Vnímání telefonní linky se za posledních deset let změnilo k nepoznání. Jistě, stále ještě její pomocí telefonujeme, ale už rozhodně nejde jen o jediný možný prostředek komunikace. Konkurence přichází ze dvou směrů: prvním jsou mobilní operátoři, druhým pak poskytovatelé internetu. Přesto všechno patří pevná telefonní linka k běžnému vybavení domácnosti, paušál Telecomu platí drtivá většina tuzemských domácností (Telecom registruje 3,25 miliónu pevných linek). Nejde však jen o setrvačnost? Nenastal již čas zrušit pevnou linku? Mnoho lidí si myslí, že ano.
K čemu je vlastně možné pevnou telefonní linku v současnosti využít? Prvním použitím je telefonování. Druhým důvodem může být rychlý (nebo vůbec nějaký) internet. A konečně za třetí opět telefonování, tentokrát ale právě ve spojení s internetem - tedy VoIP (Voice over Internet Protocol). Takže komu se pevná linka vyplatí a kdo ji může s klidným svědomím odhlásit?


Kolik stojí telefon
Přestože je už počet aktivních SIM karet (tedy přesně řečeno takových SIM karet, které operátoři podle svých vlastních metodik za aktivní označují) zhruba stejný jako počet obyvatel Česka, a přestože se mobilní operátoři snaží seč mohou, aby ukázali, že mobil je in, ubývá pevných linek poměrně málo (letos ohlášený meziroční pokles počtu činí čtyři procenta).
Úbytek je také možná rozložen v čase díky odhlášení na zkoušku, které nabízí Český Telecom - za korunu měsíčně je možné půl roku přijímat hovory, ale už se nedá telefonovat.
Důležitější je ale skutečnost, že volání v rámci pevné telefonní sítě je stále ještě pro většinu lidí nejlacinější způsob, jak si popovídat. V současných tarifech Volno a Volno Plus Českého Telecomu (stojí 429/499, Volno Plus obsahuje 60 volných minut) stojí minuta hovoru ve špičce 1.50/1,40 a volání do mobilních sítí 5,5/5,15 koruny. Vzhledem k tomu, že hlavním argumentem konkurence vůči Českému Telecomu je nižší cena, je tyto ceny možné považovat za maximální z pevné linky. Mimo špičky je možné volat půl hodiny zadarmo, platba začíná až úderem třicáté minuty - ale nic nebrání tomu po 29 minutách zavěsit a vzápětí zavolat na totéž číslo.
Pokud tedy voláte především mimo špičku (což je typický scénář pro rodinné hovory), můžete počítat zhruba s pěti sty korunami za telefon měsíčně. Reálně vzato se pevná linka v řadě případů vyplatí i jen pro telefonování.
Alternativní telefonní operátoři nabízejí výhodnější ceny než Český Telecom, ale liší se zhruba stejně, jako se liší ceny mobilních operátorů mezi sebou. Ekonomické zákony na straně jedné a cenová regulace klíčových služeb na ceně druhé nedávají příliš široký prostor. Pokud se vám pevná linka vyplatí s tarify Českého Telecomu, vyplatí se i s alternativními operátory. Jestli si ale spočítáte, že je pro vás výrazně výhodnější přejít k jednomu mobilnímu operátorovi a toho se držet, ani o něco výhodnější ceny telefonování z pevné linky takovou kalkulaci nezvrátí.


Mobil má kdekdo
Největší konkurencí pevné linky pro telefonování jsou samozřejmě mobily. Ceníky mobilních operátorů jsou pestrou směsicí tarifů, zvýhodnění a slev. Obecně platí, že pokud se volání z mobilu na mobil vůbec ve srovnání s voláním v rámci pevné sítě vyplatí, pak v případě telefonu v rámci jedné sítě. Vezměme si jednotlivé operátory podle abecedy, a podívejme se na tarify zhruba kolem pěti set korun.
Cena za volání v síti Eurotelu je v rámci tarifu Silver Max, který stojí 660 Kč (100 volných minut je tedy výrazně dražší než paušál Telecomu), za 3,21. Je tedy více než dvakrát dražší než volání v rámci sítě Telecomu, a to při vyšším paušálu. Volání do ostatních sítí stojí 6,20, takže opět dražší než z pevné linky. Eurotel nabízí dvě možnosti, jak snížit cenu hovoru o 25 procent. Obě jsou omezené na hovory v rámci Eurotelu, a obě se mohou dotýkat jen několika málo čísel.
Takže zrušit pevnou linku a kompletně přejít k Eurotelu se vyplatí jen tehdy, pokud se valná většina hovorů odehrává v rámci této sítě. Realita na trhu je však, zdá se, právě opačná. Počty uživatelů obou konkurenčních sítí rostou, takže počítejte zhruba s polovinou hovorů v rámci domácí sítě a s polovinou hovorů do ostatních sítí. (Uvedený poměr může výrazně narušit skladba telefonních kontaktů vašich dětí.) U Eurotelu je největší rozdíl mezi voláním do vlastní sítě a do sítí ostatních.
Je otázka, zda se nějak projeví tlak španělského vlastníka, třeba při zvýhodněném volání do pevné sítě. Spíš se však dá předpokládat pozvolné mizení hranice mezi voláním z pevné linky a z mobilu, jak to v Německu předvádí Deutschte Telekom/T-Mobile.
Oskar má ceník výrazně jednodušší než jeho konkurence. Nerozlišuje mezi voláním do jednotlivých sítí; na druhou stranu je při pohledu na ceník jasné, proč právě Oskar dosáhl ze všech tří tuzemských operátorů nejvyššího zisku na uživatele.
Pokud zvolíte zvýhodnění tarifů (které mimo jiné znamená, že nedostanete písemné vyúčtování služeb), pak v rámci tarifu 50 Naplno (50 volných minut) za 297,50 stojí hovor 4,30, v rámci tarifu 150 Naplno (714 Kč, 150 volných minut) si zavoláte už za 3,80. Závěr je stejný jako u Eurotelu: volání z mobilu na pevnou linku se rozhodně nevyplatí, z mobilu na mobil je cena příznivější, ale rozhodně to není nic laciného.
T-Mobile jde cestou celkem jednoduchého ceníku a příplatků za případné slevy. Tarif T80 (535,50 Kč, 80 volných minut) nabízí cenu za volání v rámci sítě T-Mobile za 4,20, do ostatních sítí za 5,40, tarif T30 nabízí 226 Kč paušál, 30 minut zdarma a hovory za 4,70/7,14. Dokoupit se dají zvýhodněné Hit (99 Kč, cena volání -20 procent), Víkend+ (34,50 volání o víkendu v rámci sítě T-Mobile za 60 haléřů), Pevná+ (58,30 Kč, volání na pevnou linku za 1,19) a Moji blízcí (pokud máte víc karet, 46,40 za každou a volání pak stojí 2,26 Kč). Tady závěr zdaleka není tak jednoduchý jako u ostatních dvou operátorů.
Na první pohled bezkonkurenční cena pro telefonování na pevná čísla (dokonce nižší než v rámci volání v síti Telecomu) je poněkud devalvována možností bezplatných půlhodinových telefonátů v rámci tarifů Telecomu. Pokud tedy k T30 dokoupíte veškeré doplňky, budete měsíčně platit 464 korun. Za hovor v rámci sítě zaplatíte 3,80, za jiné 5,70. Hovor v rámci rodiny bude stát 2,26, hovor na pevnou linku bude lacinější než při volání z pevného telefonu a o víkendech můžete volat na T-Mobile za 60 haléřů za minutu.
Doporučujeme vzít si několik posledních výpisů volání jak z pevné linky, tak z mobilu a důkladně si propočítat, jestli se náhodou nevyplatí přejít k T-Mobilu kompletně i s příbuzenstvem.
Pokud tedy používáte doma telefon hlavně k dlouhým večerním hovorům nebo voláte do pevné sítě, vyplatí se zůstat u pevné linky. Pokud je ale na účtu za telefon většinová položka volání na mobil, zvažte, jestli se nevyplatí pevnou linku na zkoušku odhlásit a sledovat, co se stane s výdaji. Nejčastěji volaná čísla by rozhodně měla být v jedné síti. A jeden možný argument pro pevnou linku - pokud chcete, aby se vám dítě ohlásilo po příchodu ze školy, pak víte, že je určitě doma. Takovou jistotu u mobilu nikdy nemáte. A ještě jsme nemluvili o internetu.


Internet raději po kabelu
Další velkou oblastí, kde se pevná linka může vyplatit, je přístup na internet. Mobilní operátoři v nejbližších týdnech spustí sítě třetí generace a budou nás horem dolem přesvědčovat, že internet po mobilu je to pravé. Buďte skeptičtí.
Nejde jen o samotnou rychlost připojení, ta je postačující, ale o zpoždění čili latenci. To je hodnota, která udává, jak je síť hbitá - jinými slovy, jak rychle stačí zareagovat na vaše požadavky. A právě latence je problém současných mobilních sítí. Velká latence například mnohdy znemožňuje telefonovat po internetu. Přesto ale existují místa, kde je mobilní připojení k internetu jedinou možností, protože pevná linka tam buďto vůbec není, nebo je natolik nekvalitní, že po ní širokopásmový internet prostě nepojede (což byl shodou okolností i případ bývalého ředitele Telecomu Gabriela Berdára).
Pokud ovšem porovnáváme pevnou linku, na které běží ADSL, například s kabelovou televizí, jasně prohrává. Cena ADSL sice opticky vypadá nižší (ADSL stojí už pod 500 Kč měsíčně, zatímco nabídky kabelových televizí na 500 Kč začínají), ale k této ceně je nutné připočíst i poplatek za samotnou přípojku, což je 276 korun měsíčně. ADSL tedy reálně stojí kolem 750 Kč za měsíc.
Ceny za připojení u mobilních operátorů jsou následující: Eurotel od 653 Kč za připojení rychlostí 180 kb/s případně od 1180 Kč za připojení pomocí CDMA, kde je rychlost vyšší a může dosahovat až 1 Mb/s. U Oskara při připojení přes GPRS za více než 70 přenesených MB zaplatíte 714 Kč, u T-Mobile se připojíte za 830 Kč, jak přes GPRS, tak pomocí rychlejšího EDGE.


Volání po internetu
Programovému vybavení pro VoIP jsme se věnovali obsáhleji v čísle vydaném 20. září.
Důvod, proč o telefonování po internetu uvažovat, je v podstatě jediný: peníze. Zatímco cena minuty hovoru v síti Českého Telecomu se pohybuje ve špičce kolem 1,50, dálková volání stojí dvojnásobek a na mobil se pod pět korun za minutu nedovoláte, poskytovatelé VoIP nabízejí místní i dálková volání i pod korunu a volání do mobilních sítí za méně než pětikorunu.
Nabídka volání v jejich vlastní síti zdarma je zatím spíš symbolická, ale je možné, že díky nově nastupujícím technologiím bude čím dál zajímavější - už dnes jsou k dispozici prostředky pro propojování jednotlivých sítí a je možné, že velmi laciné telefonování se bude týkat všech čísel, dostupných pomocí VoIP. Pokud chcete být připraveni, zeptejte se, zda váš poskytovatel podporuje SIP.
Spočítat cenu není nijak jednoduché; skládá se totiž z několika položek, které na první pohled nejsou úplně samozřejmé.
V první řadě to je cena za hovor. Ta je nižší než u Českého Telecomu, ale jednak ne všechna slova v nabídkách znamenají totéž co v běžné češtině (slovo "paušální" může třeba znamenat "paušální s výjimkou mobilních sítí"), hlavně ale obvykle nezahrnuje cenu za připojení k internetu a poplatek, který je zapotřebí platit Telecomu za telefonní linku. Tu totiž stále potřebujete - přestože přes ni netečou telefonní hovory, ale data. Takže pojďme počítat.
Základní cena je za telefonní přípojku - ta je 329 korun měsíčně. Dá se ušetřit jen v případě, že využijete kabelovou televizi (UPC v nejlevnější variantě stojí 555 Kč měsíčně, za Karneval dáte 499 korun) nebo bezdrátové ADSL Českých radiokomunikací za 950 Kč měsíčně. Další je poplatek za připojení k internetu: ten se pohybuje od 475 Kč (Volný) výš (Tiscali i České radiokomunikace 595 Kč). Pokud tedy nejste v dosahu kabelové televize, počítejte se zhruba tisícikorunou měsíčně jen za připojení na internet. A k tomu je nutné přičíst ještě telefonní poplatky. Je tedy jasné, že jen kvůli telefonování se přechod od Českého Telecomu vyplatí opravdu pouze nemnohým a více těm, kdo jsou v dosahu nějakého operátora kabelové televize. Vyplatit se ale může. Platí totiž celkem jednoduché pravidlo: čím víc voláte, tím víc ušetříte.


Pro koho je pevná linka?
A jaký je z toho všeho závěr? V současnosti hodně záleží na tom, zda se připojujete k internetu. Pokud ano, nemá o zrušení pevné linky smysl uvažovat minimálně do chvíle, kdy budete mít možnost vyzkoušet si, jak právě u vás pracuje síť UMTS. Pokud se k internetu nepřipojujete a ani o tom neuvažujete, pak je pevná linka zbytečných několik stokorun měsíčně, utracených bez důvodu. Stejně tak je pevná linka zbytečná v případě, že se můžete připojovat k internetu pomocí kabelové televize.
Při jejím rušení bychom ale doporučili už zmíněné rušení na zkoušku. Pevná linka má před sebou ještě dlouhou budoucnost. Zejména tam, kde je možné po ní provozovat ADSL (a tedy VoIP), se velmi rychle může stát, že vyroste cenově velmi zajímavá nabídka. Už nyní jsou krátké hovory z VoIP linky na mobil ve špičce cenově srovnatelné s hovory v sítích mobilních operátorů (jedna minuta hovoru přijde podle ceníku jednotlivých VoIP operátorů mezi 4,60 - 4,80 Kč) a mohlo by se stát, že o zavedení pevné linky zase celkem rychle budete žádat.
(Všechny ceny uváděné v článku jsou včetně DPH. Ceny volání zaokrouhlujeme na desetihaléře, ceny tarifů na celé koruny.)

051018-SV-01 ()

Autor je šéfredaktorem magazínu Click!, v jehož aktuálním čísle si můžete přečíst řadu podrobností o internetové telefonii.