Růst české ekonomiky v posledních letech je důkazem, že přímé zahraniční investice zapůsobily jako katalyzátor růstu: přinesly do Česka nová technologická zařízení a know-how, zaměstnaly pracovní síly uvolněné průmyslovými sektory procházejícími restrukturalizací, pomohly zapojit subdodavatele do globálních sítí, vytvořily nové trhy pro české firmy, rozhýbaly stavebnictví a staly se tahouny exportu.

Nikomu se nenadržuje
Přímé zahraniční investice samozřejmě nejsou samospasitelné a nemohou vyřešit všechny problémy české ekonomiky. Je třeba podporovat také domácí podniky - od podpory jejich zakládání přes podporu malých a středních firem až po podporu těch velkých domácích firem, které tady ještě zbyly.
To se však děje - všechny systémy podpory investic jsou určeny jak pro zahraniční, tak pro domácí investory za naprosto stejných podmínek. Jsou to naopak programy na podporu malých a středních podniků, které diskriminují zahraniční podnikatele a malé firmy, které by u nás chtěly investovat. U většiny těchto programů musí žadatel doložit nejméně dvouletou nebo tříletou historii podnikání v zemi. To, že investiční pobídky nebo průmyslové zóny jsou určeny pouze pro zahraniční investory, je mýtus.
Dalším mýtem je, že investiční pobídky jsou jednostranně zaměřeny na některé sektory, například na automobilový průmysl. Investiční pobídky mohou například získat všechny firmy, které splní podmínku výše investice a podílu investice do high-tech strojního zařízení.
Kromě do omrzení omílaných příkladů z automobilového průmyslu tak investiční pobídky získaly i firmy z dřevozpracujícího, potravinářského a papírenského průmyslu a také několik firem z tak těžce zkoušeného textilního průmyslu.

Kdo neumí, nekonkuruje
Bylo by skvělé, kdyby se o investiční pobídky přihlásilo více textilních projektů, které by zachránily nebo vytvořily pracovní místa pro zkušené pracovníky v tomto sektoru, ale vypadá to, že český textilní průmysl není až na výjimky schopen konkurovat jihovýchodní Evropě a Asii. A proto se k nám investoři v textilním průmyslu moc nehrnou a domácí firmy výrobu spíše redukují.
Odpůrci aktivního lákání přímých zahraničních investic občas tvrdí, že si kupujeme zahraniční investice a že se to nevyplatí. To je však základní nepochopení reality. Investiční pobídky nemáme na nákup zahraničního investora, ale aby zaujala podnikatele, který váhá mezi několika zeměmi, k investici u nás. Pokud Česko pobídky nenabídne, ohrozí vážně svoji konkurenceschopnost a firmy budou investovat jinde.
Navíc se nemůže stát, že by náklady na získání určité investice přesáhly přínos, který z investice budeme mít. Máme maximální hranice pobídek, existují evropská pravidla a v neposlední řadě máme také zdravý rozum. To dokázala vláda například tím, že v roce 2003 odmítla požadavky na nadstandardní pobídky firmy KIA.
Mezinárodní konkurence v soupeření o přímé zahraniční investice je velká - pozitivního vlivu přímých zahraničních investic by rády využily prakticky všechny země v našem bezprostředním i vzdálenějším sousedství.
Je třeba podporovat vyšší příliv investic s vysokou přidanou hodnotou - nejenom kvůli tomu, že mzdy v Česku rostou, ale protože sofistikovanější výroba a služby nám pomohou rychleji dosáhnout vyšší produktivity, a tím i vyšší životní úrovně.
Není třeba se bát, že díky rostoucím mzdám Česko nebude schopno lákat přímé zahraniční investice, nebo že levní čínští dělníci zničí všechny české a moravské průmyslové podniky.

Tvrdé zákony trhu
Produktivita práce musí růst rychleji než mzdy. Zákony tržní ekonomiky platí neúprosně, a pokud některá firma nebo sektor ztratí konkurenceschopnost, jen těžko se mu podaří ji získat zpět. Musíme neustále investovat do lidí. Jen tak si můžeme vytvořit komparativní výhodu nad našimi soupeři.
Musíme také umět reagovat na to, že struktura ekonomiky se bude měnit. V Británii, kolébce moderního textilního průmyslu, dnes již také textilní průmysl prakticky nenajdete. A zmizely také téměř všechny loděnice a továrny na lokomotivy. Anglické automobilky vlastní cizinci. Ekonomika se ale nehroutí, roste nejvíc za půl století. Poučme se z toho.
Autor je generálním ředitelem CzechInvestu

Diskutujte k tématu Fóra HN: Je podpora zahraničních investic přínosem?