Poslat peníze do zahraničí něco stojí
Mnoho podnikatelů odebírá materiál, zboží či služby od zahraničních partnerů. Většinou pak úhradu nechají na bance. Zadají příkaz k úhradě a peníze pošlou na účet svého dodavatele. Banky přitom umožňují zadávat příkazy v nejrůznějších měnách, klienti mohou peníze odeslat i v jiné měně, než ve které je veden jejich účet. Platby přes hranice jsou přitom podstatně složitější než platby tuzemské, do celé transakce se totiž zapojují i další instituce.
Platba do zahraničí je komfortem, za který se platí. Poplatky za tyto převody se pohybují v řádech stovek korun. Pokud by se tedy jednalo o úhradu malé částky, může být poplatek dokonce vyšší než samotná platba.
Ceny za transakci se různí. Záleží na tom, která strana poplatky nese. Často jsou využívány platby, kde se o ně dělí příjemce i příkazce, takzvané SHA.
"Při využití platby v rámci zemí Evropského hospodářského prostoru platí výhodnější poplatek za takzvanou přeshraniční platbu, tedy 220 korun," uvedl Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.
Stejnou částku si účtuje i Česká spořitelna. Klienti Komerční banky zaplatí za podobný příkaz k úhradě částky do 12 500 eur 225 korun. Řada bank zvýhodňuje platby provedené prostřednictvím internetového bankovnictví. Za příkaz na pobočce se mnohdy účtuje nemalý poplatek.
Při podání příkazu je nutné uvést správně kódy IBAN a BIC. První je číslo účtu v mezinárodním formátu, které bezpečně identifikuje majitele účtu. Druhý údaj označuje banku. Uvedení IBAN příjemce platby a BIC banky příjemce slouží k podpoře automatizovaného zpracování přeshraničních plateb. Podnikatel tyto údaje může vyčíst z výpisu účtu.
V případě, že by příkazce tyto náležitosti opomněl uvést, může počítat s tím, že poplatek bude větší. Vyšší ceny si banky účtují za takzvané platby OUR. V tomto případě totiž hradí příkazce všechny poplatky, které jsou s platbou spojeny, tedy i u zahraniční banky. Dodavateli proto přijde částka v plné výši. Například eBanka si účtuje jedno procento (minimálně 200 Kč, maximálně 1500 Kč) plus výlohy zahraničních bank.
Naproti tomu kód BEN značí situaci, kdy veškeré náklady jdou k tíži příjemce platby.
O výši poplatků je dobré se zajímat předem. Většina bank má zveřejněné sazebníky na svých internetových stránkách, informace lze získat také na pobočkách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist