Existuje řada zdánlivě jednoduchých otázek, na které nejsou jednoduché odpovědi. Například: Jaké kvalifikované profese jsou na českém trhu práce nejvíce požadovány? Poptávkovou stránkou trhu práce, to je monitoringem stavu a vývoje volných pracovních míst, se podle dostupných informací v Česku systematicky nikdo nezabývá. Přitom pro budoucí potřeby v oblasti vzdělávání, ale i přijatých imigračních opatření pro nábor kvalifikovaných pracovních sil ze zahraničí, je nezbytné vědět, které kvalifikované profese jsou v současné době nejvíce postrádány a jak se bude pravděpodobně bilance pracovních míst nadále vyvíjet.
Sledováním poptávky po vysoce kvalifikovaných profesích na českém trhu práce se v minulém pololetí zabýval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí v Praze, a to v rámci šeření výzkumného projektu "Riziko možného odlivu kvalifikovaných pracovníků z ČR do zahraničí". Monitoring v České republice žádaných odborníků byl založen na sledování tisku, příslušných webových portálů a na terénním šetření dvaceti předních agentur pro zprostředkování práce. Následující informace vycházejí především z provedeného terénního šetření.

Trh postrádá především techniky
Žádáni jsou především vysokoškolští odborníci z technologie a konstrukce - absolventi strojních a elektrotechnických fakult. Pracovníci s uvedeným vzděláním se vyhledávají jednak do manažérských pozic, jednak na pozice specialistů přímo do výroby - strojírenský konstruktér, technolog, vývojář, specialista na řízení jakosti, odborníci na logistiku, z designu ...
Požadavek zahraničních investorů je jednoznačný - vysokoškolské vzdělání technického směru a znalost cizího jazyka na dobré komunikativní úrovni. Avšak právě toto spojení je jakousi českou Achillovou patou. Zpravidla totiž chybí požadovaná úroveň jazykových znalostí. Tento problém se v poslední době prohlubuje díky expanzi strojírenského průmyslu, zejména automobilového.
Potřeba technických odborníků s jazykovými předpoklady byla zjištěna téměř ve všech regionech, protože automobilový průmysl má dnes zastoupení ve všech krajích republiky. Zvýšenou potřebu strojírenských odborníků hlásí i regiony v sousedství Německa a Rakouska, protože se v Česku již nezakládá pouze jednoduchá klasická výroba, ale zahraniční investoři zde začínají budovat vlastní vývojová centra. Zdá se, že strojírenství, elektrotechnika a elektronika představují budoucnost země a zmíněné obory spějí k stále užší integraci. To by se mohlo projevit v růstu zájmu o experty s vědomostním arzenálem z několika oborů. Reálně se dá předpokládat, že potřeba solidně vzdělaných technických odborníků poroste, její liknavé řešení by mohlo být pro Českou republiku osudné.

Chybí také kvalitní obchodníci
Z webových portálů a tiskové inzerce vyplývá, že firmy podnikající na českém trhu stále postrádají kvalifikované obchodníky. Žádáni jsou obchodníci interní i externí, přičemž odbytem se už dávno nerozumí klasický prodej obchodního cestujícího s kufříkem vzorkových katalogů. Stále zřetelněji se ukazuje, že samotné komunikační schopnosti nestačí a předpokladem úspěchu jsou seriózní, odborné znalosti. Pro uchazeče to znamená propojení dvou předpokladů - odborné fundovanosti v oboru a prodejních komunikativních dovedností.
Klasickým příkladem toho je stále poptávaná pozice farmaceutických reprezentantů. Jejich činnost předpokládá jak odborné znalosti z medicíny (respektive ze zdravotnictví), tak dobrou komunikaci s potenciálními zákazníky. Pro tuto pozici je sice vyžadováno vysokoškolské vzdělání (studium farmacie, medicíny, přírodních věd nebo VŠCHT), ale zastávají jej s úspěchem i zkušené zdravotní sestry. Na rozdíl od dřívějších let se ve většině případů v současnosti žádá alespoň dvouletá praxe ve zdravotnictví. Pokud jde o budoucnost, předpokládá se, že práce ve farmacii nadále zůstane žádaná, perspektivní a dobře placená.

Poptávka v oblasti informatiky
Evropa zahájila technologický nástup, všeobecně jsou žádání inženýři softwarových oborů. Potřeba kvalifikovaných odborníků v oborech informačních technologií a telekomunikací je patrná i v Česku, kde po určité stagnaci na přelomu tisíciletí zaznamenávají oba obory opět tendence rozvoje a profese v této oblasti mají všeobecně vysoký standard a relativně dobré finanční ohodnocení.
Poptávka v Česku je zejména po expertech ovládajících nejnovější technologie, nedostatkoví jsou úzcí specialisté i odborníci pro práci s databázemi. Průzkumem bylo zjištěno, že na českém trhu chybějí především experti se schopností skloubit specifické technické znalosti s celkovým systémovým řešením a specialisté se schopností komunikovat s technikem i uživatelem.
Významnou skupinou vysoce žádaných profesí v softwarových oborech jsou specialisté zákaznických služeb. Problém při jejich obsazování spočívá v tom, že softwaroví specialisté jsou zpravidla introvertně orientováni, ale vyžadovány jsou naopak extrovertní předpoklady se schopností komunikovat a prodávat.
Specifickým rysem v oblasti IT je tempo vývoje nových technologií, na které školy a vzdělávací instituce v Česku nejsou schopny pružně reagovat. Některé obory se na českých školách vůbec nestudují a firmy jsou nuceny poskytovat zaměstnancům zahraniční vysocenákladová školení. Pro udržení zaměstnanosti v této oblasti bude přijetí adekvátních opatření v oblasti školského systému nezbytnou nutností.

Trh je už dnes nasycen ekonomy
V šetření zaznívaly hlasy, že ekonomické profese již mají svůj boom za sebou. Firmy, které v Česku působí, jsou již většinou zavedené a mají své standardy. Dnes již jsou ve většině případů obchodní struktury vytvořené a potřeba marketinkových expertů stagnuje, dochází pouze k doplňování personálních stavů. Nejčastěji žádané ekonomické pozice (pomineme-li obchodníky, kteří jsou nedílnou součástí téměř všech oborů) jsou ekonomové do manažérských pozic v různých úrovních řízení, ekonomové aktivní ve finančních službách a daňoví poradci.
Kdybychom to chtěli shrnout, tak Česká republika měla vždy image státu, který disponuje dobrou kvalifikační úrovní pracovních sil. Tuto skutečnost oceňovali zejména tolik žádaní zahraniční investoři. V poslední době však tento klad dostává značné trhliny. Realizovaný průzkum potvrdil hypotézu o hrubém podcenění technických oborů. Druhým zásadním zjištěním je skutečnost, že současní absolventi technických oborů nemají jazykové znalosti na požadované komunikativní úrovni. Dále: české školy stále chrlí absolventy různých manažerských škol, ekonomických a společenskovědních oborů, kterých je na současném trhu práce nadbytek, a pak těžko shánějí své uplatnění. V případě, že některé skupiny již dnes nedostatkových expertů odejdou z republiky za lukrativní nabídkou do zahraničí - budou se zjištěné rozpory mezi nabídkou a poptávkou na českém trhu práce nadále prohlubovat a v konečných důsledcích mohou představovat reálnou brzdu vývoje domácí ekonomiky.

Autorka pracuje ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí v Praze