Především u nových obchodních partnerů se v Polsku uplatňuje placení předem. Polská republika patří k největším trhům v regionu a rekordní výše obchodního obratu, 6,5 miliardy dolarů, svědčí o značném zájmu obou zemí na vzájemném obchodu. Ten se jen za poslední dva roky zdvojnásobil a vloni, kdy se díky vstupu Poslka o Česka do Evropské unie výrazně zjednodušila a urychlila výměna zboží, dosáhl historicky nejvyšší hodnoty. Vzhledem k řadě faktorů, jako je geografická blízkost či znalost trhu a prostředí, by postavení Polska jako jednoho z klíčových obchodních partnerů mělo nadále posilovat.
Polský trh je sice perspektivní, ale existuje zde i řada rizik, s nimiž je nutné při vývozu zboží počítat. Tato rizika jsou zejména důsledkem složité hospodářské situace, po vzestupu v loňském roce byl makroekonomický výkon v prvním pololetí 2005 spíše zklamáním. Reálný růst hrubého domácího produktu se snížil z loňských 5,4 procenta na přibližně dvě procenta, a to především kvůli razantnímu poklesu domácí spotřebitelské i investiční poptávky a opětovnému oslabení vývozu. Přitom právě úspěšný rok 2004 přinesl slibný pokles podnikových insolvencí o 33 procent.
V Polsku přetrvává špatná finanční situace některých firem a z ní vyplývající omezená platební schopnost, nízká poptávka či omezování investic. Zahraniční firmy si nadále stěžují na netransparentní podnikatelské prostředí, přetrvávající byrokratické překážky a nejasnost zákonů. Částečně se zlepšily dříve obtížné procesy konkursu - od října 2003 platí v Polsku nový zákon o konkursu a restrukturalizaci, který byl přijat s cílem lepší ochrany věřitelů během doby platební neschopnosti a procesu konkursu. Nový zákon stanoví dva druhy konkursní procedury - první likviduje dlužníkova aktiva a z nich uspokojuje věřitele, zatímco druhá umožňuje dlužníkovi a věřitelům uzavřít dohodu.
Často je uplatňováno placení předem, především u nových partnerů. Proto nelze jinak než doporučit ve zvýšené míře využívat dostatečného zajištění plateb. Telefonické výzvy a naléhavé písemné upomínky stále nejsou v Polsku efektivní. Při vymáhání pohledávek se doporučuje zapojení inkasní agentury hned od začátku.

Hlavní způsoby jištění obchodů s polskými partnery
Kontrola bonity
Před definitivním uzavřením kontraktu se doporučuje ověřit bonitu partnera přes banky, informační agentury nebo pojistitele pohledávek. Místní registry dlužníků vedou v Polsku i příslušné okresní soudy.
Výhrada vlastnického práva
Smluvní ustanovení o výhradě vlastnického práva jsou účinná a insolvence na ně nemá vliv. Musí být sjednáno písemně, vztahovat se k pevnému datu a notářsky ověřeno.
Není zde žádná ochrana v případě nabytí v dobré víře třetí stranou. Výhrada vlastnického práva není příliš vhodná pro některé obchodní činnosti (například velkoobchod), protože polské právo nepovoluje přeprodání zboží spadající pod vyhlášené omezení vlastnických práv.
Registrovaná zástava
Zástava musí být smluvně ujednána a registrována v registru zástav spravovaném příslušným soudem. V praxi může taková registrace trvat 2 až 3 měsíce.
Exportní pojištění pohledávek
Firmy, které dodávají svým polským odběratelům na nezajištěný dodavatelský úvěr bez bankovní záruky nebo akreditivu, se vždy vystavují riziku, že jim odběratel neuhradí pohledávku. Pojištění pohledávek přenáší toto riziko na pojišťovnu, která zároveň pomáhá dodavatelům s volbou spolehlivých odběratelů, jejichž finanční stabilitu neustále kontroluje. Pojistná ochrana se vztahuje na ztráty vzniklé nezaplacením odebraného zboží nebo služeb způsobené platební nevůlí nebo platební neschopností. Výsledkem pojištění pohledávek je v každém případě úhrada pohledávky, a to buď přímo ze strany odběratele na základě kroků podniknutých inkasními partnery pojišťovny nebo ze strany pojišťovny v rámci pojistného plnění.
Autorka je ředitelkou Atradius Credit Insurance N.V. pro ČR