Pro české věřitele je zpráva o jeho zadržení vlastně špatná: pokud stíhanému finančníkovi Viktoru Koženému zůstal nějaký majetek, bude jím muset urovnat nejprve škodu, kterou způsobil ve Spojených státech. Teprve pak se dostane na české věřitele.
"Jeho zadržení v podstatě znamená, že nejprve budou vyřešeny nároky amerických věřitelů. Pokud něco zbude, přijdeme na řadu my," potvrdil včera ministr vnitra František Bublan.

Věřitel nadšen není...

Otázka zní: co zbude? Kožený v USA čelí obvinění ze zpronevěry 182 miliónů dolarů (dnes přes čtyři a půl miliardy korun), o něž podle vyšetřovatelů obral vlivné instituce, například pojišťovnu AIG, penzijní fond Goldman Sachs či Kolumbijskou univerzitu.
V Česku se mu připisuje o něco větší škoda. Podle obvinění v letech 1995 až 1997 vyvedl z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice majetek v hodnotě 11,5 miliardy korun. Na zpeněžení dodnes čeká zhruba 240 tisíc akcionářů.
Podrženo, sečteno: Kožený by měl vrátit na šestnáct miliard korun. Neznámou však je, zda má vůbec z čeho škody uhradit. O jeho skutečném majetku se vždy jen spekulovalo. Navíc se zdá, že o závratném bohatství se hovořit nedá. Kožený postupně přišel o luxusní jachtu, pronajaté letadlo i domy na Bahamách a v Aspenu. Soud mu vyměřil maximální sumu na útratu, platil výživné a přestěhoval se do menšího domu. Ten chátral, stejně jako jeho letitý vůz BMW.

...vyšetřovatel se raduje

Ačkoli čeští věřitelé nemohou být nadšeni, pro vyšetřovatele je Koženého zatčení významným mezníkem. Po třech letech, kdy případ vytunelovaných harvardských fondů stál na místě, se dá očekává posun. Byť nemusí být nijak dramatický. "Nyní zasednou naši právní experti, aby zvážili, jaký postup uplatnit," uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.
Česká justice přitom o Koženého vydání usilovala od roku 2002. O rok později dokonce pražský soud vydal na finančníka mezinárodní zatykač. Vše bezúspěšně.
Ani nyní se ovšem nedá očekávat, že by jej americké úřady poslaly do Česka. "Nejprve si nejspíš vyřeší svůj případ," odhadl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.
Tomu ostatně nasvědčuje i to, že Američané českou stranu o Koženého zatčení vůbec neinformovali. A přitom zástupci FBI s vedením české policie v Praze v uplynulých třech dnech jednali na mezinárodní konferenci o organizovaném zločinu. "Nijak jsme se na tom nepodíleli," připustil Bublan.
Jak se bude dál odvíjet česká kauza, není jisté. Nabízí se několik variant. "Můžeme požádat o jeho vydání, ale bylo by to nejspíš bez efektu. Jako praktičtější se jeví předání celé trestní věci do USA," uvedl mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Druhá varianta počítá s tím, že bude odsouzen v Česku v nepřítomnosti - vyšetřovatelé jej pouze za oceánem vyslechnou.
Na každý pád větší trest hrozí Koženému ve Spojených státech. Zatímco v Česku jej může soud za spletité machinace poslat maximálně na dvanáct let do vězení, v Americe může podle současného obvinění za mřížemi strávit až pětadvacet roků.