Čas dovolených už je tady a mnozí z nás se vydají i za hranice. Mobilní telefon samozřejmě doma nezůstane, vždyť tak, jak vám slouží doma, pomůže i v zahraničí. Sítě GSM jsou dnes téměř po celém světě, takže svůj telefon se svým číslem můžete používat téměř kdekoliv.
Ale pozor - ne v každé zemi, kde mají síť GSM, si zavoláte. Provozovatel této sítě totiž musí mít podepsánu roamingovou dohodu s vaším operátorem, která ošetřuje nejen technickou spolupráci obou sítí, ale také vzájemné vyúčtování hovorů. Obávat se ale nemusíte, protože čeští operátoři mají podepsány dohody téměř ve všech zemích (Eurotel s 393 operátory ve 156 zemích, Oskar se 165 operátory z 80 zemí a T-Mobile s 354 operátory ze 141 zemí). Vzájemné propojení sítí mobilních operátorů včetně přenosu MMS a dat nabízí také třeba T-Systems prostřednictvím platformy Global Roaming Exchange. Operátorovi potom stačí připojit se k této platformě a jeho síť bude spojena se všemi ostatními sítěmi v rámci platformy. Bohužel T-Systems přišel s tímto řešením až poměrně nedávno, takže v sítích GSM se zatím příliš neprosadil, neboť zde operátoři vztahy již nastavili. Daří se mu ale při řešení datového propojení sítí, přenosu MMS a v oblasti služeb sítí třetí generace, kde je technická stránka věci náročnější, a prostředník tak pomůže proces zjednodušit.


Víme, kam pojedeme
Pokud už víte, do které země či zemí se podíváte, můžete si jednoduše na webových stránkách svého operátora nejen zjistit, zda má v dané zemi roamingového partnera, ale také se podívat, kolik za používání mobilu v dané zemi zaplatíte. Přehled všech operátorů pak najdete na stránkách Asociace GSM na www.gsmworld.com, kde jsou i odkazy na webové stránky jednotlivých operátorů a jejich mapy pokrytí.
Nicméně není pokrytí jako pokrytí. V leckteré zemi vás možná nemile překvapí, že pokrytí je horší, než na jaké jste zvyklí z domova. Zejména signál uvnitř budov bývá mnohdy poměrně slabý a někdy dokonce chybí docela. Operátoři v České republice totiž své sítě postavili opravdu důkladně, když se snažili přesvědčit veřejnost, že mobil nahradí i pevnou linku, a kdy v ostrém konkurenčním boji zveřejňovali i technické parametry sítě. To v zahraničí lidé u mobilů tolerovali určité nedostatky v pokrytí. Naštěstí se to mění a sítě jsou čím dál lepší.
Jakmile mobilní telefon ztratí signál své domácí sítě, snaží se najít jinou. Obvykle tak hned za hranicemi naladí nejsilnější síť. Pokud byste chtěli používat služeb jiné sítě než té, jejíž název se vám na displeji objeví, musíte v nastavení telefonu změnit volbu sítě z automatické na manuální, telefon poté vyhledá dostupné sítě a vy si z nich vyberete tu, jejíchž služeb budete chtít využívat.
Pokračování na str. 5
Jakmile se ale potom dostanete z pokrytí této sítě (třeba při přechodu do další země), budete bez spojení a musíte znovu manuálně vyhledat síť. Výhodou ale je skutečnost, že mobil bude v dané zemi využívat pouze služeb vámi zvolené sítě, takže když si vyberete třeba tu, která nabízí nejlevnější SMS, budete platit právě její ceny.
"Právě proto, aby lidé neměli starosti s výběrem té či oné sítě a přesně věděli, kdy kolik za své hovory, SMS a MMS zaplatí, nabízíme Happy Roaming s jednotnými cenami pro celé oblasti," vysvětluje manažerka externí komunikace T-Mobile Martina Kemrová.
Pozor také na technologii, kterou operátor používá. Většina má sítě takzvaně duální, takže pracují v pásmu 900 MHz a 1800 MHz. Právě tahle dvě pásma podporují prakticky všechny dnešní mobilní telefony (jen ty starší pak někdy podporují pouze 900 MHz). Zejména v Americe se pak využívá pásmo 1900 MHz, které už zvládnou pouze některé telefony (i těch je ale poměrně hodně).
A pak jsou tu ještě docela jiné technologie - například iDen využívaný ve Střední a Jižní Americe. Abyste mohli služeb této sítě používat, potřebujete speciální telefon. Naštěstí není nutné jej kupovat, protože je možné si ho u operátora zapůjčit. Naneštěstí jich čeští operátoři mají jen několik kusů, a tak je lepší si zápůjčku domluvit s velkým předstihem.


