Z velké kauzy zbylo rozpačité přešlapování


Byla to jednoznačně jedna z největších polistopadových kriminálních kauz. Brzy ráno v dubnu 2001 policie zatkla jednoho z nejmocnějších mužů v zemi, šéfa televize Nova Vladimíra Železného. Postupně jej obvinila z několika finančních deliktů.
Úřady, které kvůli zatčení Železného čelily silné kritice, zejména ze strany občanských demokratů, slibovaly po rázné akci brzký soudní proces.
Dodnes se tak nestalo.

Zůstaly jen obrazy

K soudu se dostala jediná věc a v zásadě nejjednodušší. Sami policisté o ní tvrdí, že ji mají nejlépe zdokumentovanou. Jde o daňové úniky, kterých se Železný podle policie dopustil při dovozu cenných obrazů ze zahraničí.
"Je to nejvíc podložené důkazy. Ty další případy jsou mnohem komplikovanější a ještě nějaký čas potrvají," popsal aktuální stav vyšetřování Železného kauz jeden z kriminalistů.
Dovoz vzácných obrazů, mezi nimiž byl i slavný Chagallův Jákobův žebřík, znamenal zásadní zlom v kariéře "televizního magnáta" Vladimíra Železného.
Z vlivného ředitele nejsledovanější televizní stanice se stal obviněný člověk, pro kterého si policie jezdila domu za svítání, hodiny jej vyslýchala a výčet jeho údajných trestných činů opakovaně rozšiřovala. Vladimíra Železného před zájmem policie neuchránilo ani senátorské křeslo a k němu náležící imunita, jíž ho kolegové v roce 2002 zbavili.
Soudní verdikt, natož pravomocný, ale dodnes v tomto případu nepadl.

Průtahy delší než dlouhé

Kauzy, které se táhnou bez jasného výsledku roky, nejsou v Česku zejména v ekonomické kriminalitě výjimkou. Například krachy bank z první půlky devadesátých let nejsou všechny zdaleka uzavřené. Kauza Železný ale patří mezi ty s nejdelšími průtahy.
Kdo za ně nese odpovědnost a zda nejsou úmyslné, úřady nejsou schopny už roky vysvětlit. Kvůli prodlevám ve vyšetřování si přitom v minulosti na postup policie ostře stěžovala nyní odvolaná nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která si kvůli tomu dokonce vynutila schůzku s policejním prezidentem.
"Půl roku se tam opravdu nic nedělo, a mezitím pan Železný úspěšně odkandidoval do Senátu," rozčilovala se Benešová, podle níž policie po prvotní překotné aktivitě silně zvolnila tempo.
Případ měl zpočátku na starost jeden vyšetřovatel, který byl současně vedoucím tří dalších týmů a jednoduše nestíhal. Na případu se navíc postupně vystřídalo několik vyšetřovatelů. Veškeré indicie, že by někdo z policistů vyšetřování brzdil záměrně, ale vyšly naprázdno. "Neprokázalo se, že by někdo s vyšetřováním manipuloval. Signály byly, ale důkazy ne," uvedl už citovaný kriminalista.
Vyšetřování se objektivně protáhlo i kvůli tomu, že v některých částech kauzy musela policie žádat o spolupráci zahraniční partnery. "To jsou věci, které jsou cestou právní pomoci a zpravidla trvají měsíce," podotkl policejní náměstek Jaroslav Macháně.
Pokud nyní Evropský parlament Vladimíra Železného imunity zbaví, mohl by proces s bývalým televizním magnátem začít na začátku příštího roku. Ovšem jen v kauze obrazy. V případě, že k soudu dorazí další části případu, bude muset Evropský parlament o imunitě Železného znovu jednat.
Sám Vladimír Železný jakoukoli vinu popírá a roky se označuje za oběť štvanice.