Gerhard Schröder odchází. Ale kam?

Není to tak dávno, co mu část SPD vyčítala, že kvůli němu ztrácí členy i voliče. Pro stranickou levici byl proreformní Gerhard Schröder příliš pravicový, a tak ho čas od času někdo z kolegů vybídl, aby se z politiky stáhl.
Po jen těsně prohraných zářijových volbách se však dosavadní německý kancléř ocitl ve zcela jiné roli: celá sociální demokracie - včetně dříve tak kritického levého křídla - ho najednou přemlouvá, aby ve vrcholné politice zůstal. A znovu usedl ve vládě.
Schröder má ale podle svých slov jiné plány. Kam přesně se chystá, však zatím neprozradil.

"Nemusím vůbec nic"

O tom, že tolik kritizovaný kancléř po volbách výrazně "stoupl v ceně", snad nejlépe vypovídají svědectví těch, kteří se v pondělí zúčastnili zasedání špiček německé sociální demokracie v Berlíně.
"Spousta lidí mu tam jasně řekla: Gerharde, teď musíš. Bylo by skvělé, kdybys byl k dispozici," popsal atmosféru předseda duryňské SPD Christoph Matschie. Po Schröderovi, který sociální demokraty zachránil před nejhorším volebním debaklem v historii, se podle něj chtělo, aby v novém kabinetu převzal funkci vicekancléře a ministra zahraničí.
"Nemusím vůbec nic," odpověděl podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zatím stále ještě úřadující šéf německé vlády.
Stejně měl Gerhard Schröder reagovat i na otázku své nástupkyně Angely Merkelové (CDU), která chtěla vědět, zda s ním má do budoucna počítat. "Má životní dráha vypadá jinak," citoval ho deník Passauer Neue Presse.

Kariéra v zahraničí...

Přestože předseda SPD Franz Müntefering Schröderova slova o "nových životních prioritách" potvrdil, spekulovat o kancléřově přestupu na ministerstvo zahraničí se v Berlíně nepřestalo. Jednou z věcí, na něž se Schröder po volbách upnul, jsou totiž právě cesty do ciziny.
Od poloviny září navštívil Schröder v rychlém sledu Londýn, Prahu, Štrasburk i Moskvu. Dnes si zaletí promluvit o bilaterálních vztazích a Evropské unii do Turecka, v pátek večer ho v Paříži pohostí francouzský prezident Jacques Chirac.
Hledat útočiště v mezinárodní politice hvězdě SPD doporučuje i politolog Jürgen Falter. Namísto křesla šéfa diplomacie by však podle něj měl zkusit štěstí v některé mezinárodní organizaci. "Je to jeho poslední šance," řekl internetovému serveru Netzeitung. "Jen tak opustí křeslo kancléře se vztyčenou hlavou."

...nebo v byznysu?

Podle některých zdrojů by Schröder mohl místo v politice skončit v byznysu. Rádio Echo Moskvy například uvedlo, že o něj stojí ruský gigant Gazprom. Kancléřův mluvčí ale včera existenci takové nabídky rezolutně popřel.
O přestupu do soukromého sektoru měl kancléř už v roce 2003 mluvit i s tehdejším šéfem newyorské Citibank Sandym Weillem. "Mým New Yorkem je Hannover," tvrdí dnes kancléř Schröder. Jeho slovům o návratu k rodinnému životu v řadovém domku v Dolním Sasku však v Německu věří jen málokdo.