Rok poté, co vláda zakázala vývoz špičkového radiolokátoru Věra do Číny, zažalovala společnost Omnipol stát, aby jí povolení znovu vydal.
"Společnost Omnipol požaduje, aby Městský soud v Praze rozhodl o zrušení rozhodnutí, kterým jí byla odňata licence pro vývoz zařízení Věra do Číny," potvrdila Kateřina Koubová z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu. Dodala, že Omnipol zatím nepožaduje náhradu škody za neuskutečněný obchod.

Americké protesty
Omnipol dostal povolení vyvézt šest setů pasívního sledovacího systému Věra loni v lednu, kontrakt s Čínou měl dosáhnout výše tři čtvrtě miliardy korun. Jenže pak se do chystaného obchodu vložily Spojené státy, tehdejší americký ministr zahraničí Colin Powwell dokonce kvůli chystanému prodeji radiolokátoru napsal tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi.
Spojené státy se obávaly toho, že by Číňané mohli používat špičkový český radar k monitorování amerických letadlových lodí, operujících v úžině mezi Čínou a Tchaj-wanem. USA se totiž zavázaly k ochraně ostrova před případným útokem.
Bílý dům varoval i před tím, aby se Věra nedostala z Číny do dalších zemí.

Rozhodne soud
Česká vláda loni v květnu rozhodla, že prodej radiolokátorů do Číny není v zahraničněpolitickém zájmu Česka, a nechala vývozní licenci zrušit.
Teď bude muset Ministerstvo průmyslu a obchodu, které povolení k vývozu vydává po dohodě s ministerstvy zahraničí, obrany a vnitra, postup státu obhájit u soudu.
"Naše ministerstvo obdrželo žalobu od Městského soudu v Praze počátkem dubna, na vyjádření máme šedesát dnů," řekla Kateřina Koubová z Ministerstva průmyslu a obchodu. Dodala, že ministerstvo nebude soudní spor se společností Omnipol nijak veřejně komentovat.
K žalobě se zatím nevyjádřil ani ředitel Omnipolu Michal Hon, který už několik dní nebere svůj mobilní telefon. Bezprostředně poté, co loni v květnu vláda rozhodla o odebrání vývozní licence, ovšem Hon uvedl, že se proti tomuto kroku bude jeho firma bránit všemi dostupnými prostředky.
Podle právníka Jana Černého z advokátní kanceláře Černý-Raupachová bude úspěch firmy záležet na tom, jak se jí podaří prokázat, že jí byla licence odejmuta protiprávně.
V zákoně o zahraničním obchodu s vojenským materiálem se v části o neudělení a odnětí licence uvádí, že ministerstvo povolení neudělí, jestliže "je to odůvodněno zahraničně politickými, obchodními nebo bezpečnostními zájmy České republiky". Přesně tak argumentovala vláda, když před rokem rozhodla o odejmutí licence pro export radiolokátoru.
Na druhou stranu Omnipol vývozní povolení původně bez problémů dostal.
"Měli jsme kladné stanovisko ministerstev zahraničí i obrany, bez nich bychom licenci nemohli vydat," řekl tehdy mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac.

Politika versus byznys
Vývoz pasívních radiolokátorů Věra do Číny je typickým příkladem rozporu mezi politickými a ekonomickými zájmy republiky. Na jedné straně stojí argument, že Čína není demokratickou zemí, a proto by se tam strategická vojenská technika neměla prodávat.
"Komunistická Čína nadále udržuje totalitní režim a porušuje základní lidská práva a svobody," řekl před časem senátor Jan Ruml.
Na straně druhé je tvrzení, že Čína je dnes už významným obchodním partnerem mnoha evropských zemí, ačkoli Evropská unie vyhlásila vůči Číně po krvavém masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 zbrojní embargo.
Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že například francouzský výrobce vojenských vrtulníků Eurocopter plánuje v Číně postavit výrobní linku s kapacitou dvě stě strojů za rok. Britové zase do Číny vyvezli například komponenty pro letecké a pozemní radary či leteckou navigaci.


Základní údaje o radiolokátoru Věra
Kdo ho vyrábí
Pasívní sledovací systém Věra, jehož výrobcem je pardubická společnost Era, může najednou sledovat až dvě stě letounů a dokáže velmi přesně stanovit jejich vzdálenost a výšku.
Čím je jedinečný
Jelikož sám nevysílá signály jako klasické radary, ale pouze je přijímá a zpracovává, velmi obtížně se odhaluje. Věra navíc dokáže objevit přítomnost cizího radaru.
Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.
Jak se prodává
Civilní systémy prodala společnost i do západní Evropy, s vývozem vojenské verze má ovšem společnost Era potíže.
Kromě Číny se firma marně pokoušela vyvézt Věru do Egypta či Pákistánu, české úřady obchod nepovolily.
Jeden systém si koupily USA, aby si Věru otestovaly.