Školní výplata může rodině zkrátit dávky
Hospodářská komora, která kritizuje nový způsob odměňování učňů, tvrdí, že tato změna plynoucí z nového školského zákona přinese potíže mnoha rodinám, jež jsou v záchranné sociální síti státu.
Komora upozorňuje, že rodina může přijít o nárok na sociální dávky, pokud děti přinesou z praxe v učilišti více peněz než dosud. Ukazuje se také, že by novinka mohla mnohé přivést k tomu, aby obcházeli zákony.
"Tato právní úprava bohužel také znamená, že pokud každý student obdrží za svou práci minimální finanční prostředky, jaké ukládá zákon, budou sociálně slabým rodinám o stejnou výši kráceny jejich sociální dávky," uvedl viceprezident Hospodářské komory Pavel Bartoš.
Brigády se nepočítají
Zatímco peníze z letních brigád, kde si studenti a učni přivydělávají o prázdninách, se do výpočtů dávek státní sociální podpory nezapočítávají, u výplaty ze školní praxe je to jinak.
"Výdělek ze školní praxe se započítává do příjmů rozhodných pro nárok. Může se tedy stát, že rodina by pak mohla mít nárok na tyto dávky ve snížené míře, eventuálně i ztratit nárok na tyto dávky," potvrdila kritiku hospodářské komory mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.
Peníze ze školní praxe mohou snížit sociální příplatek, příspěvek na bydlení u rodin, jejichž příjem se blíží hranici životního minima, o stovky korun měsíčně. Školní peníze mohou zkrátit také doplatky do sociální potřebnosti od městských úřadů, naopak přídavky na děti nebo rodičovské příspěvky to neovlivní.
Jak obejít zákon
Úřady práce už dnes mnoha rodinám sociální dávky kvůli výdělkům dětí krátí. Mnohé rodiny tak výplatu z praxe nehlásí.
"Měli jsme už několik případů, že rodiče tyto peníze nepřiznali a pak peníze museli vracet," uvedla Zdeňka Macháčková, vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Jeseníku.
Úřad práce v Karviné dělal koncem loňského a začátkem letošního roku rozsáhlejší prověrku zahrnující několik tisíc žáků a studentů. Jak uvedl deník Právo, příjmy pro přiznání dávek státní sociální podpory nedoložilo přes 88 procent žáků.
Kontroloři v Bruntále pak letos zjistili už 265 takových případů, a to zejména u žáků středních odborných učilišť. Odbor státní sociální podpory opavského Úřadu práce přišel na to, že ze 131 namátkově kontrolovaných žáků a studentů příjmy přiznali pouze dva, tedy jen 1,5 procenta z celkového počtu kontrolovaných mladých lidí.
"Zákon přinese jen spory. Někteří rodiče nám a škole budou spílat, že jsme jejich kluka nezaplatili, jak nařizuje zákon, jiní budou rozčílení, že jsme chlapce lépe zaplatili, a oni přišli o peníze od státu," říká Zdeněk Kopka, majitel restaurace Karbon ve Frýdku-Místku, u kterého pracují desítky učňů na praxi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist