především přenechat svým dětem menší dědictví. Vskutku, státy s vyšší porodností jsou riziku dlouhověkosti v příštím zhruba půlstoletí vystaveny méně než státy s porodností nízkou.
Potřeba trhu s rizikem
Potřebujeme velký a likvidní trh s rizikem dlouhověkosti, aby se tyto různé skupiny mohly o svá rizika vzájemně podělit. Vytvoření takového trhu je ve skutečnosti nejdůležitějším krokem, který můžeme směrem k řešení rizika dlouhověkosti udělat, neboť právě tak bychom dokázali zjistit jeho skutečnou cenu, což by nám dalo možnost učinit efektivněji bezpočet obchodních rozhodnutí ve vztahu k délce života.
Vývoj cen dluhopisů dlouhověkosti na finančních trzích v podstatě nemá zatím žádnou historii, takže nalezení těch zájemců, kteří je budou kupovat a prodávat, a usazení cen, které pročistí trh, si vyžádá jistý čas. Avšak dluhopisy dlouhověkosti, ač v současné době jen experimentální, budou nakonec pro světové hospodářství životně důležité.
Autor vyučuje ekonomii na Yaleově univerzitě a řídí společnost Macro Securities Copyright: Project Syndicate, 2005. www.project-syndicate.org
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist