Nový cizinecký zákon: podívejte se do Německa Milan Daniel
Cizinci, kteří si k životu vy-brali Českou republiku, se mohou radovat: sněmovna by měla do pololetí projednat "evropskou" novelu cizineckého zákona. To nové a dlouho očekávané, co změna přinese, je zkrácení důležité lhůty na polovinu. Až dosud bylo k získání trvalého pobytu nutné nejprve prokázat desetiletý přechodný pobyt na českém území; nyní bude stačit pětiletý. To se bude podle předkladatelů zákona aktuálně týkat 38 tisíc lidí.
Stále ta policejní dikce
Novela sice obsáhla to podstatné z evropských směrnic, k moderní normě má však ještě daleko. Zákon je stále těžkopádný a složitý, poznamenaný dobou svého vzniku a svými tvůrci z Ministerstva vnitra. Jeho dikce je policejní, sami cizinečtí policisté v praxi si však stěžují na jeho monstróznost a sumu změn v prováděcích předpisech, jež se na ně co týden valí.
Co je na novele nejproblematičtější: zahrnuje jen minimum integračních prvků. Cizinec sice bude moci požádat současně o vízum a pracovní povolení (či živnostenské oprávnění), zákon však nestanoví zásadní podmínky typu přiměřené znalosti jazyka a schopnosti orientace ve společnosti. Nejde jen o to, aby se obrousila "jinakost" našich sousedů a spolupracovníků, ale zejména o to, aby oni sami nepociťovali prostředí, v němž žijí a pracují, jako cizí. Opačná situace vede k vytváření uzavřených cizineckých společenství, možná ghett, která se s českou společností příliš nestýkají. Je třeba si také uvědomit, že v rodinách cizinců vyrůstají i jejich děti, jež navštěvují české školy. Tyto děti nemohou být nepoznamenány jazykovým handicapem svých rodičů. Jejich start do života je tak podstatně obtížnější.
Všechny tyto problémy si uvědomili tvůrci moderního přistěhovaleckého zákona v Německu, platného od letošního ledna. Civilní správní orgány (nikoliv policie jako u nás!) přihlížejí při prodlužování dlouhodobých pobytů (u nás se tak děje vždy po roce) k tomu, zda cizinec absolvoval jazykový a orientační kurs. Nezájem o investici do vzdělání může mít za následek neprodloužení pobytu.
Lidský, ale i tvrdý
Drtivá většina poslanců se o cizineckou problematiku nijak nezajímá - bílými vránami jsou Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek (z mimoparlamentních politiků Strana zelených).
Úprava cizineckého zákona by neměla být striktní, protože lidské osudy jsou složité. Jednoznačně by však měla platit - jako nyní v Německu - povinnost těch nově příchozích, kteří neovládají ani základy češtiny, aby se účastnili integračních kursů. Pokud nechtějí, měl by mít správní orgán možnost být přiměřeně tvrdý. Německý zákon to říká jasně: pokud cizinec uloženou povinnost nesplní, správní orgán k tomu přihlédne při žádosti o prodloužení pobytu.
Autor je vedoucím Poradny pro cizince v Pardubicích
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist