Pandemie? Asi ano, jen nevíme kdy

Uklidňování politiků se v posledních dnech střídá s temnými prognózami vědců a v hlavách Evropanů panuje mírný zmatek. Jak vážným nebezpečím pro ně vlastně ptačí chřipka je?
Víkendové testy potvrdily, že do Rumunska byl zavlečen její člověku nejnebezpečnější kmen nazývaný H5N1.
"Nesmíme propadat panice," varuje francouzský premiér Dominique de Villepin. Totéž "důrazně radí" i Evropská komise.
Proti panice chce bojovat i česká vláda - premiér Jiří Paroubek pověřil hlavního hygienika Michaela Víta, aby dnes "uvedl situaci na pravou míru".
Po zprávách z Rumunska ale obavy sílí. V Evropě klesá prodej drůbežího masa a lidé se sami chystají na to, až se nemoc rozšíří. Srbové skoupili během dvou dnů dvacet tisíc masek na obličej a Rumuni zase za stejnou dobu dva milióny vakcín proti chřipce.
Evropský komisař Markos Kyprianu uklidňuje, že nákaza v Asii je důsledkem těsného kontaktu lidí s ptáky, který není v Evropě běžný. Praktické kroky evropských zemí však svědčí spíš o nejistotě.
Polsko například zakázalo volný prodej i chov drůbeže pod širým nebem a ruší dokonce i holubí závody. "Děláme to proto, abychom ochránili veřejnost před nebezpečím," vysvětlil ministr zemědělství Jerzy Pilarczyk. Paroubek to ale označuje za zbytečnost.
V Rumunsku a Turecku už začalo vybíjení ohrožených ptáků. Rumunská armáda zlikvidovala na dvacet tisíc kusů drůbeže.
Vědci varují, že Evropě se chřipková pandemie nevyhne. Hlavní britský hygienik Liam Donaldson odhadl, že v Británii by si vyžádala nejméně 50 tisíc obětí. (V Asii virus zatím zabil kolem šedesáti lidí.)
"Riziko, že vznikne pandemie, je obrovské. Načasování je nepředpověditelné a závažnost nejistá," dodává Margaret Chanová, šéfka WHO pro boj s ptačí chřipkou.
České Ministerstvo zdravotnictví proto jedná o dodávce dvou miliónů dávek vakcíny, která ale teprve musí být vyvinuta. Dostatečnou zásobu léků nemá žádná země, z čehož těží farmaceutické firmy. Kvůli zájmu o očkování se u nás nedostává i "obyčejné" protichřipkové vakcíny. (luc, pra, etk)

Jak zabírají léky na ptačí chřipku

Tablety tamiflu (odborně oseltamavir): Dokáží blokovat funkci bílkoviny, která je podstatná při množení všech chřipkových virů. Není zcela jisté, zda lék dobře zabere na nový mikrob.
Běžné vakcíny proti chřipce: Snižují riziko, že zmutovaný mikrob ptačí chřipky se v lidském těle "zkříží" se starým a nevznikne další forma nemoci.
Nová (zatím neexistující) vakcína: Vyrábí se z virů vnesených do drůbežích vajec, kde se množí. Pak je vědci usmrtí a udělají z nich očkovací látku. Mrtvé viry u člověka vyvolají imunitní reakci.