Libanon se od konce 90. let dostal na druhou kolej zájmu českých vývozců. Naznačuje to ostatně i pokles exportu až na pomyslné dno v roce 2002 v hodnotě necelých 31 miliónů dolarů. Situace se však v posledních dvou letech začíná opatrně zlepšovat, a to jak z hlediska zvýšení objemů vývozů, tak i zájmu firem o toto teritorium. 

S iniciativou dále oživit obchodní vztahy přišel obchodně ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Bejrútu a Česko-arabská obchodní komora, a to katalogovou prezentací českých firem na veletrhu Project Lebanon.

Ten se bude konat 6. až 10. září. "Tento veletrh je vůbec nejdůležitější v zemi v oboru stavebnictví a ekologické technologie a nejvýznamnější veletrh svého druhu v celém regionu," vysvětluje jeho význam George Karráa, generální tajemník Česko-arabské obchodní komory s tím, že prezentace se zúčastní takové firmy, jako je Technoexport či DSP Přerov. 

"Od poloviny listopadu také připravujeme podnikatelskou misi českých firem do Libanonu a turistický workshop českých lázeňských domů v Bejrútu," říká Marek Skolil, velvyslanec ČR v Libanonu.

Mise do Libanonu, na niž navazuje cesta do Sýrie, se zúčastní řada tuzemských firem, především strojírenských a z chemického odvětví.

Související