Statistický úřad informoval v posledních týdnech o dvou změnách zahraničního obchodu. V prvním případě šlo o opravu dat chybně vykázaných jedním z významných respondentů. Ve druhém pak o nový způsob zahrnutí pronájmu stíhaček Jas-Gripen.
Je to ojedinělá transakce, která nemá v naší zemi obdobu. Museli si s ní poradit nejen statistici, ale i centrální banka. Složitost spočívá i v tom, že zasahuje také do statistiky národních účtů, statistiky vládního dluhu a deficitu.
Oba případy opět potvrdily, že revize statistických dat nejsou "od ďábla". Jsou přirozenou součástí moderní praxe a žádný statistický úřad se bez nich neobejde. Jsem si vědom, že revize mohou komplikovat život ekonomickým analytikům i dalším uživatelům. Proto se statistika musí vyvarovat revizí, za nimiž jsou chyby ve zpracování, nesrozumitelné instrukce pro respondenty, špatně nastavené termíny pro odesílání dotazníků...
ČSÚ hraje s otevřenými kartami a snaží se revize ohlašovat v dostatečném předstihu. To patří ke kultuře chování a způsobu komunikace statistické instituce s veřejností.

Dvojí obraz v zrcadlech
Na stránkách tohoto deníku se úřad podrobně vyjadřoval i k otázce zrcadlového srovnání charakteristik statistiky obchodu mezi Německem a Českem. Jakkoli to na první pohled může především laické veřejnosti připadat divné, data o českém vývozu do Německa nemohou být shodná s údaji německých statistiků o dovozu z ČR do SRN. Důvody vyplývají z definicí exportu a importu.
Péče o vzájemnou srovnatelnost tuzemských dat se statistikou našeho největšího obchodního partnera je předmětem důkladné analýzy a pravidelných dvoustranných jednání už od poloviny 90. let. S německými kolegy jsme se dohodli na mimořádném setkání expertů, kteří výsledky statistiky vzájemného obchodu v obou institucích posoudí.
Statistika zahraničního obchodu patřila a patří k "nejtvrdším" statistikám. A přechod na vnitroevropský systém Intrastat tyto vlastnosti spíše posílil. Data zjišťují celní orgány, zpracování a kompilace výsledných sestav je v rukou statistiků. Návratnost je velmi vysoká, pohybuje se kolem 97 procent.

Kontrola dat se osvědčuje
Ve včasnosti měsíčně zveřejňovaných dat patříme k absolutní světové špičce. Statistici s celníky úzce spolupracují a disponují kontrolními systémy, které mohou odhalit defektně vykázaná data. Právě ty se osvědčily v prvním zmíněném případě.
Statistika zahraničního obchodu má jednu velmi nepříjemnou vlastnost. I nepatrná změna dat na straně vývozu či dovozu se projeví jako výrazná změna v obchodní bilanci. V jiné oblasti statistiky by sotva vyvolala pozornost, ale tady může znamenat drama.
S přechodem na Intrastat je spojen i další problém. Nechtěli jsme ochudit své uživatele o detaily. Na webu jsou kompletní data o dovozu a vývozu podrobných položek zboží podle jednotlivých zemí. To nemá ve srovnání s většinou zahraničních úřadů obdoby.
Za tuto vstřícnost úřad platí i "daň". U některých komodit se totiž statistika rozchází s údaji, jimiž disponují některé profesní svazy či agentury. Takové přesnosti prostě nelze v Intrastatu dosáhnout. Jeden z důvodů je, že malé firmy data nevykazují a statistici je za ně dopočítávají. Právě proto se řada zahraničních statistických institucí zdráhá podrobná data publikovat.
Moderní statistika provozovaná v prostředí tržní ekonomiky již není součtem vykázaných dat z vyčerpávajících zjišťování. V široké míře používá výběrové metody a musí aplikovat složité matematicko-statistické postupy. Některá data mají nutně předběžný charakter. Je to nutné, aby byla k dispozici včas, a tak se zvyšovala jejich využitelnost. Takové údaje jsou pak přirozeně zpřesňovány.
Současná statistika je uměním možného, úsilím o co nejlepší přiblížení zobrazované realitě. Volání po přesnosti ve smyslu přesných součtů dat neznamená nic jiného než volání po návratu centrálně řízené ekonomiky s její "přesnou" statistikou. Ovšem statistikou zobrazující svět bez skutečného ekonomického obsahu.

Autor je předsedou Českého statistického úřadu


Diskutujte na téma Fóra HN: "DÁ SE VĚŘIT ČESKÉ STATISTICE ZAHRANIČNÍHO OBCHODU?"

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist