Občanský průkaz: Ztráta je problém

Ztratili jste občanský průkaz? Pak dobře znáte problémy, které vás čekají, než úřady vydají nový. Od jednání v bankách až po výběr doporučeného dopisu na poště, všude samé komplikace.
"A bude hůře," varoval včera veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Podle něj totiž situaci nezmění ani nový správní řád platný od začátku příštího roku. Spíše naopak. Některé situace ještě zkomplikuje.
Právě k veřejnému ochránci práv směřovaly stížnosti lidí, kteří poté, co přišli o občanský průkaz, měli s úřady problémy.
Policie totiž místo chybějícího dokladu nyní vydává pouze potvrzení o ztrátě a ne jak tomu bylo v minulosti duplikát průkazu.
"Úprava toho, co by měly jednotlivé úřady po lidech při prokazování totožnosti chtít, není jednotná, problémy mohou mít lidé jak na poště, tak u správního úřadu, u notáře nebo v bance. Lidé se po ztrátě nebo odcizení občanského průkazu stávají nesvéprávnými občany," uvedl právník Miloš Valášek z kanceláře veřejného ochránce práv.
"Předpisy například neumožňují, aby zaměstnanec pošty vydal zásilku bez požadovaného průkazu totožnosti, třebaže osobně dotyčného zná," řekl ombudsman Otakar Motejl.
Podle Petry Zindulkové z ministerstva informatiky ale pošta může jako náhradní doklad přijmout i pas. "Pokud tak jednotliví pracovníci nepostupují, je to chyba," dodala Zindulková. "Je to problém i pro nás, lidé se zlobí na naše pracovníky. Ale totožnost musíme podle zákona kontrolovat," řekl agentuře ČTK mluvčí České pošty Ladislav Vančura, který také potvrdil, že pracovníci pošty by měli uznávat také pasy.
Problémy s lidmi bez občanských průkazů jsou především ve velkých městech. "V menších městech, i když ne tak úplně podle předpisů, si dokáží lidé vyjít vstříc," dodal Valášek.
Veřejný ochránce práv navíc upozorňuje na to, že situaci ještě zkomplikuje nový správní řád platný od začátku příštího roku. Tento právní kodex upravující veškeré správní řízení, totiž při prokazování totožnosti lidí počítá s tím, že na průkazu musí být adresa.
Občanský průkaz je přitom jediným dokladem, který údaj o adrese obsahuje. Tyto informace se nedají vyčíst ani z cestovního pasu nebo řidičského oprávnění.
"Projednávání a schvalování správního řádu bylo dost složité a bouřlivé a v tak rozsáhlé normě si nakonec takového ustanovení komplikující lidem prokazování totožnosti nikdo nevšiml," řekl právník Valášek.
Podle veřejného ochránce práv se musí situace ze ztracenými nebo kradenými občanskými průkazy řešit změnou legislativy. Jeden z návrhů počítá s tím, že by úřady ihned po nahlášení ztráty vydávaly náhradní občanský průkaz. "Je samozřejmě nutné domyslet, jak zabránit zneužití takového dokladu," uvedl Valášek.
Řešením ale podle Motejla není to, že by se přesná adresa bydliště uváděla i na další doklady, jako je pas nebo řidičský průkaz. "To by při každé změně bydliště znamenalo změnu dokladů," řekl Motejl.
Ministerstvo vnitra včera nechtělo situaci a možné řešení problémů ze ztracenými a ukradenými občanskými průkazy nebo změnu správního řádu komentovat.
"Musíme celou záležitost prověřit," uvedl mluvčí Petr Vorlíček.
Ročně lidé v Česku ztratí nebo je jim ukradeno několik desítek tisíc občanských průkazů. V databázi neplatných občanských průkazů ministerstva vnitra, kde se evidují tyto průkazy, je tak od roku 1991 přes šedesát tisíc neplatných dokladů.

Průkazy v Česku


u Občanský průkaz musí mít každý občan starší 15 let.
V současné době je platných asi deset typů občanských průkazů.
Jako jediný doklad obsahují také bydliště.
Asi čtyři milióny lidí používají občanské průkazy bez strojem čitelných údajů.
Termín pro výměnu občanských průkazů vyprší koncem roku 2008.
V letošním roce si musí průkazy vyměnit lidé, kteří je dostali do konce roku 1994.
Pokuta za nedodržení povinnosti obstarat si nový průkaz se může vyšplhat až do deseti tisíc korun.
Od začátku roku 2006 se při cestách do zemí Evropské unie budou moci využívat pouze nové typy se strojově čitelnou zónou.
Na vydání nového občanského průkazu mají úřady třicet dnů.