Porušíte-li pravidla, o dotaci přijdete


Většina žadatelů považuje okamžik schválení dotace za vrchol svého snažení.
Vzhledem k obrovské poptávce po dotacích má každý úspěšný žadatel právo na pocit vítězství a uznání za svoje snažení.
Přesto by se dalo s jistou nadsázkou konstatovat, že okamžikem schválení dotace teprve všechno začíná. Každý úspěšný žadatel o dotace je povinen pravidelně poskytovat potřebné informace odpovědným orgánům a plnit povinnosti, ke kterým se zavázal.

Kontroly plnění povinností

Plnění těchto povinností je důsledně kontrolováno zejména implementační agenturou, Ministerstvem financí, Evropskou komisí, Evropským účetním dvorem, finančním úřadem a ostatními kontrolními orgány.
Jednou ze základních povinností příjemce dotací je vyhlásit výběrové řízení na dodavatele materiálu, služeb a stavebních prací, které je nezbytnou podmínkou pro uznání nákladů projektu jako nákladů vhodných pro poskytnutí dotace.
Výběrové řízení je třeba provést maximálně efektivně, ekonomicky, transparentně, nediskriminačně a přesně v souladu s požadavky stanovenými pravidly jednotlivých programů nebo v plném rozsahu zákonem o veřejných zakázkách. Výběrové řízení představuje administrativní a procesní zatížení konečného příjemce, přičemž současně nevhodné provedení výběrového řízení může vést až k neposkytnutí či odejmutí již přiznané dotace.
Pro úspěšné čerpání dotace a její udržení je také nezbytné plnit správně a včas administrativní náležitosti a dodržovat závazné ukazatele, ke kterým se konečný příjemce zavázal v žádosti nebo při podpisu smlouvy. Administrativní náležitosti se liší podle jednotlivých operačních programů. U většiny programů se jedná o předkládání pravidelných průběžných zpráv popisujících realizaci projektu, zpracování žádosti o platbu, konečné zprávy po ukončení projektu a zhodnocení efektivnosti využitých prostředků formou externího závěrečného auditu.

Hodnotící zprávy

Po vyplacení poslední platby, neboli po úspěšném vyčerpání dotace, následují další povinné úkony. Týkají se převážně tvorby pravidelných reportů, konkrétně jde o monitorovací zprávy hodnotící vývoj projektu po jeho ukončení. Uvádí se zde i hodnoty závazných ukazatelů, které jsou předmětem pravidelných kontrol.
Kromě výše zmíněných povinných úkonů, musí příjemce dotace také vést účetnictví v souladu s pravidly programu, téměř vždy pojistit majetek a zřídit samostatný účet, který bude používat pouze pro platby spojené s projektem. Dále je nutné zajistit propagaci projektu, informovat o změnách projektu a v neposlední řadě archivovat veškeré dokumenty související s projektem. Existuje mnoho dalších specifických povinností lišících se podle dotačních titulů.
Je potřebné si dobře uvědomit časovou a kvalifikační náročnost problematiky monitoringu dotace. V případě, kdy dojde ke krácení či odebrání dotace, je tento proces ve většině případů nezvratný. Je proto vždy lepší tomuto dopadu předcházet.
Představa čerpání dotací může být pro žadatele velmi lákavá. Okamžikem úspěšného schválení žádosti však teprve začíná dlouhodobý proces kontroly.
Autorka pracuje ve firmě Raven Consulting

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist