Jde nám hlavně o stabilitu, tvrdí Čína

Problém podhodnocené čínské měny bude podle názoru renomovaných ekonomů světem hýbat ještě několik let. "Číňané budou svůj finanční systém zlepšovat jen velmi pomalu, zároveň s tím budou liberalizovat kapitálový trh a uvolňovat svůj měnový kurs," míní americký ekonom Allan Meltzer z Carnegie Mellon University.
Markus Taube, profesor čínské ekonomiky na univerzitě v německém Duisburgu, očekává, že střednědobě bude renminbi (název čínské národní měny jüan) zhodnocovat jen mírně, a to "v souladu s přeměnou Číny v průmyslovou zemi". Oba experti varují před domněnkami, že by změny ve vazbě renminbi na dolar vedly k odbourání globální nerovnováhy. Na to podle nich sama Čína nestačí.
Dne 21. července vláda oznámila, že se po deseti letech vzdává pevné vazby na dolar a přechází na měnový koš. Počáteční euforie, že by v krátké době mohlo dojít k dalšímu zhodnocování, ale tamní centrální banka rychle ztlumila. "Nejdříve světu chtějí dokázat, že to zvládnou. To znamená, že navenek musí měnu udržet stabilní," míní Taube.
V současnosti je tak podle odhadů jüan zhruba o 15 až 40 procent podhodnocen. Díky tomu má Čína výhody ve vývozech a na trhu práce.
Podle Taubeho dosud v Číně panuje strach ze šoků, které kdysi způsobila asijská krize. A to právem. Finanční systém dnes není o mnoho lepší než v roce 1997. Míra úspor dosahuje 35 až 40 procent, banky ale vklady špatně zúročují. Je tudíž možné, že při nejbližší dobré příležitosti kapitál ze země odejde. Stáhnout by se krátkodobě z Číny mohl i velký "ranec" spekulativního kapitálu, který kdysi putoval do "módní branže". To vše vládě působí starosti.
Rozhodnutí zrušit vazbu na dolar považuje Taube za vnitroekonomický kalkul. Peking totiž jednak děsí růst HDP ve výši 9,5 procenta a možné přehřátí ekonomiky a jednak se změnou snaží vytvořit lepší základ pro měnovou politiku. V nejbližší době se navíc musí snažit získat kontrolu nad úroky, kterou dosud kvůli pevné vazbě na dolar neměla. To souvisí s podmínkou do roku 2006 liberalizovat bankovnictví, k níž se Čína zavázala v přístupovém protokolu ke Světové obchodní organizaci WTO. Zahraniční a domácí banky by pak měly být rovnocenné. Čína se proto snaží do té doby získat kontrolu nad úroky.
Experti zároveň pochybují o tom, že by se Čína mohla nějak významně podílet na vyrovnání globální nerovnováhy. Na to by podle Meltzera bylo třeba silnějšího floatingu měny. To by ale pro tuto zemi vzhledem k zaměstnanosti znamenalo jisté riziko. "Mají pouze volbu - buď uvolnit směnný kurs, nebo dále kupovat dolary," vysvětluje Meltzer. Čína proto podle něj bude i nadále do světa dodávat levné produkty. Za peníze, které utrží, pak nakoupí americké dluhopisy. Tím by se mohl zvýšit deficit bilance služeb Spojených států.
A právě tento deficit, který je cenou za dlouholetou prosperitu, a ne Čína je podle Charlese Dallary, šéfa Institute of International Finance (IIF), hlavním problémem světové nerovnováhy. "Nemá moc smysl kritizovat Čínu. Ta je jen částí globálního procesu," míní.
Pro Čínu je podle něj důležité, aby neuškodila svému "fantastickému ekonomickému stroji", který za posledních dvacet let vytvořil a zajistil mnoho pracovních míst. Koneckonců, země musí do roku 2015 zajistit až tři sta miliónů pracovních míst, aby se tento obrovský národ uživil.

Historie renminbi

V roce 1949 se vznikem Čínské lidové republiky byly dány do oběhu lidové peníze "renminbi", jejichž jednotkou je jüan.
Měna se obchoduje pod mezinárodním kódem CNY.
Na bankovce v hodnotě 100 jüanů je vyobrazen Mao Ce-tung, na nižších nominálech jsou například Tři soutěsky na Dlouhé řece nebo čínská zeď.
Bankovky nižších hodnot jsou v současné době nahrazovány mincemi (jiao).
V letech 1949 - 1994 Peking uměle udržoval nadhodnocený kurs.
V období 1994 - 1996 měna dále posílila z 8,7 na 8,28 jüanu za dolar.
Měna vydržela asijskou krizi v období 1997 - 1998 a odolala tlaku na devalvaci.
21. 7. 2005 - Čína revalvovala svou měnu na kurs 8,11 jüanu za dolar z předchozích 8,28.
Vůči české koruně se včera jüan směňoval v kursu 2,926 koruny proti úterním 2,939 za jüan.
Zdroj: REUTERS, HN