Arvo Pärt: díky bohu slavný skladatel

/Od našeho spolupracovníka/ 

Jedenáctého září oslavil sedmdesátiny estonský hudební skladatel Arvo Pärt: jeden z nemnoha soudobých autorů hudby, jejichž tvorbu a jméno ještě pořád zná široké publikum napříč kontinenty. Co ho k tomu předurčilo? Kombinace dvou jevů: výjimečný talent, jaký se najde jednou za generaci, a pak citlivá, ale účinná propagace. Za jakých podmínek může vůbec dnešní skladatel dojít širšího uznání? 

Sedmdesátiletý Arvo Pärt je opak zázračného dítěte. Vlastní styl, který svět tak dychtivě přijal, našel až kolem čtyřicítky. V soudobé hudbě plné konstrukcí a nervních disonancí se rozhodl vrátit na práh hudby: k tichu, z něhož vyvěrají prosté melodické útržky a harmonie.

Je to hudba plná souzvuku, ale není snadné o ní říci, že je líbivá: na to má v sobě příliš vyrovnanosti a neutrality. Styl, který udržuje zvukovou konstantu, symbol neutichajícího "jediného", nazval Arvo Pärt výrazem "tintinnabuli" (latinsky zvonky). "V tintinnabuli jsem sám s tichem. Zjistil jsem, že stačí, když se krásně zahraje jenom jediná nota. Je to útěk do dobrovolné chudoby." 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.