Kyle, bakalář s mnohatisícovými dluhy


S tužkou v ruce střídavě zaškrtává a kroužkuje v novinových inzerátech kolonky v rubrice "Práci nabízejí", stále častěji se však po vytočení telefonního čísla potýká se zdvořilým, ale nepříjemným: Promiňte, ale už jsme to místo obsadili. Šestadvacetiletý Kyle Eichenberger z Reynoldsburgu v americkém Ohiu přesto zatím svého rozhodnutí opustit školu po získání titulu bakalář nelituje.
Jsou to už tři roky, co na místní univerzitě v Lake Forest v Chicagu složil závěrečné zkoušky a stal se promovaným psychologem. Od té doby se však touto prací neživil, pokud se do ní nepočítá loňský úvazek volebního manažera v kampani prezidentského kandidáta Johna Kerryho, během níž obcházel voliče dům od domu a registroval nové stoupence demokratů.
"Právě teď jsem skončil další brigádu u firmy, která připravovala přijímací testy pro střední školy v Ohiu, ale dál nemám nic," řekl Kyle HN. Zatím o trvalejší práci příliš neusiluje, protože se stále ještě nevzdává úmyslu vrátit se na vysokou školu a doplnit si vzdělání ziskem titulu PhD. "Zvažuji, že bych si koncem roku podal přihlášku na univerzitu Northwestern, kde bych rád studoval náboženství, etiku a společenské vědy," říká Kyle s tím, že případný budoucí vyšší příjem v jeho rozhodování nehraje hlavní roli. Jako motivaci uvádí zabývat se něčím, co jej baví.
"Vyšší vzdělání ovšem práci automaticky nezajistí. Situace na trhu práce je nyní těžká i pro vysokoškoláky," myslí si Kyle a jako příklad uvádí svou kamarádku, která jako středoškolská učitelka dějepisu a angličtiny neumí v Kalifornii sehnat místo.
Kyleova současná přítelkyně Sadie má proto svým způsobem štěstí. Má totiž stálé zaměstnání. Jako knihovnice požívá všech výhod trvalého pracovního poměru, tedy především zdravotního pojištění, které si v USA ještě stále nemůže dovolit platit na 45 miliónů lidí. "Moc mi ale v knihovně neplatí. Chci se proto ještě na školu vrátit a dodělat si magisterské studium, abych mohla jako knihovnice dostat vyšší plat," říká pětadvacetiletá Sadie. Spolu s Kylem plánují svatbu. Rádi by se také přestěhovali do Chicaga.
"Chtěli bychom i dítě a později dům. To ale jde jen s penězi a těch se nám v současnosti příliš nedostává," usmívá se Kyle, který se dodneška potýká se nesplacenými půjčkami, které si i přes všechna stipendia musel pořídit, aby mohl zaplatit školné.
Půjčky samotné však nestačily, proto leckdy pro nákup učebnic a jídla musela vypomoci i kreditní karta, na které je nyní mnohatisícový dluh.
"Všechny tyto závazky mě teď od studia spíše odvádějí," přiznává nakonec Kyle s tím, že by od vlády uvítal jakoukoli iniciativu, jež by finančně pomohla lidem, kteří se chystají založit rodinu a usadit se.