Je dobré vědět, jak politici reagují, míní sociologové
Je důležité vědět, kteří politici jsou ochotni se zříci některých výsad. Ale ještě důležitější mohou být zdůvodnění těch, kteří na otázky do seminární práce studentů Univerzity Karlovy odpovídat nechtějí.
"Tuto iniciativu studentů považuji za sympatickou a důležitou, ale nedomnívám se, že sama o sobě povede ke změně politické kultury," míní Petr Matějů ze Sociologického ústavu Akademie věd. "To by se studentům muselo podařit zvednout mnohem masivnější protest občanů, podobně jako v roce 1989." Matějů říká, že by hodně pomohlo, kdyby se reakcí politiků ujala média a arogantní odpovědi na výzvy ke slušnějšímu chování by se případně staly součástí jakési volební antikampaně.
Brněnského sociologa Ivo Možného nepřekvapilo, že se studenti nesetkali u politiků se vstřícností. "Nebudou to mít lehké. Podíl šejdířů mezi českými poslanci je na standardní demokracii neúnosně vysoký. Musí očekávat, že po pokusech o ignorování se setkají s pokusy o zastrašení, zkorumpování, zkompromitování nebo zesměšnění. Až tomu všemu odolají, přijdou pokusy o kompromis, po kterém koza prebend zůstane pozoruhodně celá," říká Možný. Přesto si ale myslí, že by akce studentů mohla být úspěšná. "Musí vytrvat a na projektu zlepšení politické kultury pracovat nejméně dva až tři roky."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist