Rath: Zvýšením lékařských platů nemocnice ušetří

Premiér Jiří Paroubek zítra rozhodne, jestli se zvýší cena lékařské práce v seznamu výkonů. Změnu žádá ministerský favorit David Rath. Podle pojišťoven může opatření zvýšit výdaje systému o 20 miliard. Tuto částku přitom nekryjí žádné příjmy.
Podle ekonoma lékařské komory Martina Kunšteka používají pojišťovny lživý argument. "Zvýšit cenu lékařské práce o polovinu je možné i bez toho, že se zvýší výdaje pojišťoven," tvrdí.
Hodina lékařské práce podle současného sazebníku stojí 130 korun. Lékařům ale nemocnice ve skutečnosti platí 195 korun. 65 korun, které od pojišťovny nedostanou, získávají nemocnice jinak, například vykazováním vyšších výkonů ve svých ambulancích.
"Řada z těchto výkonů je zbytečná," říká Kunštek a za příklad dává pacienta, kterého bolí záda a kterého lékaři při návštěvě v nemocnici nejen zrentgenují, ale "pro jistotu" ještě pošlou na tomograf. Mohou mu nabídnout i prohlídku kloubů na ortopedii.
Tyto nákladné zákroky bude možné zrušit, když nemocnice dostane možnost, aby namísto zbytečných výkonů vykazovala dražší lékařskou práci.
Kunštek dodává, že pojišťovny mohou domluvit s nemocnicemi pevné stropy na veškerou péči. Lékaři proto nebudou víc léčit, víc peněz by stejně nedostali.
Pojišťovny přesto tvrdí, že něco takového nemůže fungovat. "Nevěříme, že lékaři budou vykazovat méně výkonů," říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jiří Bek. Pojišťovny nechtějí měnit jednu položku seznamu výkonů, ale chtějí do ledna 2007 přepsat celý sazebník.
O návrhu lékařské komory pochybuje i její bývalý prezident a současný děkan III. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda. Připomíná, že podobné opatření vyzkoušel v roce 2000 ministr Bohumil Fišer. Nabídl nemocnicím, že v příštím roce dostanou stejné peníze, i když provedou jen 80 procent dosavadních výkonů. Jenže už v roce 2002 dostaly nemocnice za nižší výkony oproti původnímu slibu méně peněz.
"Vláda zkouší, jestli na to nemocnice přistoupí dobrovolně. Na to žádný zkušený ředitel nepřistoupí," míní Svoboda.
Děkan odmítá i úvahu, že výdaje po zavedení vyšších lékařských platů neporostou, když nemocnice dostanou od pojišťoven strop výdajů. "Když se řekne, že výdaje nemocnic dostanou strop, je třeba vysvětlit, co se stane, až peníze dojdou. Pracuji ve vinohradské nemocnici, která je jako terminál a průběžně přijímá pacienty. To máme zastavit práci?" ptá se Svoboda. (ph)