Roaming je drahý
Asi vás nepřekvapí, že ceny za používání mobilního telefonu v zahraničí jsou poměrně vysoké. Každý operátor má totiž kromě cen pro své klienty stanoveny také ceny pro klienty zahraniční. U zahraničních uživatelů své sítě přitom většinou nerozlišuje, odkud jsou a jakého operátora doma mají - cena je stejná pro všechny. Někdy dokonce k této ceně účtuje ještě jednorázový poplatek za spojení. Tyto ceny ale ještě nejsou konečné, protože váš domácí operátor si k nim naúčtuje příplatek. Jeho horní hranici stanovila Asociace GSM a většina operátorů ji má nastavenou na 25 procent.
Také proto při pohledu na weby operátorů pravděpodobně zjistíte, že jejich ceny za roaming si jsou velmi podobné a liší se jen velmi drobně. Rozdíly totiž způsobuje pouze jiný přepočítací kurs, protože ceny na webu jsou jen orientační. Ve vyúčtování operátor použije aktuální kurs.
Pokud má váš operátor v dané zemi více roamingových partnerů, zjistěte si ceny u všech. Možná zjistíte, že zatímco jeden nabízí levnější hovory do České republiky přes den, další je výhodnější mimo špičku a třetí může mít zase absolutně nejlevnější SMS. Potom by se vyplatilo volit síť manuálně podle toho, co chcete s mobilem dělat, abyste používali tu nejlevnější síť.
Zpřehlednění roamingových sazeb přinesl speciální roamingový tarif WorldClass, s nímž přišel T-Mobile krátce poté, co přejmenoval síť Paegas. Tento tarif má ve vybraných zemích jen dvě sazby: zvýhodněnou pro vlastní a partnerské sítě (činí 22,61 Kč/min. včetně DPH) a sazbu 47,60 Kč/min. pro ostatní sítě. Bohužel je i ona zvýhodněná sazba někdy vyšší, než jsou sazby běžného roamingu. Možná i proto je tento roamingový program na webu T-Mobile ukrytý a nejjednodušeji ho naleznete po zadání slov WorldClass do vyhledávání na stránkách www.t-mobile.cz.
To Happy roaming už je propagovaný více, byť je často výrazně dražší než standardní roaming. Jeho výhodou ale je, že má vždy jen jednu sazbu na volání, kterou uplatňuje ve všech sítích, takže nemusíte přemýšlet, která síť má nižší sazby.
Už loni pak T-Mobile nachystal speciální zvýhodněné balíčky a i letos s nimi přichází opět. Téměř vždy se vyplatí Roamingové SMS, kdy si za 58,31 Kč s DPH až do konce září můžete koupit balíček deseti SMS, které pak můžete v zahraničí odesílat v následujících čtyřech měsících. Za další SMS pak platíte podle běžných roamingových sazeb. Další balíček Happy roaming, nabízí za poplatek 446,25 Kč včetně DPH 15 volných minut na volání po Evropě (zóny 1 a 2). Minuta volání do/z České republiky nebo v rámci navštívené země pak přijde na 29,75 Kč včetně DPH. I to se někdy může vyplatit, ale ne vždy. V Chorvatsku letos opět síť T-Mobile nabízí takzvané Happy Hours, když v době mezi 17. a 19. hodinou je možné o prázdninách odesílat SMS za zvýhodněnou cenu. Ta pro uživatele tarifu Happy roaming činí 4,76 Kč včetně DPH, pro ostatní uživatele pak polovinu běžné sazby. Eurotel ani Oskar podobné balíčky zatím nenabízejí.


