Například společnost Cofidis klientům na své infolince nesdělí, kolik přesně je ročně budou půjčené peníze stát. Na internetových stránkách uvádí měsíční úrokovou míru, ovšem údaje o RPSN (roční procentní sazbě nákladů) chybějí. Tento ukazatel o výhodnosti půjčky vypovídá nejlépe, protože oproti úrokové sazbě zahrnuje všechny náklady klienta. Zákon o spotřebitelských úvěrech navíc ukládá povinnost RPSN uvádět.

Náklady? Nemusíme říkat
"Výši RPSN sdělovat nemusíme, protože poskytujeme revolvingové úvěry," říká finanční ředitel firmy Cofidis Marek Štejnar. Tyto úvěry je možné během trvání smlouvy navýšit nebo dříve splatit, sazba nákladů tak může být pohyblivá. "Naše reklama nemusí obsahovat RPSN tam, kde RPSN nelze stanovit. Tento závěr je založen na výkladu zákona o spotřebitelském úvěru a dále na názoru pracovníků České obchodní inspekce," obhajuje postup společnosti Štejnar.
Firma ale ani v případě, že klient žádá informaci o konkrétní inzerované půjčce (úvěr 20 tisíc korun, 44 měsíčních splátek po 799 korunách, měsíční úroková sazba 2,21 procenta) RPSN nesdělí.
Podle mluvčího Ministerstva financí Marka Zemana je to nepřijatelný postup, a pokud by se ukázalo, že ho zákon Cofidisu umožňuje, musel by se neprodleně upravit.
Jak v pondělí upozornily HN, ani některé banky nejsou ochotny RPSN svým klientům před uzavřením smlouvy nebo bez poskytnutí dalších osobních údajů sdělovat.
Banky by přitom na zveřejňování nákladů měly mít samy zájem. S růstem zadlužování rodin se zvyšuje riziko, že někteří lidé neodhadnou své možnosti, a když přijdou o práci nebo dlouhodobě onemocní, nemusí mít peníze na splátky.
Banky, které údaj nezveřejňují, nevyužívají jasné výhody. Peněžní domy jej totiž mají podstatně nižší než jejich nebankovní konkurenti. Zatímco banky půjčují například 20 tisíc korun na dva roky s RPSN zhruba mezi 15 a 20 procenty, Provident Financial nabízí stejnou půjčku maximálně na 52 týdnů s RPSN 199 procent. Při splacení půjčky po 20 týdnech je jeho hodnota dokonce přes 400 procent.
Výhodou nebankovních firem poskytujících úvěry je snadnost sjednání půjčky, rychlost a pohodlí - peníze často přinesou klientům až domů. Zájemci u nich často uspějí také v případě, že banka je předtím odmítla. Všechny tyto přednosti zákazník ale platí. Přesto je o půjčky zájem.
"Poptávka po našich službách stále roste, lidé si půjčují hlavně na pořízení drobnějších předmětů, pokrytí nenadálé finanční potřeby" říká Štejnar z Cofidisu, u kterého je možné si půjčit 20 tisíc korun na 44 měsíců s RPSN 40 procent.

Banky půjčují více
Do bank si lidé naopak chodí půjčovat větší objemy peněz a na delší dobu než k nebankovním firmám. Například v ČSOB je letos průměrná výše spotřebitelského úvěru 83 tisíc korun a průměrná doba splatnosti jsou tři roky.
Právě výhodnější RPSN přivádí do bank výrazně více klientů než v minulosti. "Obvykle se pohybuje od 9,52 procenta až do 24,44 podle typu spotřebitelského úvěru," říká Pavel Hejzlar z ČSOB. Podle statistiky ČNB lidé ke konci května dlužili bankám na spotřebitelských půjčkách 75,9 miliardy korun, což představuje meziročně nárůst o 22 procent. Ještě rok předtím to bylo jen 12 procent. Podle finančníků růst zájmu souvisí s lepší informovanosti lidí o podmínkách úvěrů a s větší pružností bank.

050727-18-2 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist