Každou nadějnou zprávu o stavu německé ekonomiky nyní následují čísla, která klíčící optimismus ztlumí. Němečtí politici ještě nevstřebali nadšení z výrazného růstu podnikatelské důvěry v červenci - a srpen už přinesl vystřízlivění.
Ekonomický ústav Ifo včera oznámil, že podnikatelská nálada se neočekávaně zhoršila. Byl to první pokles ostře sledovaného indexu, který je založen na průzkumu zhruba sedmi tisíc německých firem od letošního května.
Index klesl na 94,6 bodu z červencových 95 bodů. To je pro ekonomy zklamání. "Zůstáváme skeptičtí," řekl agentuře Reuters Ralph Solveen ze společnosti Commerzbank.
Prezident institutu Ifo Hans-Werner Sinn připomíná, že index přesto zůstává na poměrně vysoké úrovni. "Poslední výsledky nevylučují zlepšení v příštích měsících," uvedl. Uspokojení se přesto vytratilo.
Statistický úřad současně tento týden potvrdil, že německá ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,5 procenta, ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím však růst stagnoval.
Jsou tu ale i lepší zprávy: především mírně klesla inflace. Snížila se na 1,9 procenta z červencových dvou procent.
Čísla působí nejednoznačně. Ekonomové se ale shodují, že vlažné reformy sociálně demokratického kabinetu Gerharda Schrödera přinášejí první výsledky. "Německo, v uplynulých pěti letech nejdražší místo v Evropě pro podnikání, nyní získává konkurenceschopnost," napsal týdeník Economist. Ztuhlá ekonomika, největší v eurozóně, se rozhýbala.
Pro německou vládu ale příliš pozdě. Schröderovi to už zřejmě v boji o potřebnou voličskou přízeň nepomůže.
"Reformy jdou správným směrem," soudí Dirk Schumacher ekonom investiční banky Goldman Sachs. Čísla ale podle něj nejsou dostatečně průkazná, aby mohla působit na veřejnost a přivodit zvrat voličských sympatií.
Pro Němce jsou zajímavější statistiky o nezaměstnanosti, které se jim jeví jako nejsrozumitelnější obraz stavu ekonomiky. Lidé oceňují nápady vlády, která zavedla například minijoby - tedy místa se symbolickou odměnou ve výši jednoho eura, ale s placeným pojištěním. Zásluhou tohoto nápadu neztrácí kontakt s pracovním procesem mnoho mladých lidí. Schröderův kabinet je v tomto ohledu smířen s faktem, že se vděku nedočká. Příznivý dopad některých užitečných kroků ve prospěch pružnějšího trhu práce se projeví až s odstupem.
V červenci zůstávalo bez práce 4,77 miliónu Němců. Školy přinesly zástupy čerstvých absolventů, přibylo 68 tisíc nezaměstnaných. Srpnové statistiky už mají podle expertů naznačit zlepšení.
Němce to ale příliš neovlivní. Sledují, že nezaměstnaných je o 600 tisíc víc než v roce 1998, kdy se Schröder ujímal vlády. Většina lidí se proto vzpírá věřit, že ekonomika už má zase lepší časy nadosah. "Údaje vypadají na papíře špatně, každé číslo může být použito proti vládě," soudí ekonom Christian Jasperneite.
Nedůvěra ekonomice škodí. Větší chuť lidí otevřít peněženky by jí pomohla. Stejně tak může pomoci předpokládaná Schröderova volební prohra. "Lidé začnou věřit, že reformy jdou opravdu správným směrem, ekonomice to prospěje a investoři získají důvěru," míní Norbert Walter, ekonom Deutsche Bank.

Přešlapující Německo

podnikatelská nálada
Mezi firmami vzrostl pesimismus. Ekonomický ústav Ifo včera oznámil, že index podnikatelského klimatu klesl na 94,6 bodu z červencových 95 bodů. Studie je založena na průzkumu mezi sedmi tisíci firmami.
pokles inflace
Meziroční míra inflace se v srpnu snížila na 1,9 procenta z červencových dvou procent, sdělil včera v předběžné zprávě spolkový statistický úřad.
DůVĚRA INVESTORů
Důvěra investorů se v srpnu zvýšila více, než se očekávalo. Je na nejvyšší hodnotě za 17 měsíců, oznámil ústav ZEW. Index očekávání investorů se zvýšil na 50 z červencových 37 bodů.
Zdroj: reuters