"Železná ruda už není mezi surovinami popelkou. Vysoké pece ve světě jedou na plný výkon, Čína a Indie hltají rudu po tisících tunách. Tak proč by měla být laciná?" položil řečnickou otázku Patrik O'Neil, analytik Goldman Sachs.
Železnou rudu lze najít téměř všude. A železo je čtvrtý nejhojnější prvek obsažený v zemské kůře. Ovšem efektivní těžba je možná jen na několika místech na světě.
Kvalifikované odhady říkají, že celosvětové zásoby železné rudy činí zhruba 800 miliard tun. V ní by mělo být obsaženo přes 230 miliard tun kovu.
Dvě třetiny globálně obchodované železné rudy pocházejí z dolů tří koncernů. CVRD z Brazílie, britsko-amerického Rio Tinto a BHP Billiton, který je aktivní v Austrálii.
Obchodované množství železné rudy loni vzrostlo hned o šestnáct procent, na 590 miliónů tun. A i tady je příčinou enormní růst poptávky z Číny.
Studie U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries, z letošního ledna k tomu uvádí: "Budoucnost globálního průmyslu železné rudy závisí na dynamice ekonomického růstu Číny. Ta sama těží nejvíce rudy na světě, přitom z domácích ložisek. Ovšem co do obsahu kovu zaujímá ve světovém měřítku až třetí místo. Mimořádné růstové hodnoty nutí Čínu k dovozu rudy."
V celosvětovém měřítku dodává na trh nejvíce rudy Austrálie. Významná množství dodávají Brazílie, Švédsko a Kanada.
Ocelářský boom z loňska sice pomalu odeznívá, ale cena základní suroviny pro výrobu železa, a tedy i oceli, se drží na vysoké úrovni. Podle analytiků to ještě nějaký čas vydrží. Dodavatelé rudy slaví hody. Koncem července ohlásila například společnost Rio Tinto výsledky za první pololetí běžného roku. Vykázala nárůst obratu o 44 procent a zisk před zdaněním vzrostl dokonce o 65 procent. Koncerny BHP Billiton, Rio Tinto a Anglo-American hodlají v následujícím pětiletí investovat do rozšíření těžby bezmála 21 miliard dolarů, tvrdí studie Goldman Sachs.
Ani makléři, ani analytici nevěří, že v příštích letech se bude cena železné rudy šplhat nahoru stejně rychle, jako doposud. Snad právě naopak. Nejen u železné rudy, ale i u dalších kovů poptávka začíná stagnovat. Navíc se očekává, že investice důlních koncernů by se mohly projevit na trhu už ve střednědobém horizontu. Soukromí investoři by se tedy měli držet od železné rudy i dalších kovů spíše dále. Nemají možnosti odhadů, jakými disponují makléřské firmy.
Pokud jde o nákup akcií jednotlivých důlních koncernů, doporučuje investiční banka Goldman Sachs nákup titulů BHP Billiton a Rio Tinto. Ovšem i tady se skrývá zádrhel. Díky vysokým výnosům jsou producenti schopní krýt svou expanzi z velké části z vlastních peněz, tvrdí například Craig Campbell od Morgan Stanley. Jinak řečeno, nemusí hledat peníze na burzách.
K opatrnosti velí i očekávaný vývoj v Číně. Pravdou je, že bez říše středu se neobejde žádný větší pohyb na trhu. Ale vláda se snaží o utlumení příliš vysoké dynamiky ekonomického růstu mimo jiné také tlumením energeticky náročných výrob. A mezi ně železářství a ocelářství rozhodně patří.
Velká část projektů, které ženou spotřebu oceli v Číně nahoru, je spojená s investicemi souvisejícími s pořádáním olympijských her v roce 2008.
Jistě i bez nich je v nejlidnatější zemi světa dost projektů spotřebovávajících velké množství oceli a železa. Nicméně i o nich platí to, že vláda může řadu z nich zpomalit nebo zastavit v rámci snah o zchlazení hospodářství, jakmile bude po olympiádě.
Zítra: Cena mědi stoupá

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist