"Ufo" už vstoupilo do fotbalového světa

Hned dvěma výhrami se podařilo dvěma nejznámějším mnichovským fotbalovým klubům zahájit provoz nové městské arény Allianz. V pondělí zde při úplně prvním zápasu TSV 1860 porazil 3:2 Norimberk, v úterý pak Bayern Mnichov skolil 4:2 německý národní tým. Dnes večer se v rámci zahajovací ceremonie odehraje zápas třetí, v němž se střetnou oba mnichovské týmy. Ať vyhraje kdokoliv, bod pro Allianz arénu, bude pro oba týmy od tohoto týdne novým "domovem", to bude určitě.
Nejdražší německý stadión, jehož stavba stála 340 miliónů eur a trvala 951 dnů, bude ale v první řadě dějištěm mistrovství světa, které bude zahájeno úvodním zápasem 9. června 2006 právě zde.
Podle provozovatelů se přitom jedná o první, čistě soukromě financovaný stadión svého druhu. Město, spolková země Bavorsko a německý stát sice podle oficiálních údajů investovaly 288 miliónů eur, ty ale šly na výstavbu okolní infrastruktury - rozšíření silnic a stavby podzemní dráhy. Jméno stadiónu si pak na patnáct let zajistila mnichovská pojišťovna Allianz.
Jakému náporu fanoušků aréna musí odolat, už si její provozovatelé vyzkoušeli - úterní zápas Bayernu byl vyprodán, a tak bylo do posledního sedadla obsazeno všech 66 000 míst. Největší v Evropě je tamní parkoviště pro 11 000 vozů.
Hlavní atrakcí nové arény je ale bezpochyby její vnější plášť, který se dá osvětlit buď kombinací červené, modré a bílé barvy - zcela podle toho, který tým právě hraje. Díky svému vzhledu už si aréna vysloužila i přezdívky, Mnichované jí říkají "plovací kruh" nebo "ufo". Nadšení jsou i politici a zástupci fotbalové obce, bavorský premiér Edmund Stoiber i "otec" německého fotbalu Franz Beckenbauer, stadión shodně označili za "nejkrásnější na světě".
Jistou vadu na kráse ale aréna přesto má, její stavbu provázel finanční skandál kolem někdejšího šéfa provozovatelské společnosti a manažera TSV 1860, Karla-Heinze Wildmosera. Ten byl před několika týdny odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za úplatky. (bb)