Pomoc Romům zůstává na obcích

Chudí Romové si na pomoc ještě počkají. Premiér Jiří Paroubek odložil debatu o plánu konkrétní podpory až na září. Do té doby zůstávají starosti o Romy hlavně na městech a obcích.
Lednová zpráva vládních úředníků varuje, že nejméně desetina z dvou set tisíc českých Romů trpí neúnosnými poměry v městských ghettech; přesto ani prohlášení Paroubkovy vlády - na rozdíl od kabinetů Tošovského, Zemana a Špidly - obtížnou situaci Romů vůbec nezmiňuje. Jen opakuje větu z programu vlády Stanislava Grosse: "Nedílnou součástí ochrany lidských práv je ochrana práv národnostních menšin."
Postoj státu k Romům už dlouho kritizují humanitární organizace. "Dosavadní vládní plány byly v symbolické rovině a nepřinesly konkrétní pomoc," tvrdí Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni.
Totéž si myslí i Jakub Steiner z výzkumného ústavu CERGE-EI při Karlově univerzitě: "Žádná z dosavadních vlád nenavrhla nic, co by mohlo zabránit ekonomickému tlaku, který vede k sociálnímu vyloučení Romů."
Steiner tvrdí, že chudí Romové upadli už počátkem devadesátých let do pasti příliš vysokých dluhů, které nemají šanci splatit z výdělků nekvalifikované práce. Jejich situace se zhoršuje tím, že dluhy jsou stále efektivněji vymáhány. Romové zůstávají na sociálních dávkách, přicházejí o majetek a postupně jsou stěhováni do městských ghett, kde spoléhají na vzájemnou pomoc velkých rodin.
"Terénní sociální práce a přípravné třídy pro romské děti jsou krásné věci, pomohou ale pouze jednotlivým rodinám," zpochybňuje užitek vládních kroků Steiner. Ministři by podle něho měli zabránit zneužívání sociálního systému, přijmout zákon na ochranu dlužníků a zlepšit vymahatelnost práva.
Vládu hájí zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek: "Ministři se snaží, dnes ale není k dispozici dost peněz, aby se všem pomohlo. Sto miliónů ročně nestačí," říká.
Karásek i ředitel vládní romské rady Czeslaw Walek proto vyzývají k aktivnějšímu přístupu obce: "Největší problém jsou ghetta. Přesvědčujeme radní, ať nestěhují Romy do jedné lokality. Zatím se nám to nedaří," stěžuje si Walek.
Obavy z ghett mají i některé městské úřady. Před dvěma týdny se pokusili radní vystěhovat Romy z menšího ghetta v Kostelci nad Orlicí do okolních obcí. Ty přistěhovalce odmítly a kostelecká radnice musí Romům pomoci svými omezenými prostředky.
"Kosteleckou metodu" používají některá bohatší města. Romům v sociálních potížích nepomáhají a ti odcházejí do ghett na severu Čech i Moravy, kde se žije laciněji.

Vládní plány pro české Romy
1997 - Romové se stěhují z Česka do Kanady. Kanada zavádí víza, premiér Klaus slibuje koncepci na podporu Romů.
1999 - Světová média kritizují zeď v Matiční ulici. Premiér Zeman slibuje novou koncepci na pomoc Romům.
2001 - Romové se stěhují z Česka do Británie. Britské vstupní kontroly v Ruzyni, Zeman slibuje aktualizovat koncepci.
2003 - Rostou obavy před migrací slovenských Romů. Premiér Špidla monitoruje sociální situaci Romů a slibuje novou koncepci.
2005 - Evropští poslanci žádají pietu k Romským obětem války. Premiér Paroubek slibuje, že dokončí Špidlovu koncepci.