Spotřebitelské sdružení chrání spotřebitele zejména tam, kde by jako jedinec neměl šanci proti velkému podnikatelskému subjektu uspět. Přesně tak tomu je v případě postavení spotřebitelů vůči bankovním domům.
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) už dosáhlo na tomto poli určitých úspěchů, například dalo podnět ÚOHS týkající se poplatků stavebních spořitelen, po němž následovala pokuta.
V současné době registrujeme i další podněty spotřebitelů. Velké množství stížností, které nám desítky klientů bank adresují, nás utvrzuje v názoru, že komplexní řešení a přehodnocení vztahu banka - klient je více než potřebné.

Klienti jsou nuceni platit
Nejvíce si spotřebitelé stěžují na poplatky za zrušení účtu - netýká se KB, Živnobanky a HVB - na duplicitní poplatky, kdy poplatek za vedení účtu kopíruje platby, které jsou účtovány zvlášť; na poskytování neúplných, zavádějících nebo přímo klamavých informací i na mnohdy naprostou nepřehlednost a zmatenost ceníků. Stěžují si i na to, že chybí celistvá informace na internetu.
Například Česká spořitelna uvádí pouze "vybrané položky ze sazebníku", chybí například informace o poplatku za zrušení účtu, jež může zásadním způsobem ovlivnit rozhodnutí potenciálního klienta. Součástí smlouvy s bankou není aktuální ceník, naopak součástí pravidelných zpoplatněných výpisů je nevyžádaná reklama.
Spotřebitel stojí mnohdy v situaci, kdy nemá jiné východisko, než platit, a pomoci se nedovolá. Řada velkých firem - zejména v energetice - z důvodu úspory vlastních režijních nákladů nyní ruší možnost přijímání plateb od svých zákazníků v hotovosti a současně je odkazuje na platby prostřednictvím bankovního účtu, aniž by kompenzovala zvýšené náklady, které tímto omezením zákazníkům vznikají. Související náklady spojené s uskutečněním transakce přenášejí na své zákazníky, což jim způsobuje další, z jejich pohledu neodůvodněné náklady.
SOS je připraveno podpořit ty body Zprávy Ministerstva financí, které směřují k posílení konkurence v oblasti finančních služeb, zachování práva klientů bank na svobodný výběr bankovních produktů a zlepšení informovanosti. Prioritou je odstranit bariéry přechodu k jiné bance - zejména eliminovat náklady na opuštění banky - vyškrtnutí poplatku za zrušení účtu, ale i poplatků za zrušení trvalých příkazů a inkasních plateb.

Na změny se čeká dlouho
Tento požadavek je podle našeho názoru naprosto legitimní. Důležitá je i rychlost změny. Bohužel zde bankám nahrává dispozitivní právní úprava obsažená například v § 715 obchodního zákoníku, která stanoví postup - možnost okamžité výpovědi smlouvy klientem - pouze pro případ, kdy to není ve smlouvě dohodnuto jinak. Tato náležitost je však pravidelnou součástí smluvního ujednání a bance nic nebrání stanovit pro klienta nevýhodnou délku výpovědní doby, v praxi jeden až dva měsíce.
Zlepšení postavení klientů bank vyžaduje širokou a věcnou diskusi a že naším primárním cílem je dosáhnout kultivace tohoto tržního prostředí, a proto preferujeme jednání. Dojde-li ke sporu, pak dáváme přednost jeho mimosoudnímu řešení, podání žalob považujeme až krajní řešení, i když nám tuto možnost zákon dává.
Autorka je mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů