Schválení koaliční verze zákoníku bránila zejména kombinace předvolební taktiky a ideologických rozporů mezi ČSSD a KDU-ČSL. Lidovci včera nabídli sociálním demokratům několik ústupků, ale protože trvali na omezení vlivu odborů, sociální demokraté jejich návrh odmítli.
Přes nesouhlas lidoveckých a unionostických politiků schválili verzi připravenou ministerm práce Zdeňkem Škromachem a znovu potvrdili, že pro další schvalovací procedury ve sněmovně jsou připraveni hledat podporu u komunistů.
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek oznámil, že jeho strana zákoník podpoří za podmínky, že z něho budou vypuštěna ustanovení o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů. "Nemůžeme souhlasit s tím, aby v jiném režimu byli zaměstnanci odborově organizovaní, a v jiném odborově neorganizovaní," říká Kalousek. "Od všech ostatních požadavků KDU-ČSL ustupuje", dodal.
Kompromis zdůvodnil šéf lidovců tím, že chce dát sociálním demokratům možnost vyhnout se spolupráci s KSČM.
ČSSD však návrh lidovců odmítla. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach jej označil za nepřijatelný. "Kdybychom tyto paragrafy vypustili, odbory by ztratily kontrolní pravomoci, zvláště v oblasti bezpečnosti práce. Ve své podstatě by to znamenalo, že by tyto činnosti musel zabezpečovat zaměstnavatel. Lidovci si vždycky vyberou něco, co by sociální demokracii mimořádně bolelo," reagoval Škromach.
Omezení vlivu odborů by necelý rok před parlamentními volbami citelně zasáhlo skupinu lidí, která podle průzkumů veřejného mínění sympatizuje s programem sociální demokracie.
Při schvalování zákoníku se ČSSD obrátí ke komunistům a sněmovnou může stejně tak projít i zákon, který má více chránit zaměstnance před platební neschopností zaměstnavatele. Novelu sněmovna postoupila do závěrečného čtení. Má posílit postavení úřadů práce vůči firmám, které odmítají spolupracovat a blokují tak vyplácení finančních náhrad.