Tržní manipulací se rozumí jednání, které je způsobilé zkreslit představu účastníků kapitálového trhu o hodnotě investičního instrumentu, jenž je nebo má být přijat k obchodování na veřejném trhu, o nabídce tohoto instrumentu nebo poptávce po něm, anebo jiným způsobem deformovat kurs tohoto instrumentu. Toliko přesná definice.
Pokusů bylo hodně
Český kapitálový trh prošel od svého založení přirozeným vývojem, a tak o pokusy zmanipulovat či přímé manipulace s trhem nebyla v historii nouze. Ovšem regulační orgány nikdy takové konání viníkům neprokázaly. Teorií o manipulaci na akciových trzích a metod jejich dosažení existuje nepřeberné množství. Zkusme se však zaměřit na pražskou burzu za posledních pět let. Hlavní možnosti manipulovat s českým trhem lze rozdělit do tří skupin. Jedná se o nepoctivá investiční doporučení, poplašné zprávy a insider trading.
Doporučení k ČEZ
V minulém roce probíhala debata nad návrhem vyhlášky o nepoctivé prezentaci investičních doporučení, ovšem kromě toho, že vyhláška splňovala normy Evropské unie, moc přínosného neobsahovala. Zejména formulace problémů byly velice obecné a fádní, navíc ani zástupci Komise pro cenné papíry (KCP) nebyli schopni některá vyjádření vysvětlit.
Případem z praxe je situace, kdy společnost ČEZ převzala vybrané české distribuční firmy, začala se poohlížet i po zahraničních akvizicích. Většina analytiků začala logicky doporučovat akcie společnosti k nákupu s cílovými cenami až o padesát procent vyššími, než byl aktuální kurs. Ovšem jeden velký obchodník stále doporučoval titul prodat s cílovou cenou o dvacet korun pod aktuálním stavem s nelogickými argumenty.
Celou situaci doprovázely objemné nákupy tohoto člena pražské burzy. Rozdílné doporučení zákazníkovi a investiční doporučení navenek nelze prakticky dokázat. Vliv investičních doporučení však s prudkým růstem objemů obchodů na českém trhu a pohybem PX 50 klesá.
Podezření u Unipetrolu
Neslavně se do dějin manipulace zapsal Unipetrol. Podle mého názoru největší případ insider tradingu bylo šetření CAIB jako poradce při první neúspěšné privatizaci našeho chemického podniku. CAIB údajně takticky před zveřejněním informace o vítězi privatizace Unipetrolu (společnosti Agrofert) správně vyhodnotil situaci a očekávanou negativní reakci trhu. Proto měl tento obchodník prodat přes jiného internetového providera několik desítek lotů společnosti.
Komise pro cenné papíry firmu dlouho vyšetřovala, a ač konstatovala, že některé důkazy svědčily proti CAIB, nebylo to dostačující a řízení bylo zastaveno.
Vývoj akcií Unipetrolu ovlivnil i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, který (v lepším případě) nedokázal správně vyhodnotit dopad svých nepodložených slov o uplatnění opce konsorcia IOC na akcie České rafinérské.
Trh byl velice nervózní a slova ministra Urbana, která mohla výrazně ovlivnit cenu zaplacenou společností PKN Orlen za 63 procent státního podílu, krátkodobě stál akcie Unipetrolu 10 procent.
Druhý den se ministr omluvil, ale spekulantům obchodujícím na marže to již příliš nepomohlo. V této souvislosti se nelze nezmínit o lidech, kteří mají vliv a nabízejí své názory například na vývoj cen energií nebo způsob privatizace státních podniků. Dokázat přímý záměr poškození akcionářů je však téměř nemožné.
Vývoj po privatizaci Unipetrolu PKN Orlen je v současné době již opět terčem vyšetřování. KCP v případě vyšetřování není sama. Obchody s Unipetrolem sleduje i samotná Burza cenných papírů Praha. První propad z března letošního roku byl způsoben přehnaným optimismem a přehřátím trhu, ovšem hlavní problém nastává až v průběhu letošních prázdnin.
Vytěsňování u ČRa
Možným vodítkem v dalším vývoji kolem Unipetrolu by mohla být situace z nedávné minulosti - boj Bivideonu B.V. a Netla Management Limited, akcionářů Českých radiokomunikací. Minoritní akcionář, společnost Netla, tehdy podle Komise pro cenné papíry prováděl pomocí svých dceřiných společností obchody sám se sebou a tím neúměrně vyháněl cenu (na nelikvidním trhu) vzhůru. Bojoval tak proti snaze Bivideonu vytěsnit minoritní akcionáře pomocí nízkých nabídek založených na podezřelých znaleckých posudcích a akcie stáhnout z obchodování.
Tím v podstatě započali novou éru squeeze out v České republice. Znalecké posudky jsou samy o sobě terčem možných manipulací na kapitálových trzích, je (minimálně) komplikované férově ocenit firmu pomocí jednoho čísla. Problémem se jeví i nelikvidní RM-Systém a jeho lehká manipulovatelnost.
Jak zabránit manipulacím?
Manipulaci trhu nelze vymýtit, musí se však proti ní aktivně bojovat. V České republice je však nedotažený monitorovací systém Komise pro cenné papíry. Při změně regulace nad kapitálovým trhem navíc může dojít k dalšímu snížení sledování externalit.
Problémem je nedostatek kvalifikovaných analytiků vyhodnocujících informace, za což pochopitelně může způsob jejich odměňování. Pevně však věřím, že nový dozorový orgán bude úspěšnější při výkonu kontroly.
Autor je analytikem společnosti CYRRUS
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist