Daňová kontrola? To je boj úředníků a firem

Daňové kontroly, tedy prověřování, zda podnikatelé nebo firmy zaplatili daně tak, jak podle zákonů měli, vyvolávají hodně vášní a sporů. Nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu by proto mohlo vztahy během kontrol vyjasnit.
Rozšířený senát totiž uvedl, že nezákonné může být už samotné zahájení a provádění daňové kontroly, a proto podnikatelé i firmy mohou proti nim podávat žalobu u soudu.
Zatímco kontrolovaní si stěžují na nepředvídatelnost rozhodnutí správců daní, malou kvalitu úředníků nebo jejich aroganci, kontrolující zase argumentují nutností zjišťování, zda lidé a firmy při placení daní nepodvádějí.
Kontroly jsou podle zástupců berních úřadů důležité také proto, že se lidé i firmy snaží najít co nejvíc možností, jak se placení daní vyhnout. "Je to tvrdý souboj, kde často jde o velké peníze. Zaplatit co nejméně na daních není jenom českou specialitou, ale při vynalézavosti českých daňových poplatníků to finanční úřady nemají lehké. Na druhou stranu ale úředníci často odbornost nahrazují arogancí," říká ekonom Petr Olejník.
Podnikatelé se kontrol obávají. "Je to jednoduché, daňová kontrola vždy vede k vyměření daně. A i když nezákonná, podnikatel musí vždy zaplatit, a teprve pak se může soudit," říká daňový poradce Jan Horešovský. Problémem je i to, že řadoví kontroloři nemají prakticky žádnou zodpovědnost za výsledek. "I když soud rozhodl, že podnikatel platil neprávem, úředník byl nepostižitelný," dodal.
Nikdo z úředníků se tak podle Horešovského nezpovídal například za to, že dovedl z firmu z Ostravska do likvidace. Po opakované kontrole měla zaplatit 7 miliónů korun. Částku zaplatila, ovšem musela propustit všechny zaměstnance. O výsledek kontroly se soudí léta. Postup finančního úřadu prosperující společnost položily.
Daňová kontrola je přitom náročná na znalosti a připravenost státních úředníků. Kontroloři už na prvním stupni musí být schopni rozpoznat případné podvodné praktiky firem a znát přesně zákon.
"V drtivé většině případů nemají úředníci dostatečné znalosti," tvrdí Horešovský. Potvrzuje to i podnikatelka z Olomouce, po níž kontroloři finančního úřadu chtěli vědět absurdní věc. "Zeptali se mě, kde účtuji rozdíl u přeceněného zboží. Zůstala jsem stát beze slova. Potom se šli poradit na chodbu - a asi si tam mezi sebou vysvětlili, že je to přece zisk," říká žena.
K finančním problémům může firmu ale dovést nejen kontrola, ale i nečinnost finančního úřadu. "Když má podnikatel nárok na odpočet daně a úřad se léta nemá k tomu, aby řízení ukončil a peníze firmě vrátil," dodal Horešovský.
Výběr místa, kde zahájí kontrolu, úřad vybírá na základě upozornění policie, svých zkušeností, znalostí firem, podnětů zaměstnanců, ale i výše obratu firem. A někdy také na základě anonymního udání, i když v tomto případě jsou správci daní velmi opatrní.
"Anonymní udání bereme s rezervou, jde většinou o vyřizování účtů. A například tam, kde již uplynula lhůta k vyměření daně, kontroly vůbec nezahajujeme," říká zástupce ředitele olomouckého Finančního úřadu Petr Fiala.
Soudy a další úřady, kde si lidé nebo firmy mohou na postup správců daní stěžovat, připouštějí, že se na ně obrací i ti, kteří se snaží placení daní různými fígly vyhnout.
Kvůli komplikovanosti a nejednoznačnosti českých zákonů upravujících tuto oblast a chybnému postupu úřadu musí ale soudy i úřady stěžovatelům dát často zapravdu.

Co je daňová kontrola

Prověřuje, zda lidé nebo firmy správně zaplatili daně.
Daňová kontrola ve firmě zpravidla začíná sepsáním protokolu o zahájení kontroly.
Ukončena je sepsáním a podepsáním zprávy o daňové kontrole.
Finanční úřady zahajují desítky tisíc kontrol ročně.
Od roku 2003 rozhodovaly soudy asi sto žalob na výsledky kontrol.
Dosud převládal názor, že žalobou mohou daňoví poplatníci napadnout pouze výsledek kontroly.
Nejvyšší správní soud teď uvedl, že již samotné zahájení a provádění kontroly může být nezákonným zásahem, proti kterému je možné podat žalobu.
Žalobu může daňový poplatník podat až poté, co předtím využije možnost podat odvolání k nadřízenému finančnímu ředitelství.