Zaplatíte i příchozí hovor
Telefonovat v zahraničí je samozřejmě dražší než používání mobilu v domácí síti, protože musíme platit zahraničnímu operátorovi, jehož služeb zrovna využíváme, a ten náklady přeúčtuje vašemu operátorovi. Jestliže vám někdo zavolá a vy jste v zahraničí, platíte i za příchozí hovor.
Volající totiž neví, kde zrovna jste, a proto platí sazbu platnou pro volání na mobil. Ústředna ale ví, že jste za hranicemi, a tak hovor přesměruje do zahraničí a za toto přesměrování platíte vy. Cena za hovor přijatý v zahraničí je stejná, jako kdybyste vy sami ze svého mobilu z České republiky do dané země volali. Abyste věděli, kolik činí, podívejte se na ceník zahraničních hovorů svého operátora.

Vzkaz se může prodražit
Využíváte-li služeb hlasové schránky a máte nastavené takzvané podmíněné přesměrování, mohou se vzkazy ve schránce značně prodražit. Při podmíněném přesměrování je totiž hovor přesměrován z České republiky do zahraničí, tam se snaží najít váš mobil a pokud hovor nepřijmete a je přitom splněna některá z podmínek přesměrování, vrací se hovor ze zahraničí zpátky do České republiky do hlasové schránky.
V podstatě tak zaplatíte dvakrát - za hovor z České republiky do zahraničí a za hovor ze zahraničí do České republiky. Proto je vhodnější při zahraničních cestách hlasovou schránku deaktivovat, nebo do ní naopak všechny hovory nepodmíněně přesměrovat. Potom se ale každý, kdo vás shání, rovnou dovolá do hlasové schránky. Tam případně můžete nahrát vzkaz, aby vám v případě urgentní záležitosti poslali SMS a vy se posléze sami ozvete zpět.
Pokud hlasovou schránku zrušíte, volající se dovolá a vy se poté sami rozhodnete, zda hovor přijmete a zaplatíte za něj, nebo nepřijmete a neplatíte nic. Využít můžete také registru zmeškaných hovorů, kdy po přihlášení telefonu do sítě dostanete zdarma SMS s telefonními čísly a časy, kdy se vás někdo z těchto čísel pokoušel zastihnout.


Elektronická pošta v kapse
Většina nových mobilů si vedle SMS a MMS poradí také s e-maily. Stačí v jejich menu najít položku, pod níž se ukrývá jednoduchý e-mailový klient, který základní práci s elektronickou poštou zvládá. Takzvané chytré telefony - jako je třeba Nokia 6630 - si dokonce poradí i s přílohami, takže můžete přímo v telefonu editovat dokument napsaný ve Wordu či Excelu.
I mimo kancelář nebo domov si tak každý může zkontrolovat, zda mu nepřišel nějaký důležitý mail a případně na něj odpovědět, či ho přeposlat někomu dalšímu. Pokud takovou aplikaci v telefonu nemá, i potom se k e-mailu může dostat, a to prostřednictvím portálu t-zones na WAP. Mnohé veřejné elektronické schránky kromě správy přes web umožňují i přístup přes WAP, takže i v takovém případě je možné maily vyřizovat přímo z mobilu.
Posílání e-mailů je ještě jednodušší. Zprávu MMS totiž můžete odeslat jak na jiný mobil (který MMS umí), tak na e-mailovou adresu. Prostě jen namísto telefonního čísla zadáte jako příjemce e-mail.
Jen dávejte pozor na práci s e-maily v zahraničí, protože zatímco v České republice přijde 1 kB dat přenesených přes GPRS na šest haléřů (s datovými tarify pak ještě méně), v zahraničí to je v rámci standardního roamingu T-Mobile 21 haléřů za 1 kB, tedy více než třikrát tolik. Ceny za přenos dat v zahraničí najdete na webu svého operátora stejně jako informaci o tom, zda v dané síti můžete využívat GPRS, případně EDGE roaming.


Informace i mimo civilizaci
Ani cesta do zahraničí neznamená, že nebudete mít informace z domova. Existuje totiž hned celá řada informačních kanálů dostupných prostřednictvím SMS i MMS, které poskytnou přehled o dění. Stačí zvolit patřičný kanál z rubrik: zpravodajství, sport, zábava, doprava, erotika. Takovou zprávu lze u všech českých operátorů obednat jednorázově i dlouhodobě. Každý den můžete třeba mít předpověď počasí na další dny (v síti T-Mobile stačí odeslat SMS ve tvaru +MMSPOC na číslo 4616) a přehled nejdůležitějších zpráv dne (+MMSNEWS). Sportovní fanoušci mohou využít některý ze sportovních kanálů.
I v zahraničí za každou přijatou zprávu platíte vždy stejnou cenu.
Autor je spolupracovníkem redakce


Happy roaming (Cena je včetně DPH)
Země Odchozí hovory Příchozí hovory SMS MMS
1. Slovensko 29,75 Kč 14,28 Kč 8,33 Kč 21,42 Kč
2. Evropa (kromě Ruska a Ukrajiny) 41,65 Kč 23,80 Kč 9,52 Kč 29,75 Kč
3. Rusko, Ukrajina, Afrika, Asie, 59,50 Kč 47,60 Kč 10,71 Kč 41,65 Kč Austrálie a Oceánie, Severní Amerika
4. Jižní Amerika, Střední Amerika 107,10 Kč 71,40 Kč 15,47 Kč 41,65 Kč včetně Karibiku


Proč mít mobil na zahraničních cestách:
možnost zavolat si či odeslat zprávu (nemusíte hledat telefonní budku)
příjem SMS a MMS je i v zahraničí zdarma
nouzová komunikace (číslo 112 funguje prakticky po celém světě)
zdroj informací z domova (zpravodajství přes SMS a MMS můžete přijímat kdekoliv stále za stejnou cenu - i v zahraničí)
lze použít namísto pohledu (odeslání originální MMS jako pozdravu z dovolené na mobil i do e-mailu)
GSM bankovnictví (můžete i ze zahraničí spravovat svůj účet)
Před odjezdem do zahraničí nezapomeňte:
Ověřit, zda máte roaming aktivovaný.
Zjistit, jaké sítě v zemi, kam se chystáte, fungují a zda jde o GSM a v jakém pásmu pracují (v Evropě jde prakticky vždy o GSM v pásmech 900 a 1800 MHz, takže tam prakticky všechny telefony bez potíží fungují, zejména v USA se ale využívá frekvence 1900 MHz a tu již podporují jen některé telefony; v některých zemích pak mají zcela jiný systém - například iDen v Argentině a potom je třeba si zapůjčit patřičný přístroj).
Vyplatí se zjistit ceny u jednotlivých operátorů v zahraničí - mohou se i výrazně lišit. V zahraničí si můžete vybrat síť, kterou budete používat.
Používáte-li předplacenou kartu, zkontrolujte kredit a dobijte ji ještě před odjezdem (je to mnohem jednodušší než ze zahraničí).
Nezapomeňte telefon nabít a vzít s sebou nabíječku a případně adaptér, abyste nabíječku mohli zapojit do elektrických zásuvek v cílové zemi používaných. Máte-li už starší přístroj či slabší baterii, je možná vhodná chvíle pořídit si novou a tu nabitou vzít s sebou jako náhradní zdroj.
Budete-li ze zahraničí volat domů, nezapomeňte, že musíte na začátek čísla zadat mezinárodní předvolbu +420, můžete to ale udělat už doma, protože i v České republice se na číslo uložené v paměti i s mezinárodní předvolbou dovoláte, je proto vhodné ukládat všechna čísla v mezinárodním formátu.


Příloha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist