Měď je také symbolem peněz. Bez ní se neobejde ražba mincí, mají-li být mnohem odolnější vůči opotřebení. Nyní patří ke kovům, s nimiž se nejvíce obchoduje na komoditních burzách.
Trh reaguje citlivě
Cena mědi se od roku 2003 více než zdvojnásobila a jenom během loňského roku vylétla skoro o čtyřicet procent. Poptávka stoupla nejenom v Číně, ale také v USA a Japonsku. Uvedená trojka rozhodujícím způsobem určuje celosvětovou poptávku po kovu.
Mezinárodní skupina pro výzkum trhu s mědí (ICSG), mezivládní organizace sídlící v portugalském Lisabonu, předpovídá, že světová spotřeba mědi letos vzroste o více než osm procent na 17,1 miliónu tun a v roce příštím přesáhne 18 miliónů tun.
Asi čtvrtinu spotřebuje elektronický průmysl, Například každý automobil na svoji výrobu v průměru spolkne asi 27 kilogramů mědi a obří boeing kolem čtyř tun, uvádí ICSG.
Ovšem bez mědi se nedá ani stavět, a tak její trh neponechá v klidu žádná významnější zpráva z tohoto odvětví. Když tento týden washingtonské ministerstvo obchodu oznámilo, že v červenci se vydalo nejvíce stavebních povolení za posledních dvaatřicet let, měď na Newyorské komoditní burze okamžitě podražila o 1,1 procenta na rekordních více než 1,73 dolaru za libru.
Včera ale cena v New Yorku spadla na 1,65 dolaru za libru, neboť z Londýna přišla zpráva, že zásoby na tamní burze vzrostly o výrazných 11 procent na 61 075 tun. "Cena uzrála pro výraznější korekci," míní podle agentury Bloomberg Mike Armbruster z firmy Alta Worldwide Trading.
Mnozí prognostici na počátku letošního roku tvrdili, že trh během následujících měsíců čeká "cenový kolaps". Vycházeli z předpokladu, že poleví tempo hospodářského růstu v Číně, spotřebovávající zhruba pětinu veškeré mědi.
Zmírnit se mělo i tempo růstu poptávky v USA. Ale všechno je jinak. Už v dubnu se cena mědi kvůli vysoké průmyslové poptávce a nízkým zásobám vyšplhala na šestnáctileté maximum a dále rostla až na 3670 dolarů za tunu šestnáctého srpna. Pro srovnání: loňský průměr činil 2868 dolarů.
Experti asi Čínu podcenili
"Ukazuje se, že cena mědi závisí na průmyslovém rozvoji v Číně mnohem více, než jsme předpokládali," cituje britský časopis The Economist komoditního experta Michaela Lewise z ústavu Deutsche Bank.
Ten je přesvědčen, že nynější hospodářský nástup Číny má stejný či podobný historický význam jako průmyslová revoluce v Británii v devatenáctém století, pronikání osadníků na americký "Divoký západ" nebo poválečná proměna Japonska z převážně agrární země na průmyslovou velmoc.
To, že se nepočítalo s tak silnou čínskou poptávkou, potvrzuje i Juan Villarzu, výkonný šéf chilské státní těžební společnosti Codelco. Ta je světovou jedničkou v produkci mědi, když kontroluje asi 17 % jejích světových zásob. ICSG je odhaduje na 2,3 miliardy tun.
Právě Chile, odkud pochází více než třetina veškeré mědi (35 procent), má z tohoto kovu největší prospěch. Pro jeho měnu peso je skoro každá zpráva o tom, že kov zdražil, vzpruhou. Za uplynulých dvanáct měsíců vůči dolaru posílilo o 19 procent na 531,50 za dolar.
Chilské hospodářství právě díky vývozu stále dražší mědi loni zaznamenalo růst o 6,1 procenta, což je nejlepší ukazatel od roku 1997. Země letos podruhé dosáhne solidního rozpočtového přebytku odpovídajícího 1,6 procenta HDP

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist